Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej - kiedy, jak i za ile?

| | Komentarze:

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej to obowiązkowy zabieg pielęgnacyjny każdego wyposażonego w nią pojazdu. Odpowiednie dbanie o ten element sprawi, że będzie nam służył długo i, co najważniejsze, nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Bo to właśnie kwestie zdrowotne są tutaj najważniejsze. Zagrzybiona klimatyzacja może fatalnie odcisnąć się na naszej kondycji.

80% do dezynfekcji

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie to jeden z tych zabiegów, którym powinniśmy poddawać nasze auto przynajmniej raz w roku. Najlepszym momentem jest wiosna – nawet 80% aut po zimie wymaga przeprowadzenia dezynfekcji. Praca klimatyzatora oraz wysoka wilgoć, która jest w powietrzu jesienią i zimą wpływają fatalnie na stan urządzenia. Wilgoć osadza się w środku i stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii. A w połączeniu z ciepłem tworzy idealny klimat dla drobnoustrojów. Jeśli w pojeździe pojawia się nieprzyjemny zapach pleśni, to znak, że bakterie i grzyby już zdążyły się zagnieździć w naszej maszynie. Zadaniem kierowcy jest wyczuć idealny moment i wraz z początkiem wiosny udać się na specjalistyczne czyszczenie klimatyzacji samochodowej. Tym bardziej że niektóre z bakterii mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Jedną z mieszkanek zaniedbanej klimatyzacji jest legionella, która – w skrajnych przypadkach – może doprowadzić nawet do ślepoty.

Wymiana filtra

Dlatego wraz z nadejściem wiosny powinniśmy bezwzględnie udać się na dezynfekcję klimatyzacji w samochodzie. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, pamiętajmy koniecznie o wymianie filtra kabinowego. Bez tego ani rusz! Jak sama nazwa wskazuje, element ten służy oczyszczaniu powietrza wlatującego do auta z zewnątrz. Zanieczyszczenia są wyłapywane przez kolejne warstwy filtra. Pierwsza z nich jest odpowiedzialna za ochronę przed kurzem i brudem, druga – przed bakteriami i drobnymi pyłkami. Bez dobrego filtra nawet najczystsza klimatyzacja nie będzie nam dobrze służyć.

Trzy metody

Wiemy już, że odgrzybianie klimatyzacji samochodowej powinno odbywać się każdego roku na wiosnę. Ale jakimi metodami specjaliści przeprowadzają ten zabieg? Są trzy sposoby: metoda ultradźwiękowa, ozonowanie i, najmniej efektywna, pianka dezynfekująca. Eksperci zalecają korzystanie z dwóch pierwszych sposobów. Przy dezynfekcji klimatyzacji samochodowej metodą ultradźwiękową stosuje się specjalny preparat. Wpuszczony do kanałów wentylacyjnych krąży w układzie i doprowadza do doskonałego stanu wszystkie jego elementy.
Popularniejszą metodą jest jednak ozonowanie, czyli dogłębne oczyszczanie za pomocą promieni UV i wysokiego napięcia, które razem tworzą ozon. Wprowadzony do wentylacji skutecznie eliminuje wszystkie bakterie. Usuwanie brudu odbywa się tutaj bez użycia chemikaliów, dzięki czemu unikamy nieprzyjemnego, ostrego zapachu. Ozon już po kilku chwilach staje się bezwonnym tlenem.

Nie ma miejsca na półśrodki

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie to najlepsza i jedyna metoda na utrzymanie zdrowego, świeżego powietrza w swoim pojeździe. Tu nie ma miejsca na półśrodki i samodzielnie wykonywane zabiegi. Raz w roku musimy zainwestować w solidny zabieg przeprowadzany przez ekspertów z doświadczeniem i wiedzą. Pozbywanie się bakterii i grzybów jest naszym obowiązkiem. Warto również pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa przed każdą podróżą. Zanim wejdziemy do auta, otwórzmy szeroko drzwi i pozwólmy wnętrzu nieco się przewietrzyć. Optymalna temperatura powinna wynosić około 20 °C, ale jeśli na zewnątrz panuje upał, to klimat w środku też powinien był trochę cieplejszy. Co ważne – nigdy nie ustawiajmy nawiewów bezpośrednio na twarz.

Rozsądek przede wszystkim

Kilka prostych zasad i rozsądek i skrupulatne podejście do czyszczenia klimatyzacji samochodowej mogą uchronić nas i naszą rodzinę przed fatalnymi skutkami działania zagrzybionego, pełnego niebezpiecznych bakterii nawiewu. Tylko od nas zależy, czy nasz pojazd będzie w pełni bezpieczny. Liczy się nie tylko częste dokonywanie przeglądów mechanicznych, ale też dbanie o szczegóły, które – pozostawione same sobie – z przydatnego gadżetu staną się zagrożeniem. Bo auto to nie tylko koła, zawieszenie i silnik. To również wszystkie niepozorne elementy. Ĺťeby samochód był w pełni sprawny, musimy dbać o całość i kompleksowo pielęgnować wszystkie części. Dla zdrowia, spokoju i bezpieczeństwa.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora