Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Zanim wybierzesz się w podróż na upragnione wakacje, sprawdź swoje auto w kilku prostych krokach!

| | Komentarze:

Daleka podróż na drugi koniec kontynentu, czy krótszy wyjazd nad polskie morze. Niezależnie od tego, gdzie jedziesz na urlop, zadbaj o to, żeby twój samochód nie zaskoczył Cię usterką daleko od domu. Zanim wybierzesz się w podróż na upragnione wakacje, sprawdź swoje auto w kilku prostych krokach, dzięki którym upewnisz się, że jest gotowe na każdą przygodę. Oczywiście poważna usterka pojazdu może wydarzyć się zawsze, ale dokładne sprawdzenie jego stanu znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii, która nie pozwala na dalszą jazdę.
Wasza wygoda jest dla nas najważniejsza!

Jeżeli nie chcesz sam zajmować się sprawdzeniem swojego auta przed podróżą, odwiedź nasz serwis samocodów premium Autoreduta. Autoreduta to miejsce, w którym zespół wykwalifikowanych fachowców dokładnie przyjrzy się każdemu z podzespołów Twojego auta i wyeliminuje ewentualną usterkę. Tylko do końca czerwca w ramach specjalnej promocji miesiąca, wykonamy przegląd Twojego samochodu za jedyne 99 PLN!

Pierwszą rzeczą, na którą możesz zwrócić uwagę, to ciśnienie opon oraz ich stan.

Przed długą podróżą warto sprawdzić ogumienie swojego pojazdu. Spękane lub wybrzuszone ścianki opon, ubytki w gumie lub rzeczy wbite w strukturę opony to sygnały mogące świadczyć o tym, że opona nie zniesie długiej podróży z autostradowymi prędkościami. Często zdarza się, że auto użytkowane jest tylko w mieście, gdzie na codzień nie osiąga znacznych prędkości, a jego opony podatne są na uszkodzenia. Ciężko wyobrazić sobie gorszy scenariusz, niż nagły wybuch opony przy znacznej prędkości. Istotne jest również odpowiednie ciśnienie w oponach. W przypadku zbyt małej wartości ciśnienia w oponie auto będzie spalać więcej paliwa, a w przypadku zbyt dużej może ucierpieć jego prowadzenie. Zwróć również uwagę na stan bieżnika, bowiem jeśli jest go mało, to opony są bardziej podatne na przebicie.
P.S. Pamiętaj o tym, żeby w podróż zabrać lewarek, klucz do kół i koło zapasowe lub zestaw naprawczy!

Sprawdzenie stanu oświetlenia pojazdu.

Upewnij się, że wszystkie światła w Twoim samochodzie działają prawidłowo. Nie zapominaj o tych, których rzadko używasz, czyli światłach przeciwmgłowych. W razie potrzeby, wymień żarówki. Dla swojego komfortu możesz również wziąć ze sobą komplet żarówek na zmianę.

Zweryfikuj stan akumulatora.

Upewnij się, czy przewody prowadzące do akumulatora są w dobrym stanie, a także czy złącza nie są skorodowane. Jeśli znajdziesz ślady korozji, możesz samodzielnie spróbować je usunąć. Pamiętaj! Najpierw musisz odłączyć akumulator od auta! Następnie wystarczy, że wyczyścisz złącza szczotką drucianą. Przy pomocy prostego urządzenia dostępnego w sklepach motoryzacyjnych możesz również sprawdzić stan napięcia prądu w akumulatorze. Jeżeli będzie ono regularnie poniżej wartości fabrycznych, warto rozważyć wymianę akumulatora.

Sprawdź stan elementów gumowych pod maską.

Pod maską samochodu mieści się wiele przewodów układu chłodzenia i pasków zapewniających działanie osprzętu silnika. Dokonując sprawdzenia stanu auta przed podróżą, sprawdź czy nie są one spękane, postrzępione lub czy nie widać żadnych wycieków płynu. Na włączonym silniku powinieneś zwrócić uwagę, czy przewody chłodzenia nie posiadają żadnych wybrzuszeń oraz czy nie są zbyt miękkie - może to świadczyć o nieprawidłowym działaniu pompy wody.

Sprawdź stan płynów w samochodzie

Płyny i oleje w aucie sprawiają, że jest ono w stanie poprawnie funkjonować. Olej silnikowy, płyn chłodniczy, do układu wspomagania oraz układu hamulcowego. Jeśli stan któregokolwiek z powyższych jest poniżej wymaganego przez producenta Twojego samochodu, koniecznie go uzupełnij. Na wszelki wypadek możesz zabrać ze sobą olej do ewentualnego uzupełnienia. Pamiętaj! Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, lepiej zrób to przed wielokilometrową podróżą. Pamiętaj o płynie do spryskiwaczy! Pomimo tego, że możesz wyposażyć się w niego niemal na każdej stacji benzynowej, uzupełnij jego zbiornik jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Podczas pokonywania kolejnych kilometrów, na szybie czołowej Twojego auta będą rozbijać się owady, dlatego będziesz potrzebować pełnego zbiornika.


Istotnym elementem każdej zagranicznej podróży jest również dodatkowe wyposażenie samochodu. W różnych krajach wymaga się różnych elementów wyposażenia, takich jak kamizelki odblaskowe, apteczki, czy zestaw zapasowych żarówek. Sprawdź dokładnie, w co musisz wyposażyć się, aby uniknąć mandatu.

 

Jeśli masz już wszystko i dokładnie sprawdziłeś auto, to zostaje nam tylko życzyć Ci szerokiej drogi!
Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora