Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Najlepsze sposoby ochrony przed korozją. Sprawdź, jak zadbać o swoje auto

| | Komentarze:

Rdza to największy wróg i zmora właścicieli wielu aut – nie tylko tych wiekowych. Korozja może powoli uszkadzać zarówno elementy karoserii, jak i podwozia. Ignorowanie problemu może skutkować nie tylko spadkiem wizualnej atrakcyjności pojazdu, ale też wpłynąć na bezpieczeństwo podróżujących. Jakie są skuteczne sposoby ochrony przed korozją? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Rdza na samochodzie – skąd się bierze?

Każdy kierowca stara się, by jego samochód prezentował się jak najlepiej. Wizyty w myjni, regularne przeglądy – wydawałoby się, że robimy wszystko, by nasze auto na długo pozostawało w doskonałej kondycji. Niestety, nie oznacza to, że z czasem w niektórych miejscach nie zacznie pojawiać się korozja. To problem bardzo powszechny, dotyczący nie tylko starszych, ale także kilkuletnich modeli pojazdów. Skąd się bierze?

Przyczyn pojawienia się korozji może być kilka. Bardzo często traktujemy ją jako sygnał, że podrdzewiałe auto jest wiekowe i zużyte. Zwykle jest to jednak wynik wielu zaniedbań. Na pojawienie się korozji wpływają rozmaite czynniki, z których niektórzy kierowcy nawet nie zdają sobie sprawy.

Do największych zagrożeń należy oczywiście wilgoć. To aspekt, którego w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie uniknąć. Nasze auta praktycznie nieustannie narażone są na jej działanie. Tak jest w przypadku opadów deszczu, śniegu, błota itp. Metal utlenia się w kontakcie z wodą, a to prowadzi do powstania rdzy. W przypadku regularnego kontaktu z wilgocią problem może szybko się rozprzestrzeniać.

Pojawienie się rdzy może być również efektem różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Karoseria oraz wiele innych elementów konstrukcyjnych samochodu są narażone np. na odpryskujące kamienie, zarysowania, wgniecenia, odrapania lakieru itp. Nawet niewielki ubytek może przyczynić się do rozwinięcia korozji. Niekorzystnie na auto wpływa również sól drogowa.   

Ogniska korozji – gdzie zaczyna się problem?

Jakie elementy pojazdu są najbardziej narażone na występowanie problemów z korozją? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dotyczy to zarówno podwozia, jak i nadwozia. Regularna kontrola możliwych ognisk korozji pozwoli nam uchronić się przed problemem. Do najbardziej narażonych miejsc należą m.in. krawędzie drzwi, progi, błotniki, nadkola.

Jakie sposoby ochrony przed korozją stosować?

Jest kilka metod, by skutecznie zapobiegać powstawaniu i rozwijaniu się rdzy na samochodzie. Jednym z największych zagrożeń dla naszego pojazdu są czynniki atmosferyczne pojawiające się w okresie jesienno-zimowym. Mróz i wszechobecna wilgoć stwarzają idealne warunki do rozwinięcia się rdzy. Nie jest to jednak odpowiedni moment, by zainteresować się problemem. Wszelkie działania mające na celu ochronę karoserii powinniśmy rozpocząć jeszcze w lecie. 

Jak chronić nadwozie?

W przypadku nadwozia zabezpieczenie przed korozją rozpoczniemy od odpowiedniego przygotowania lakieru. Zabezpieczenie go przy pomocy specjalistycznych preparatów pomoże uchronić powierzchnię przed niekorzystnym działaniem wody i soli. Pamiętajmy jednak, że dobór odpowiedniego środka chroniącego w tym przypadku jest bardzo istotny. W przypadku zagrożeń atmosferycznych należy postawić na preparaty przeznaczone do stosowania zewnętrznego. Zazwyczaj są dostępne w formie wygodnych do aplikowania aerozoli – nakładamy je wtedy bezpośrednio na chronioną część.

A co z podwoziem?

Decydując się na ochronę pojazdu przed korozją, nie sposób zapomnieć o elementach zawieszenia. Pojawienie się i rozwój rdzy w układzie paliwowym, wydechowym lub hamulcowym może poskutkować przykrymi konsekwencjami. W takich przypadkach w zabezpieczeniu przed korozją stosuje się m.in. neutralizatory rdzy oraz środki konserwujące. Stosowanie takich preparatów również jest stosunkowo proste, wymaga jednak swobodnego dostępu do elementów podwozia. Przed zastosowaniem neutralizatora należy je dokładnie oczyścić z błota i innych zanieczyszczeń. Wymaga to również usunięcia ognisk korozji – przy pomocy środków czyszczących, papieru ściernego lub szlifierki.     

Postaw na pomoc fachowców

Zabezpieczenie samochodu przed korozją możemy również zlecić fachowcom. Znalezienie profesjonalnego serwisu, który zadba o wygląd i podwozie pojazdu, nie stanowi problemu. Dziś poza zwykłymi usługami oferowanymi przez warsztaty, możemy odwiedzić także samochodowe SPA. W tego typu ofertach znajdziemy specjalne zabiegi pielęgnacyjne, które chronią m.in. przed rozwojem rdzy. Wszelkie naleciałości są usuwane przy pomocy specjalistycznych narzędzi oraz preparatów, a na karoserię nakładana jest powłoka chroniąca. Pamiętajmy, że korozja może pojawić się na powierzchni auta niezależnie od jego wieku. Dlatego podobne zabiegi warto przeprowadzać regularnie w odstępie 2-3 lat. Jeśli oczekujemy długotrwałych efektów, powinniśmy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.    

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora