Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Jak zarejestrować nowy samochód? Poradnik dla kupujących

| | Komentarze:

 

Kupno nowego samochodu to bardzo przyjemne doświadczenie. Chodzenie po salonach, jazdy próbne, niepowtarzalny zapach świeżutkiego auta. Jednak po początkowej ekscytacji przychodzi czas odwiedzenia urzędu w celu rejestracji pojazdu. Nie musi to być jednak stresujące wydarzenie – wystarczy, że się odpowiednio przygotujemy.

Pierwsze kroki – co trzeba wiedzieć?

Każdy samochód, który porusza się po drogach publicznych, musi być zarejestrowany. Należy to zrobić w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela. Wiele osób obchodzi ten wymóg, rejestrując w miejscu zameldowania (m.in. ze względu na niższe OC), jednak mimo wszystko lepiej jest działać zgodnie z wytycznymi. Nie jest to przestępstwo, ale swego rodzaju obchodzenie przepisów.

To wszystko brzmi bardzo prosto, jednak trzeba się odpowiednio przygotować, aby formalności załatwić za jednym podejściem. Należy mieć wszystkie papiery, dokumenty, pełnomocnictwa, stemple. Kolejki są dość spore, więc szkoda by było – po odczekaniu długiego czasu – zostać odesłanym z kwitkiem. W poniższym tekście dowiesz się, jak zarejestrować auto. Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy właścicielem jest osoba fizyczna, a nie bank czy leasingodawca.

W jakim terminie należy zarejestrować pojazd?

Jak zarejestrować nowy samochód z salonu? Przede wszystkim mamy na to 30 dni od daty zakupu widniejącej na umowie kupna czy fakturze. Sporo, ale jeśli zdarzy się jakieś opóźnienie, raczej nie grożą nam żadne sankcje. Jeśli się zdarzają, to bardzo rzadko. W kwestii terminowości zdecydowanie bardziej trzeba pamiętać o dwutygodniowym okresie na zapłatę podatku od czynności cywilno-prawnych. Tutaj już nie ma zmiłuj – wpłata musi być terminowa.

Zanim jednak udamy się do wydziału komunikacji, powinniśmy odwiedzić stronę internetową właściwej placówki i pobrać wszystkie niezbędne druki. Wypełnienie ich w domu pozwoli skrócić czas wizyty w urzędzie do niezbędnego minimum.

Ile kosztuje rejestracja nowego samochodu?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje rejestracja samochodu. Koszt rejestracji nowego auta z salonu to 180,50 zł. Całość działań, które spoczywają na kupującym, jest ograniczona do minimum. Komplet dokumentów dostarcza diler, u którego zakupiliśmy samochód. Poza samym wnioskiem musimy być zaopatrzeni również w świadectwo homologacji, potwierdzenie lub oświadczenie o zapłaceniu cła lub akcyzy przez dilera, fakturę zakupu oraz kartę pojazdu.

Wypełniony wniosek, wraz z pozostałymi dokumentami oraz dowodami wpłat za dowód rejestracyjny, tablice oraz naklejki, składamy w urzędzie. Na miejscu otrzymamy tablice rejestracyjne, naklejki oraz czasowy dowód rejestracyjny. Taki dokument jest ważny 30 dni. O tym, że właściwy dowód jest gotowy do odbioru, zostaniemy poinformowani SMS-em. Pamiętajmy jednak, że aby odebrać dokument, musimy przedstawić polisę OC – musimy ją wykupić najpóźniej w dniu rejestracji.

Do urzędu nie musimy iść osobiście. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy wyznaczyć pełnomocnika. Wiąże się to jednak z koniecznością upoważnienia oraz dodatkową opłatą w wysokości 17 zł. W przypadku braku zaświadczenia opłaty akcyzy samochód zostanie zarejestrowany warunkowo z zaznaczeniem, że właściwy dokument musi zostać okazany przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego.

Rejestracja samochodu używanego – różnice w opłatach

Różnice w kosztach zależą przede wszystkim od tego, czy pojazd został kupiony w Polsce, czy jest sprowadzony z zagranicy. W tym pierwszym przypadku sprawa jest nieco prostsza. Jeśli odkupiliśmy samochód zarejestrowany na terenie naszego kraju, do urzędu musimy dostarczyć wniosek o rejestrację, dowód własności (może to być umowa kupna-sprzedaży lub faktura), stary dowód rejestracyjny, polisę OC (może być już przepisana na nas, ale nie musi – chodzi tylko o poświadczenie ubezpieczenia), stare tablice rejestracyjne, zaświadczenie o badaniu technicznym (jeśli nie jest wbite w dowód) oraz kartę pojazdu. Pozostałe kroki są takie same, jak w przypadku rejestracji nowego auta: otrzymujemy tablice i czasowy dowód rejestracyjny. Za taki proces rejestracji zapłacimy 180,50 zł.

Sytuacja zmienia się, kiedy mamy do czynienia z autem sprowadzonym z zagranicy. W przypadku kupna w innym kraju Unii Europejskiej, poza sztandarowymi zaświadczeniami, musimy również dostarczyć tłumaczenia dokumentów oraz dowód opłacenia akcyzy (3,1% od wartości jeśli auto posiada silnik o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6% dla większych). Koszt rejestracji takiego pojazdu to 256 zł, ponieważ dochodzi również koszt karty pojazdu (75 zł) oraz opłata ewidencyjna. W przypadku aut sprowadzanych spoza obszaru celnego UE, czyli np. USA, Kanady, Szwajcarii czy Japonii, musimy jeszcze doliczyć cło.

Rejestrowanie auta z zagranicy może być kłopotliwe. Jeśli urzędnik dopatrzy się, że badanie techniczne jest niepełne, wyśle na badanie uzupełniające i wyda czerwone tablice tymczasowe (ok. 60 zł). To wiąże się z ponowną wizytą w urzędzie, kiedy załatwimy już wszystkie niezbędne formalności.

Czy nowe tablice rejestracyjne zawsze są konieczne?

Nie zawsze musimy decydować się na zmianę tablic rejestracyjnych. Jest to możliwe w momencie, gdy kupiony samochód jest już zarejestrowany w tym samym powiecie, w którym mieszkamy. Dotyczy to jednak tablic z flagą Unii Europejskiej. Starsze (czarne lub z polską flagą) musimy zmienić zawsze.

Brak konieczności wymiany tablic dotyczy np. Warszawy. Samochód zarejestrowany w jednej dzielnicy, np. Śródmieściu (WI), może jeździć na tych numerach w każdej innej dzielnicy. Natomiast jeśli mieszkamy np. w powiecie nowodworskim (WND), musimy już udać się do urzędu, jednak zapłacimy tam jedynie 81 zł – koszt nowego dowodu rejestracyjnego i nalepek legalizacyjnych. Po prostu bierzemy tablice, urzędnik podmienia naklejki i gotowe.

Jak zarejestrować nowy samochód – małe tablice

Ile kosztuje rejestracja nowego samochodu, który wymaga małych tablic rejestracyjnych? Dokładnie tyle samo, co w każdym innym przypadku. Wielu kierowców lubi sprowadzać nowe auta z USA czy Japonii. Tam wnęki na tablice są małe. Jeszcze niedawno trzeba było przerabiać auta – teraz, na szczęście, są odpowiednie tablice. Dzięki temu unikamy mandatów oraz innych kosztów.

Mało tego, wcale nie trzeba udowadniać, że potrzebujemy małe tablice. Więc jeśli ktoś ma ochotę takie posiadać, może je spokojnie zainstalować również w „normalnym”, europejskim aucie. Wystarczy w urzędzie zaznaczyć, że chcemy mniejszy rozmiar.

Ile to wszystko kosztuje?

Powyżej przedstawiliśmy tylko niektóre kwoty, które należy wpłacić w trakcie rejestracji nowego czy używanego auta. Wybierając się do wydziału komunikacji, jednak dobrze jest wiedzieć, na co wydajemy konkretne sumy pieniędzy. Warto zaznaczyć, że na terenie całej Polski ceny są dokładnie takie same.

  • Tablice zwykłe: 80 zł
  • Tablice indywidualne (z własnym hasłem): 1000 zł
  • Tablice tymczasowe (czerwone): 62 zł
  • Karta pojazdu: 72 zł
  • Nalepki legalizacyjne: 12,50 zł
  • Nalepka kontrola 18,50 zł
  • Dowód rejestracyjny: 54 zł
  • Pozwolenia czasowe 13,50 zł
Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora