Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych? Co musi wiedzieć właściciel auta

| | Komentarze:

Sprawny układ hamulcowy to podstawa w przypadku każdego samochodu. Wszelkie niedopatrzenia w tym zakresie mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, dlatego należy systematycznie kontrolować stan poszczególnych elementów pojazdu. Jak to robić i ile to nas będzie kosztowało?

Klocki hamulcowe – kiedy je wymienić?

Jednym z działań, które pozwoli nam zachować sprawność układu hamulcowego, jest regularne kontrolowanie grubości klocków. I chociaż nie zużywają się one bardzo szybko, to z wymianą nie ma co czekać do ostatniej chwili, w końcu takie niedopatrzenie może poskutkować groźnym wypadkiem. Stan klocków i tarcz warto skontrolować przy okazji wymiany kół. Z jednym zestawem powinniśmy móc przejechać od ok. 20 do 50 tys. km. Jeśli grubość klocków hamulcowych spadnie poniżej 1,5 mm, powinniśmy jak najszybciej wymienić zużyty element.
O wyeksploatowaniu hamulców może nas też informować akustyczny bądź elektryczny czujnik zużycia. Wewnątrz klocka hamulcowego montowana jest blaszka lub przewód, które mają informować nas o konieczności wymiany. W przypadku czujnika akustycznego będzie to sygnał dźwiękowy, a w elektrycznym powiadomi nas o tym odpowiednia kontrolka.

Wielu kierowców zwleka z wymianą klocków hamulcowych, chcąc zaoszczędzić na serwisie i naprawach. Niestety, w tym przypadku efekt może być wręcz odwrotny. Podczas wizyty u mechanika może okazać się, że niezbędna będzie również wymiana tarcz hamulcowych. Powinniśmy je wymieniać średnio co dwie wymiany klocków. Obie części muszą być do siebie odpowiednio dopasowane dlatego, na grubość tarcz również należy zwrócić uwagę. Jeśli założymy klocki na zbyt zużyte tarcze, w najbliższym czasie i tak będziemy musieli dokonać wymiany obu elementów.

Wymiana klocków hamulcowych – czy warto zgłosić się do serwisu?

Wymiana klocków hamulcowych nie jest zabiegiem bardzo skomplikowanym. I chociaż część kierowców decyduje się robić to samodzielnie, to jeśli zależy nam na jak najlepszym wykonaniu, powinniśmy udać się z tym do serwisu. Gdy już zajdzie potrzeba zmiany klocków, ważne jest, by wymieniać je parami – w całości tylną lub przednią oś, w żadnym wypadku pojedynczo. Konkretne klocki powinny być również dobrane względem modelu pojazdu.

Koszt wymiany klocków hamulcowych

Dobór klocków nie jest sprawą łatwą, a to dlatego, że wymagania każdego z kierowców są inne. Jednym zależy na jak najdłuższym okresie użytkowania, innym, skuteczne hamowanie w każdej sytuacji. Hamulce w samochodach sportowych będą posiadać inne parametry niż te, przystosowane dla osobówek. Oczywiście duży wpływ na cenę ma również model auta. Tylko dedykowane rozwiązania potrafią sprostać wymaganiom technicznym konkretnych pojazdów. Oczywiście decydując się na zakup klocków, pamiętajmy też, by uwzględnić koszt pracy mechaników. Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych? To kwestia bardzo indywidualna. Ceny klocków zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych – pytanie, czy zdecydujemy się na oryginalne części, czy zamienniki.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora