Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Gdzie ustawić zbieżność? 3 cechy idealnego warsztatu

| | Komentarze:

W serwisach AUTOREDUTA geometria zawieszenia 20% taniej!

fot. Shutterstock

Nieodpowiednia geometria kół to przede wszystkim problemy związane z właściwym utrzymaniem sterowności kół. W efekcie dochodzi do generacji kosztów utrzymania auta i zmniejszenia bezpieczeństwa podróżujących. Kiedy wybrać się do warsztatu, aby naprawić tę usterkę? Z usług jakiego serwisu warto skorzystać w takiej sytuacji?

Kiedy wybrać się do serwisu, aby sprawdzić zbieżność?

Odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy właściciel auta. Bez względu na to, czy ma on samochód prawie nowy, czy już kilku lub kilkunastoletni. Na pewno trzeba to zrobić po zakupie używanego auta. Na liście kontrolnej, oprócz innych badań umieszcza się wówczas sprawdzenie geometrii kół.

Ci, którzy są posiadaczami danego auta od długiego czasu i nie zauważyli niepokojących sygnałów, badanie to przeprowadzają raz w roku. Dobry czas na takie czynności to wiosna, czyli okres po trudnym dla auta sezonie jesienno-zimowym.

Warto obserwować swoje auto. W niektórych sytuacjach sprawdzenie zbieżności kół może być konieczne częstsze niż raz na rok. Na nieprawidłowości auta może mieć wpływ to, po jakich nawierzchniach jeździł pojazd. Droga z wybojami, wyrwami w asfalcie może spowodować pojawienie się problemu.

Co należy do sygnałów niepokojących? Świadczących o tym, że czas wybrać się do serwisu? Symptomem jest dający się wyczuć bezwład kiedy auto pokonuje ostre zakręty. Jest to oznaka nadmiernej zbieżności. Przeciwna sytuacja, zbyt duża rozbieżność, ujawnia się podczas jazdy po prostej drodze, wówczas wyczuwalne są tzw. luzy, samochód ściąga. Problemem jest utrzymanie linii podczas jazdy na wprost. Rozregulowana geometria kół to czas, aby zaprowadzić auto do serwisu. W przeciwnym razie stan ten może wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa.

Do czego prowadzi źle ustawiona zbieżność w aucie?

Niewłaściwa geometria kół pojazdu to przede wszystkim problemy z prowadzeniem auta. A także to, że mniejsza możliwość sterowania kierunkiem jazdy to w pewnym stopniu zagrożenie bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu. Oprócz tego dochodzi również do większego zużycia się ogumienia. To prowadzi do niepełnego wykorzystania możliwości opon, jak również do generacji dodatkowych kosztów związanych z ich wymianą. Ponadto zwiększa się opór toczenia, a w efekcie auto spala więcej paliwa.

Gdzie można ustawić zbieżność kół? Dlaczego warto wybrać się do specjalistów?

Zadajesz sobie pytanie: gdzie ustawić zbieżność kół? Odpowiedź jest bardzo prosta – w renomowanym serwisie! Naprawa tego rodzaju usterki nie wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego nie warto decydować się na samodzielną regenerację tej części auta zakupionym przez siebie przyrządem.

Bardzo duże znaczenie ma tutaj dokładność. Różnica rzędu 0,5° może wpłynąć znacząco na jakość prowadzenia auta. Z tego względu warto powierzyć swoje tzw. cztery kółka w ręce profesjonalistów. Problemem nie będzie dla nich ustawienie zbieżności z dokładnością do dziesiątych, a nawet setnych części stopnia.

Gdzie ustawić zbieżność? Po czym poznać dobry serwis?

Z problemem takim jak rozregulowana zbieżność kół, czy kłopotami z układem kierowniczym, warto udać się do profesjonalnego serwisu specjalizującego się w naprawie aut. Pozwala to na oszczędność czasu i przede wszystkim pieniędzy. Jak go rozpoznać? Co świadczy o tym, że dane miejsce jest godne zaufania? Pierwsza cecha to pozytywne opinie. Jeżeli warsztat nie jest dobry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się na jego temat negatywne komentarze. Warto szukać ich w Internecie. Można też samodzielnie zapytać na jednym z forum o taką ocenę. Oprócz tego dobrym pomysłem jest zaciągnięcie porady wśród znajomych. Zapewne mają swoich mechaników, u których pojawiają się z różnymi problemami. Także i w tym przypadku sprawdza się powiedzenie: kto pyta, nie błądzi. Co jeszcze można zrobić?

Oprócz tego liczy się również podejście do klienta. Zwracaj uwagę na to, czy mechanik, z którym rozmawiasz, jest komunikatywny. Zadaje Ci różne dodatkowe pytania. Próbuje dowiedzieć się, kiedy wystąpiły problemy, lub jak długo jeździsz autem. Początkowy kontakt jest bardzo ważny i może Ci dużo powiedzieć o fachowcach, do których się udajesz. Podczas pierwszej umówionej wizyty specjaliści powinni mieć dla nas czas, a także chęć odpowiadania na wszystkie nasze pytania.

Ponadto, bardzo ważne jest, czy dany serwis samochodowy oferuje części zamienne. Dobrze, aby w punkcie dostępne były markowe zamienniki. Takie, które mają wiadome pochodzenie. A oprócz tego, podobnie jak części oryginalne, posiadały identyczne specyfikacje. Wówczas problemem nie będzie ich jakość czy niewłaściwe dopasowanie. Nie pojawi się też konieczność ich demontażu i ryzyko wystąpienia dodatkowych kosztów.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora