Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Ile kosztuje ustawienie zbieżności kół? Poradnik dla kierowcy

W serwisach AUTOREDUTA geometria zawieszenia 20% taniej!

fot. Shutterstock

Ustawienie kół to parametr, który w mniejszym lub większym stopniu może wpływać na komfort prowadzenia pojazdu. Delikatna rozbieżność lub zbieżność nie musi świadczyć o problemie, z czasem jednak może się pogłębić, co automatycznie odbije się na kondycji naszego auta. Ile kosztuje ustawienie zbieżności kół i kiedy należy się na nie zdecydować?

Geometria zawieszenia - co to takiego?

Parametry związane z ustawieniem kół to część większego zagadnienia, czyli tzw. geometrii zawieszenia. Co to takiego? Geometria zawieszenia jest niezwykle istotna przede wszystkim dlatego, że ma bezpośredni wpływ na to, jak prowadzi się pojazd. Jest związana z zawieszeniem samochodu i regulacją pewnych jego elementów. Geometria ma bardzo duże znaczenie nie tylko z uwagi na komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy. Optymalnie dobrane parametry sprawiają, że samochód zyskuje odpowiednią przyczepność. Elementami wpływającymi na geometrię zawieszenia są m.in. zbieżność kół oraz kąt ich pochylenia.
Warto podkreślić, że wystąpienie zbieżności kół nie jest jednoznaczne z problemem. W zależności od napędu, czy też typu zawieszenia, ten parametr reguluje się w inny sposób. W większości produkowanych samochodów koła jednej osi nie są ustawione równolegle względem drugiej – są skierowane, oczywiście pod niewielkim kątem, do wewnątrz lub na zewnątrz. Są to wartości na tyle małe, że ciężko dostrzec je na co dzień.

Na rodzaj zastosowanej zbieżności wpływa przede wszystkim napęd – w każdym z typów samochodów przednia oś będzie ustawiona inaczej. W przypadku napędu na tylną oś będziemy mieć do czynienia ze zbieżnością. Z kolei w samochodach z przednim napędem zaleca się ustawienie rozbieżności. Każde z tych rozwiązań poprawia stabilność i komfort jazdy, tym samym zwiększa się jednak zużycie opon i paliwa. Warto pamiętać także, że koła na jednej z osi muszą mieć taką samą zbieżność.
Koła samochodu mogą być ustawione również równolegle. Wtedy problem ze zwiększonym zużyciem zanika, pogarsza się jednak sterowność, a w przypadku jazdy do przodu będziemy musieli korygować tor jazdy.

Zbieżność kół – kiedy jest problemem?

Skąd w zasadzie biorą się problemy ze zbieżnością kół? Najczęściej przyczyną jest po prostu intensywna eksploatacja samochodu. Nasze auta często mają kontakt z nierównymi nawierzchniami, krawężnikami – mocne wstrząsy powodują zużycie elementów zawieszenia, a te z kolei stają się mniej precyzyjne.

Jak w takim razie poznać, że pojawił się problem? Czasem wystarczy zerknąć na opony. Problemy ze zbieżnością powodują ich nierównomierne zużycie, w zależności od rodzaju usterki bieżnik po wewnętrznej lub zewnętrznej części ogumienia będzie w gorszym stanie. Do tego dochodzą kłopoty z ciągłym korygowaniem toru jazdy.

Ile kosztuje ustawienie zbieżności kół?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć w takiej sytuacji, jest przegląd zawieszenia. Czasem może się okazać, że uszkodzeniu uległ pojedynczy element, a korygowanie zbieżności w takim wypadku nie będzie miało sensu. Pamiętajmy jednak o tym, żeby unikać działania na własną rękę. Jakiekolwiek zmiany w przypadku geometrii zawieszenia wymagają precyzji, sami natomiast nie jesteśmy w stanie dokonać niezbędnych pomiarów. W tej kwestii nawet niewielkie niezgodności mogą wyraźnie wpłynąć na sterowność samochodu.

Jeżeli problem ze zbieżnością kół jest poważny, najlepiej umówić się na wizytę w specjalistycznym serwisie. Ile kosztuje ustawienie zbieżności kół w samochodzie? Cena w dużej mierze zależeć będzie od stopnia zaawansowania problemu, a także modelu marki pojazdu. W konkretnych autach zalecany jest określony sposób regulacji elementów zawieszenia. W renomowanym serwisie za taką usługę zapłacimy już od 250 zł. Warto raz na kilka lat dokonać dokładnego przeglądu samochodu właśnie pod tym kątem. Regularna diagnostyka pomoże nam uchronić się przed wyższymi kosztami w przypadku poważniejszej awarii.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora