Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Co to jest samochód hybrydowy? Na co zwracać uwagę przed jego zakupem? Wyjaśniamy!

| | Komentarze:

W dobie kryzysu klimatycznego coraz więcej ludzi zaczyna uświadamiać sobie, jak duży wpływ na środowisko mają ich codzienne wybory. To, co kupujemy, co jemy, jak mieszkamy i czym się przemieszczamy, ma niebagatelne znaczenie dla dobrostanu planety. Naszą misją powinno się stać maksymalnie ograniczenie negatywnego wpływu naszego zachowania na przyrodę. Żeby tak się stało, musimy bardziej świadomie podchodzić do rutynowych czynności. W domach grzejmy pompami ciepła, na dachach montujmy panele fotowoltaiczne, ograniczmy produkcję śmieci. A zamiast klasycznego auta benzynowego zdecydujmy się na rozsądniejszą, bardziej oszczędną i ekologiczną hybrydę. Co to jest samochód hybrydowy? Jak wybrać odpowiedni i czym się kierować przy zakupach? Podpowiadamy!

Samochód hybrydowy – co to znaczy?

Na fali wzrastającej popularności ekologicznych rozwiązań motoryzacyjnych, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: co to jest auto hybrydowe? W skrócie – hybryda to taki system, który łączy w sobie silniki elektryczny i spalinowy. Rozwiązanie takie zostało wprowadzone w odpowiedzi na postępujące zanieczyszczenie powietrza, do którego przyczyniają się pojazdy z napędem spalinowym. Szukając optymalnego rozwiązania, inżynierowie zwrócili się w stronę elektryczności. Łącząc klasyczny silnik z napędem działającym na prąd, stworzyli wygodną, ekonomiczną i ekologiczną fuzję, która pozwala się przemieszczać, nie obciążając dodatkowo nadszarpniętej ludzką działalnością planety.

Jedną z wad silników spalinowych jest konieczność montowania w samochodach skrzyni biegów i sprzęgła, które umożliwiają ruszanie, przyspieszanie, szybką jazdę. Wszystkie te systemy jednak nie eliminują problemu, jakim jest konieczność działania w nieoptymalnym dla takiego napędu zakresie parametrów. Sprawia to, że auto produkuje chmury szkodliwego dymu przy ruszaniu z miejsca bądź przyspieszaniu. Kłopoty te zostają wyeliminowane przy zastosowaniu hybrydy w samochodzie. Co to jest, jak działa i na jakie typy dzielą się takie pojazdy?

Co to jest samochód hybrydowy? Jakie są rodzaje hybryd?

W zależności od stopnia zaawansowania napędu hybrydy dzieli się na kilka typów: szeregowe, równoległe i szeregowo-równoległe.

W hybrydzie szeregowej silnik spalinowy nie jest połączony mechaniczne z kołami. Pełni tu raczej funkcję generatora, który wytwarza prąd niezbędny do zasilenia silnika elektrycznego. Cały układ wzbogaca się czasem o akumulator, którego zadaniem jest gromadzenie dodatkowej energii. Podczas przyspieszania „dzieli się” on mocą z generatorem, by auto bez problemu mogło się rozpędzić lub wjechać pod górę. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność dwukrotnej zamiany energii wytworzonej przez silnik spalinowy – najpierw z mechanicznej na elektryczną, później z elektrycznej na mechaniczną. A to wiążę się z oczywistymi stratami mocy.

Nieco inaczej działa hybryda równoległa, określana również jako mild hybrid. Silnik spalinowy jest mechaniczne połączony z kołami i stanowi główne źródło napędu, podczas gdy silnik elektryczny służy do wspomagania go w momentach wymagających wsparcia – przy przyspieszaniu, jeździe pod górkę. Problemem jest tutaj wciąż konieczna skrzynia biegów, a samochody tego typu nie mogą poruszać się jedynie na silniku elektrycznym.

Ostatnim typem hybrydy jest ta szeregowo-równoległa – tak zwana pełna hybryda. Połączono tutaj dwa powyższe rozwiązania, uzyskując optymalny system. Koncepcja ta pozwala na korzystanie z maksymalnej sprawności przy wciąż prostej konstrukcji. To dlatego ta hybryda stała się najpopularniejszą.

Auto hybrydowe – dlaczego warto je wybrać?

Odpowiedź na pytanie o to, co to jest auto hybrydowe, może nie wystarczyć. Kluczem do zrozumienia fenomenu tego typu pojazdów są ich właściwości. A zalet silników hybrydowych jest naprawdę sporo. Połączenie dwóch rodzajów napędów sprawia, że jeżdżąc po mieście, korzystamy jedynie z silnika elektrycznego. Oszczędzamy więc pieniądze, które wydalibyśmy na paliwo i, co równie istotne, nie zanieczyszczamy powietrza trującymi wyziewami z rury wydechowej. Podstawową zaletą jest tutaj więc ogromna oszczędność benzyny. Co ważne, auta te nie wymagają ładowania akumulatora – w przeciwieństwie do samochodów elektrycznych. Energia wytwarzana jest tutaj podczas hamowania. Przechwytuje ją generator, który potem oddaje moc pojazdowi w trakcie jazdy. To właśnie dlatego hybrydy uważane są za najlepsze auta miejskie. Nieustanne hamowanie na zakorkowanych ulicach nie jest tak obciążające dla naszego portfela. Ani dla środowiska!  

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora