Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Bądź gotowy na wakacje!

| | Komentarze:

Górska panorama, czy błękitne morze. Niezależnie od tego, jaki jest cel podróży, nie pozwól, aby kłopoty z samochodem zrujnowały wyczekane wakacje. Niewiele rzeczy wpłynie na zepsucie wypoczynku tak, jak niesprawne auto kilkaset kilometrów od domu. Przed wyjazdem na urlop, wykonaj kilka działań, dzięki którym upewnisz się, że Twój samochód jest gotowy na przygodę. Nawet jeśli nie uda Ci się zapobiec większej usterce mechanicznej, to w wyniku sprawdzenia rzeczy, o których podpowiemy Ci poniżej, możesz oszczędzić sobie nerwów.


Pamiętaj! Jeśli nie czujesz się na siłach, by sprawdzić stan techniczny swojego samochodu przed długą podróżą, zdecyduj się na wizytę serwisową w serwisie aut premium Autoreduta. Nasz zespół profesjonalistów, dokładnie sprawdzi każdy z podzespołów w Twoim aucie.


Sprawdź akumulator! Upewnij się, czy przewody prowadzące do akumulatora są w dobrym stanie, a także czy złącza nie są skorodowane. Jeśli znajdziesz ślady korozji, możesz samodzielnie spróbować je usunąć. Pamiętaj! Najpierw musisz odłączyć akumulator od auta! Następnie wystarczy, że wyczyścisz złącza szczotką drucianą.


Pamiętaj! Jeśli podczas podróży, zaczynasz odczuwać zmęczenie, zatrzymaj się! Jeżeli masz taką możliwość, spróbuj się chwilę przespać.


Sprawdź paski i węże! Nie uda Ci się sprawdzić wszystkich przewodów w komorze silnika, ale możesz spróbować skontrolować stan techniczny tych, które są widoczne. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, czy nie są one postrzępione lub popękane. Podczas kontroli stanu pasków w Twoim aucie upewnij się, że nie mają one zbyt dużego luzu. Paski nie powinny nosić żadnych śladów zużycia. Na wężach nie powinieneś zauważyć pęknięć, czy wybrzuszeń, nie powinny być one również nadmiernie miękkie. Upewnij się, że z żadnych przewodów nie wydobywa się ciecz. Nie zapominaj o zwróceniu uwagi na miejsca wokół opasek zaciskowych przy chłodnicy. Jeśli którykolwiek z nich wzbudza Twoje wątpliwości, umów się na wizytę w serwisie.


Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowości działania któregokolwiek z podzespołów w Twoim samochodzie, nie zwlekaj! Odwiedź serwis Autoreduta. Nasze oddziały serwisu aut premium znajdziesz na warszawskim Mokotowie, na ulicy Ojcowskiej 2 oraz na warszawskim Powiślu na Alei 3 Maja 1.


Sprawdź stan płynów! Płyny to siła napędowa każdego samochodu. Olej silnikowy, płyn chłodniczy, do układu wspomagania oraz układu hamulcowego, płyn do spryskiwaczy. Jeśli stan któregokolwiek z powyższych jest poniżej wymaganego przez producenta Twojego samochodu, koniecznie go uzupełnij. Na wszelki wypadek możesz zabrać ze sobą olej do ewentualnego uzupełnienia. Pamiętaj! Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, lepiej zrób to przed podróżą. Pomimo tego, że w płyn do spryskiwaczy możesz wyposażyć się niemal na każdej stacji benzynowej, uzupełnij jego stan jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Podczas pokonywania kolejnych kilometrów, na szybie czołowej Twojego auta będą rozbijać się owady, dlatego będziesz potrzebować pełnego zbiornika.


Pamiętaj! Na wszelki wypadek sprawdź, czy gaśnica samochodowa w Twoim aucie posiada odpowiedni termin ważności.


Sprawdź hamulce! Przeczytaj nasz artykuł dotyczący układu hamulcowego tutaj i dowiedz się, jak sprawdzić ich stan.


Wymień filtr powietrza oraz kabinowy! Dobry klimat podczas podróży jest niezwykle ważny. Zadbaj o komfort i wymień filtr kabinowy w swoim samochodzie. Najczęściej znajduje się on we wnętrzu schowka. Jeśli nie wiesz, gdzie go szukać, zajrzyj do instrukcji obsługi lub wspomóż się wiedzą z internetu. Czy wiesz, że zanieczyszczenie filtra powietrza może mieć wpływ na to, jak przyśpiesza Twój samochód? Pamiętaj! Jego rola jest niezwykle ważna! Zapobiega on przedostawaniu się kurzu oraz innych zanieczyszczeń do silnika.


Sprawdź światła! Upewnij się, że wszystkie światła w Twoim samochodzie działają prawidłowo. Nie zapominaj o tych, których rzadko używasz, czyli światłach przeciwmgłowych. W razie potrzeby, wymień żarówki. Dla swojego komfortu też wziąć ze sobą komplet żarówek na zmianę.


Pamiętaj! W Polsce samochód musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Przed wyjazdem za granicę sprawdź, jakie obowiązkowe wyposażenie auta obowiązuje w danym kraju. Poniżej znajdziesz krótką ściągę:
⦁ Austria-zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy,
⦁ Bułgaria-zestaw pierwszej pomocy, gaśnica, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy,
⦁ Chorwacja-trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki (z wyjątkiem samochodów ze światłami ksenonowymi, neonowymi lub LED),
⦁ Czechy-zestaw pierwszej pomocy,
⦁ Francja-kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy,
⦁ Hiszpania-koło zapasowe oraz narzędzia do jego wymiany, dwa przenośne trójkąty ostrzegawcze, kamizelka odblaskowa,
⦁ Niemcy-trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy,
⦁ Słowacja-trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa,
⦁ Słowenia-trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy, zapasowe żarówki,
⦁ Szwajcaria-trójkąt ostrzegawczy,
⦁ Węgry-trójkąt ostrzegawczy,
⦁ Włochy-trójkąt ostrzegawczy.


Sprawdź wycieraczki! Jeśli Twoje wycieraczki nieskutecznie pozbywają się wody lub zostawiają smugi, koniecznie je wymień!


Sprawdź ciśnienie w oponach! Najlepiej zrobić, to kiedy opony są jeszcze nierozgrzane. Możesz to zrobić na każdej stacji benzynowej. Informacje o tym, jakie powinno być ciśnienie w oponach, znajdziesz na naklejce znajdującej się na ościeżnicy drzwi kierowcy, w instrukcji obsługi, lub możesz też zasięgnąć porady w internecie. Nie zapominaj o kole zapasowym! Zerknij, czy na Twoich oponach nie ma żadnych uszkodzeń, czy wybrzuszeń. Pamiętaj! Jeżeli bieżnik opon jest niewielki, są one bardziej podatne na przebicie, a także wpływają na przyczepność na drodze.


Pamiętaj! Upewnij się, czy przegląd techniczny oraz ubezpieczenie Twojego auta są aktualne!


Przed wyjazdem warto uporządkować wnętrze auta. W trasie będziesz spędzać dużo czasu w wozie. Podróż w czystym samochodzie będzie przyjemniejsza, a kiedy wszystko będzie poukładane łatwiej znajdziesz np. drobne do opłacenia przejazdu przez autostradę, czy przekąski, jakie przygotujesz sobie na drogę. Jeśli Twoje auto wymaga większego czyszczenia, skorzystaj z wakacyjnej promocji w serwisie aut premium Autoreduta, w ramach której czyszczenie/pranie tapicerki wykonamy 20% taniej!


Kilka rzeczy, o których warto pamiętać podczas przygotowań do wakacyjnego wyjazdu:
⦁ zapasowy kluczyk do samochodu (miej go ze sobą na wypadek zgubienia kluczyka, którego używasz jako główny) ⦁ okulary przeciwsłoneczne ⦁ lejek ⦁ linka holownicza ⦁ latarka ⦁ kable rozruchowe                  ⦁ podstawowy zestaw kluczy  ⦁ trytytki  ⦁ zapas maseczek ⦁ ładowarka samochodowa, lub przetwornicę, jeżeli ktoś z osób podróżujących z Tobą, będzie chciał korzystać ze sprzętów elektronicznych podczas wojaży, a będzie potrzebował prądu  ⦁ koło zapasowe i podnośnik lub zestaw naprawczy.

 

Szerokiej drogi!

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora