Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

5 ważnych pytań o likwidację szkody. Sprawdź, czy znasz odpowiedzi?

| | Komentarze:

Codziennie na ulice dużych miast wyjeżdżają dziesiątki tysięcy kierowców. W korkach, na skrzyżowaniach oraz wąskich uliczkach o stłuczkę nie trudno. Każda awaria to dodatkowe utrudnienia i komplikacje, dlatego warto pozbyć się ich jak najszybciej. Likwidacja szkód komunikacyjnych jest dziś standardem jeśli chodzi o zakres polis ubezpieczeniowych. Mimo to wielu kierowców nie do końca wie, jak przebiega proces likwidacji szkody. Na wszystkie ważne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!   

Jakie są obowiązki ubezpieczyciela przy likwidacji szkody?

Wszystkie kwestie dotyczące postępowania likwidacyjnego szkody są uregulowane prawnie. Jak wynika z zapisów w kodeksie cywilnym (art. 817) oraz ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych (art. 14 i 16), ubezpieczyciel jest zobowiązany do podjęcia działań mających wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Ponadto ma obowiązek poinformowania poszkodowanego o tym, jaką dokumentację należy przedstawić w procesie likwidacji. 

W jaki sposób zgłosić szkodę do likwidacji?

Kontakt z ubezpieczycielem to pierwszy krok w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych. Można to zrobić na różne sposoby. Istnieje możliwość zgłoszenia zdarzenia drogą telefoniczną lub mailową. Ponadto w przypadku Autoreduty, możemy wypełnić krótki formularz znajdujący się na stronie internetowej. Samo zgłoszenie nie trwa długo, wystarczy zawrzeć w nim jedynie podstawowe informacje o uszkodzeniu. Konsultant skontaktuje się z nami tak szybko, jak to możliwe. Wtedy będziemy mogli ustalić dalsze szczegóły i wypełnić niezbędne dokumenty.      

Jak wygląda szacowanie szkód? Gdzie może się odbyć?

Kolejnym etapem likwidacji szkód jest oszacowanie zakresu napraw. Wszystkim zajmie się wyznaczony przez ubezpieczyciela rzeczoznawca. Oczywiście uszkodzenia w przypadku kolizji bywają różne. Niektóre pozwalają na dalszą jazdę, inne są powodem całkowitego unieruchomienia pojazdu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, szacowanie szkód może odbyć się na miejscu zdarzenia. W wielu przypadkach zaleca się jednak wizytę w warsztacie. Czasem podczas oględzin niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych narzędzi, do których mobilni rzeczoznawcy nie zawsze mają dostęp.    

Jak długo będzie trwać likwidowanie szkody?

Jak długo będzie trwać usuwanie szkody? To oczywiście kwestia indywidualna. Duży wpływ na przebieg całego procesu ma zakres uszkodzeń, ich skomplikowanie oraz technologia stosowana przez daną markę. Średni czas naprawy w serwisie Autoreduta wynosi około 120 godzin. To oznacza, że klienci mogą znów cieszyć się swoim autem już w kilka dni po zgłoszeniu szkody. A co, jeśli naprawa zajmie dłużej, niż wcześniej przewidywano? W takim wypadku możemy skorzystać z oferty samochodów zastępczych. Wśród nich są m.in. Mercedesy klasy C i CLA, BMW serii 1 i 3 oraz Mini.   

Czy w naprawie wykorzystuje się oryginalne części?  

Likwidacja szkód w luksusowym aucie wymaga dużych kwalifikacji i fachowego podejścia. By prawidłowo zlokalizować usterkę, niezbędne jest posiadanie nowoczesnego sprzętu diagnostycznego oraz rozległej wiedzy na temat konkretnej marki. Jakie części stosuje się w procesie likwidacji szkód? W przypadku Autoreduty są to zarówno elementy oryginalne, jak i wysokiej jakości zamienniki. Wszystkie naprawy przebiegają z dbałością o zalecenia oraz technologię stosowaną przez producentów.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora