Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Inno-Spacem czyli przyszłościowe podejście Porsche do zarządzania jakością

| | Komentarze:

Jakość, jaką zapewnia Porsche, to rezultat żmudnej pracy, wynikającej ze skrupulatności, precyzji i pasji do tworzenia perfekcyjnych aut sportowych

fot. Porsche

Od 70 lat Porsche jest synonimem konstrukcji samochodu sportowego najwyższej klasy, spełniającego doskonałe standardy jakości. Około dwie trzecie spośród wszystkich kiedykolwiek wyprodukowanych samochodów Porsche wciąż nadaje się do jazdy po drogach. Korzystając z sekcji innowacji Inno-Space, otwartej właśnie w fabryce w Lipsku, Porsche pracuje nad przyszłościowym podejściem do zarządzania jakością. Jeszcze w lutym rozpoczną się próby pierwszej z opracowywanych tu innowacji: testu wyglądu i haptyki (wrażeń dotykowych) za pomocą rozszerzonej rzeczywistości. Pozwala on szybko i skutecznie wykryć odchylenia od określonego poziomu doskonałości – a to oszczędza czas i zapewnia znaczący awans w dziedzinie analizy jakości. Do końca tego roku nowa koncepcja zostanie włączona w proces produkcyjny.

Inno-Space tworzy interfejs pomiędzy teraźniejszością a przyszłością w zakresie zarządzania jakością

W ten sposób umożliwia opracowywanie innowacji z myślą o wykorzystaniu ich w seryjnej produkcji samochodów. Sekcja Inno-Space pozwala symulować specjalne, fabryczne stanowisko IT, które później w kontrolowanych warunkach można połączyć z zakładem w celu zintegrowania nowych rozwiązań z procesem produkcyjnym. Siłę napędową najnowszych technologii, aplikacji i procesów tworzonych w ramach projektu stanowi wewnętrzny zespół IT, ściśle współpracujący z ekipą zajmującą się kontrolą jakości. - W Inno-Space możemy projektować i testować pionierskie koncepcje na przyszłość bez potrzeby zakłócania normalnej pracy fabryki – stwierdza Albrecht Reimold, członek zarządu Porsche AG ds. produkcji i logistyki. Zabezpieczone środowisko wykorzystywane jest do testowania innowacyjnych, opracowywanych z myślą o przyszłości działań z zakresu kontroli jakości. Zespół współpracuje z szeregiem uniwersytetów i start-upów. Porsche korzysta z rozszerzonej rzeczywistości (AR) jako platformy technicznej dla kontroli jakości w ramach partnerstwa z GTV – start-upem z Drezna.

Porsche ma szereg korzyści znacznie wykraczających poza sam proces testowania

Test wyglądu i haptyki z użyciem technologii AR stanowi typowy przykład na to, w jaki sposób projektowane i wdrażane są innowacje pochodzące z Inno-Space. Start-up GTV wspólnie z organizacją Towarzystwo Fraunhofera stworzył aplikację na tablet, która rejestruje uchybienia wykryte podczas testu wyglądu i haptyki, a następnie nakłada je na obraz pojazdu na każdym etapie procesu produkcji. W pierwszej kolejności aplikacja odczytuje dane CAD dla konkretnego egzemplarza, a kamera w tablecie jest kierowana na odpowiedni element. Rysunek CAD zostaje nałożony na obraz na żywo, dzięki czemu wszelkie wady lub odchylenia są natychmiast widoczne. Baza danych zawiera też inne szczegółowe informacje, takie jak parametry łączeń. I w tym względzie porównanie obrazu z kamery z rysunkiem CAD wskazuje wszelkie szczeliny, które nie spełniają wymaganych standardów. Kolejną zaletą jest fakt, że proces testowania można strumieniować na żywo, łącząc się z drugim urządzeniem – nawet w innej fabryce. Równocześnie wykrywane wady są rejestrowane w centralnej bazie danych zakładu i mogą być odczytywane w dowolnym miejscu. - Oznacza to, że mamy szereg korzyści znacznie wykraczających poza sam proces testowania – przyznaje Andreas Schmidt, szef jakości w fabryce Porsche w Lipsku, odpowiedzialny za wdrożenie projektu rozszerzonej rzeczywistości we współpracy z instytucjami badawczymi. - Fakt, że tablet jest połączony (z siecią), pozwala nam w krótkim czasie, w formie wideokonferencji, przeprowadzać na przykład audyty jakości wspólnie z naszymi dostawcami - dodaje.

Porsche stale rozwija swoją koncepcję zarządzania jakości

I w wielu przypadkach ustanawia zupełnie nowe wzorce dla innych. - Najwyższa jakość to zasadnicza część tożsamości naszej marki – tego oczekują nasi klienci – stwierdza Frank Moser, szef jakości korporacyjnej Porsche. - Jakość, jaką zapewnia Porsche, to rezultat żmudnej pracy, wynikającej ze skrupulatności, precyzji i pasji do tworzenia perfekcyjnych aut sportowych – we wszystkich fazach projektu i we wszystkich obszarach. Jeśli chodzi o jakość, docieramy do sedna każdego najmniejszego szczegółu. Właśnie to podejście charakteryzuje markę Porsche - dodaje Moser. 

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora