Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Festiwal Prędkości w Goodwood

| | Komentarze:

W Autoreduta jesteśmy prawdziwymi miłośnikami motoryzacji, dlatego chcemy przybliżać Wam najciekawsze i najsłynniejsze wydarzenia dla fanów czterech kółek. Jakiś czas temu, przedstawiliśmy Wam, czym jest rajd Mille Miglia, a tym razem przyszła pora na jedną z największych gratek w świecie sportów motorowych - Goodwood Festival of Speed, czyli Festiwal Prędkości odbywający się w Goodwood w Anglii. Zapraszamy do lektury!


Czym jest Goodwood Festival of Speed?


Festiwal prędkości to obowiązkowe wydarzenie dla wszystkich fanów motoryzacji. Event ten odbywa się co roku pod koniec czerwca lub na początku lipca na terenie 12000 akrowej posiadłości Goodwood House w West Sussex w Anglii. Przejazdy toczą się wśród uroczych pagórków, które nie wszystkim kojarzą się z idealnymi warunkami dla sportowych samochodów. Podczas Goodwoood Festival of Speed ujrzymy najnowsze wyścigowe i szosowe perły motoryzacji, historyczne modele aut i motocykli, a nawet bolidy Formuły 1. Najbliższy, jubileuszowy Festiwal Prędkości odbędzie się w dniach 13-16 lipca 2023 roku.


Jak powstał Festiwal Prędkości w Goodwood?


Pierwszy raz Festiwal Prędkości w Goodwood odbył się w 1993 roku, a pomysłodawcą oraz organizatorem wydarzenia, który do dziś pełni tę funkcję, jest 67-letni brytyjski arystokrata Charles Henry Gordon-Lennox. To prawdziwy miłośnik motoryzacji, który kocha wszystkie samochody, bez względu na markę. Znajdziemy go na liście członkowskiej klubu właścicieli Fiata 500, jak i Audi TT, a ponadto jak na Brytyjczyka przystało, piastuje funkcję prezesa w British Automobile Racing Club. Chciał on wskrzesić ideę wyścigów samochodowych w Goodwood, jednak nie udało mu się uzyskać odpowiednich zgód na zorganizowanie wydarzenia na torze Goodwood Circuit, postanowił więc wykorzystać do tego własną posiadłość i na jej terenie zorganizować imprezę dla miłośników motoryzacji. Pierwszy Festival of Speed zgromadził widownię, liczącą aż 25 tysięcy osób.


Jakie atrakcje czekają na nas na Festiwalu Prędkości w Goodwood?


Główną atrakcją podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood jest Hill Climb, czyli wyścig, podczas którego auta ścigają się ze sobą jeden po drugim, jadąc pod górę na odcinku 1,86 kilometra. W trakcie wydarzenia odbywają się także wyścigi „mydelniczek”, czyli aut napędzanych grawitacją, wystawa supersamochodów, czyli Michelin Supercar Paddock, arena, na której odbywają się pokazy driftingu, czy Pit Land F1. W strefie Formuły 1 można spotkać legendarnych kierowców np. Lewisa Hamiltona, Roberta Kubicę, czy Kimiego Räikkönena, spróbować swoich sił w symulatorach bolidów, a także przyjrzeć się z bliska pracy mechaników. Podczas Festiwalu Prędkości odbywają się również pokazy lotnicze, w których biorą udział zarówno klasyczne, brytyjskie myśliwce, jak i nisko przelatujące Boeingi 747 czy Airbusy A380.


Rekord okrążenia wspinaczki górskiej podczas Festiwalu Prędkości


Rekord okrążenia w Hill Climb został pobity w 2022 roku przez Maxa Clintona, byłego kierowcę wyścigowego F1 i wynosi zaledwie 0:39.081 (przejazd możecie obejrzeć na kanale YouTube, klikając tutaj). Auto, które stało się rekordzistą to McMurtry Sparrow, czyli pojazd elektryczny brytyjskiego producenta samochodów McMurtry Automotive. Sparrow przyśpiesza od 0 do 100 km/h  w około 1,5 sekundy, co jest wypadkową niesamowitego stosunku mocy do masy (1000 kg/1000KM). Jako ciekawostkę dodamy, że inżynierowie McMurtry uznali, że zrezygnują z dużych elementów aerodynamicznych, na rzecz wentylatora pod podwoziem, by uzyskać większą siłę docisku.

Odwiedź Autoreduta — serwis i salon aut premium dla wymagających. Wśród naszych usług znajdziesz nie tylko usługi serwisowe skierowane dla samochodów luksusowych, ale także likwidację szkód komunikacyjnych, możliwość ubezpieczenia swojego auta na miarę Twoich potrzeb, Auto SPA, a także sprzedaż i odkup pojazdów. Zapraszamy.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora