Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Czym jest check engine?

| | Komentarze:

Demonizowana przez wielu i będąca już ikoną motoryzacyjnych żartów kontrolka check engine. Co tak właściwie znaczy i czy jest niebezpieczna dla naszego bezpieczeństwa w podróży? Wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu. Zapraszamy do lektury!

Pamiętaj! Nie ignoruj świecących się kontrolek na desce rozdzielczej swojego samochodu. Kiedy komputer pokładowy Twojego auta wyświetli pomarańczową kontrolkę check engine nie musisz od razu zjeżdżać na pobocze i wzywać lawety. Skup się na pracy silnika i postaraj się zweryfikować, czy podczas prowadzenia słyszysz nietypowe dźwięki lub inne niepokojące objawy, który wcześniej nie doświadczałeś. Po powrocie z podróży koniecznie umów się na wizytę serwisową w serwisie aut premium Autoreduta, a my dokładnie zweryfikujemy problem. Wykonamy test komputerowy za pomocą najnowszego sprzętu do diagnostyki samochodowej. Dzięki przeprowadzeniu takiej usługi serwisowej dowiesz się jaki problem występuje w Twoim samochodzie, a także przedstawimy Ci jakie działania należy podjąć by uporać się z kłopotem.

Czym właściwie jest 'check engine'?

 

Pomarańczowa kontrolka o nietypowym kształcie ma za zadanie poinformować kierowcę, o tym że występuje jakiś problem z jednostką napędową w jego aucie. Dzieje się tak kiedy do komputera samochodu zostanie przekazany sygnał z jednego z czujników, które mogą przekazać informację o błędzie nawet wtedy, kiedy weryfikowane przez czujniki wartości będą przekroczone, względem wskazań sugerowanch przez producenta. Pamiętaj! Jeśli kontrolka ostrzegawcza check engine pojawiła się na desce rozdzielczej Twojego auta tylko raz, a następnie samoistnie zgasła najpewniej nie masz powodu do zmartwień. Najczęściej powodem, przez który wyslwielli się komunikat o błędzie jest był spadek napięcia. Często zdarza się to po długim postoju, lub kiedy elementy przewodzące prąd zawilgotnieją.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny wyświetlania się kontrolki check engine?

 

Powodów, przez które na desce rozdzielczej Twojego samochodu pojawi się kontrolka check engine jest wiele, natomiast wśród tych, które pojawiają się najczęściej należy wymienić:

  • Zużyte świece zapłonowe/cewkę/ przewody świec zapłonowych (występuje wyłącznie w samochodach z silnikami benzynowymi, kiedy jeden z tym elementów jest uszkodzony, układ zapłonowy może nie mieć dostatecznej ilości prądu),
  • uszkodzenie katalizatora (katalizator jest częścią odpowiadająca za ograniczenie emisji spalin),
  • uszkodzony lub niedokręcony korek wlewu paliwa (układ paliwowy w samochodzie ma wiele zaworów, które utrzymują paliwo pod właściwym ciśnieniem),
  • wadliwe działanie Sondy lambda(jest to czujnik odpowiedzialny za pomiar czystości spalin w układzie wydechowym),
  • przepływomierz (najczęściej objawami uszkodzonego przepływomierza są nierówne obroty, nienaturalne szarpanie podczas przyspieszania, czy gasniecie jednostki napędowej),
  • modyfikacje tuningowe (wprowadzane w autach modyfikacje mogą spowodować, że pomiary z czujników będą niezgodne z zaleceniami producenta).

Masz jakikolwiek problem ze swoim samochodem? Odwiedź Autoreduta - serwis aut premium dla wymagających. Wśród naszych usług znajdziesz nie tylko usługi serwisowe skierowane dla samochodów luksusowych, ale także likwidację szkód komunikacyjnych, możliwość ubezpieczenia swojego auta na miarę Twoich potrzeb, Auto SPA, a także sprzedaż i odkup pojazdów. Zapraszamy.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora