Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury, czyli połącznie luksusowej limuzyny oraz SUV-a

| | Komentarze:
Zobacz więcej zdjęć (5)

Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury

fot. Mercedes-Benz

Podczas targów Auto China 2018 w Pekinie Mercedes-Benz zaprezentował prototyp Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury. To crossover łączący komfort i typowe atuty dwóch rodzajów nadwozia: ekskluzywnej, luksusowej limuzyny oraz SUV-a. Design jego atletycznego, podniesionego nadwozia nawiązuje do filozofii zmysłowej przejrzystości. W zamyśle Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury powstał jako samochód elektryczny z czterema kompaktowymi silnikami synchronicznymi z magnesami trwałymi i całkowicie aktywnym napędem na wszystkie koła.

Prototyp Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury winduje doświadczenie luksusu na najwyższy poziom

Koncepcyjny model nie tylko ucieleśnia język projektowania designu Mercedes-Maybach, ale odzwierciedla też tradycyjne dla marki wartości. Zgodnie z zasadą tworzenia „najlepszych z najlepszych”, Mercedes-Maybach reprezentuje najwyższy poziom luksusu, łącząc perfekcję Mercedes-Benz z ekskluzywnością Maybacha. Prototyp "stanowi przykład motoryzacyjnego dialogu kulturowego – scala bowiem wpływy z dwóch półkul: zachodniej i dalekowschodniej". W jego kabinie wykorzystano na przykład „magiczne drewno”, czyli heban, który jest tradycyjnym chińskim budulcem mebli. W ten sam nurt wpisuje się połączenie SUV-a i sedana typu notchback (ze skróconą tylną pokrywą), które należą do najpopularniejszych typów nadwozia – nie tylko na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim w Chinach. Prototyp Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury winduje doświadczenie luksusu na najwyższy poziom: przestronność i komfort łączą się tu z podniesioną pozycją za kierownicą, eleganckim wzornictwem i najlepszymi materiałami wykończeniowymi, zwłaszcza z tyłu. Samochód odwołuje się do typowych wartości Mercedes-Maybach: tradycyjnego rzemiosła, wyjątkowości oraz indywidualizacji.

Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury wyróżnia się majestatyczną prezencją

Smukłe, ekstrawaganckie płaszczyzny bez zbędnych ozdobników czy ostrych krawędzi tworzą obraz sportowej elegancji... Przedni pas zdobi charakterystyczna, chromowana osłona chłodnicy z cienkimi, pionowymi listwami, przywodzącymi na myśl prążkowany garnitur. Nowy projekt grilla świętował swoją globalną premierę w koncepcyjnym coupé Vision Mercedes-Maybach 6, które zachwyciło miłośników i fanów marki w 2016 r., a później posłużył jako inspiracja dla najnowszego wcielenia limuzyny Mercedes-Maybach Klasy S. Masywne wloty powietrza w chromowanej oprawie, z wypełnieniem o strukturze plastra miodu, podkreślają dynamiczną stronę prototypu. Ozdobna listwa biegnie od przedniego zderzaka wzdłuż nadkoli i progów aż do tylnego pasa. W odróżnieniu od konwencjonalnej limuzyny Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury oferuje znacznie wyższą, typową dla SUV-a pozycję siedzącą. To odpowiedź na oczekiwania wielu klientów, którym takie rozwiązanie kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa i ochrony – a jednocześnie wyzwanie dla projektantów. Ich zadanie polegało na harmonijnym przeniesieniu trójbryłowego nadwozia – z wyraźnie zaznaczoną pokrywą silnika, kabiną pasażerską i klapą bagażnika – na architekturę podobną do SUV-a. Efekt: interesujące napięcie pomiędzy biegunami dynamizmu oraz luksusu, jaki zapewniają pojazdy Mercedes-Maybach. W sportowym, a jednocześnie eleganckim profilu dominują pionowy słupek C, długa, subtelnie pochylona maska i zwarta tylna pokrywa. Muskulaturę nadwozia podkreśla długi rozstaw osi i krótki tylny nawis, a całość uzupełniają 24-calowe koła o „turbinowym” wzorze. Niewielkie stopnie boczne otrzymały wykończenie ze szczotkowanego aluminium, białe podświetlenie i logo Maybacha. W płaszczyznach drzwi „zatopiono” elektrycznie wysuwane klamki. Z tyłu uwagę zwracają trzyczęściowe lampy, nawiązujące do wyglądu przednich reflektorów, a także dzielona tylna szyba oraz charakterystycznie wyprofilowana dolna osłona zderzaka o wyglądzie dyfuzora. I tu nie zabrakło typowego dla Maybacha wypełnienia o strukturze plastra miodu.

Wnętrze Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury to kontrast pomiędzy sportowym charakterem a luksusem i przestronnością

Celem projektantów było pogodzenie rozwiązań z aut produkowanych seryjnie ze światem niezwykłego luksusu. Tak powstała symbioza dynamizmu, nowoczesności i elegancji, dająca wyobrażenie o nadchodzących generacjach modeli Mercedes-Maybach. Ekskluzywne, wysokiej próby materiały akcentują wyjątkową jakość wykończenia wnętrza. Ogromne poczucie przestronności w połączeniu z kontrastowymi kompozycjami kolorystycznymi zapewnia nieznane dotąd doświadczenie luksusu. Zastosowano tu typowe dla marki odcienie, takie jak różowe złoto, krystaliczna biel czy perłowa szarość. Płynne formy, delikatne tkaniny i elementy z aluminium tworzą ekscytujący kontrast pomiędzy sportowo-eleganckimi detalami SUV-a a doświetloną kabiną limuzyny. Ponieważ Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury powstał przede wszystkim z myślą o podróżowaniu z kierowcą, jego design jest zorientowany na podróżujących z tyłu – oraz ich dobre samopoczucie. Właśnie tam najbardziej daje się odczuć wyjątkową przytulność wnętrza prototypu. Otoczenie kierowcy zredukowano do niezbędnego minimum. Otwory wentylacyjne, nawiązujące do wyglądu osłony chłodnicy, otaczają wolnostojący, panoramiczny kokpit z dwoma 12,3-calowymi wyświetlaczami. Poczucie przestronności dodatkowo potęguje filigranowa dolna część deski rozdzielczej. Aby podkreślić wizualną lekkość, ramy przednich foteli w kolorze różowego złota mają otwartą formę. Zestawienie kolorów i materiałów koresponduje z najwyższej klasy luksusem marki Mercedes-Maybach: krystalicznie biała, najdelikatniejsza skóra nappa łączy się ze zmysłowym odcieniem brązu i jasnym, metalicznym wykończeniem deski rozdzielczej. Lśniące powierzchnie z polerowanego aluminium tworzą ekscytujące refleksy, a jednocześnie zwracają uwagę na wizytówkę wnętrza: fotele wykończone różowym złotem. 

Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury wzorowany na Klasie S

Podobnie jak w limuzynie Mercedes-Maybach Klasy S, tak i w prototypie wyjątkowo wygodne fotele zachwycają kinematyką swoich ustawień. W odróżnieniu od konwencjonalnej limuzyny oparcie jest tu regulowane osobno, podczas gdy miejsce na nogi i punkt bazowy siedziska pozostają bez zmian. Poduszkę siedziska można regulować oddzielnie, a jego kąt i wysokość ustawia się wspólnie. Niezwykle miękkie poduszki zapewniają właściwe podparcie oraz najwyższą wygodę. Po rozłożeniu fotele oferują podpórkę na łydki, której długość i pochylenie można dowolnie regulować. Szeroka konsola środkowa sięga aż do tyłu. Wyposażono ją w podgrzewaną, hebanową tacę z czajnikiem i filiżankami, umożliwiającą picie herbaty podczas jazdy. „Filozofia picia herbaty” odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu równowagi ducha i ciała oraz odkrywaniu drogi do osiągnięcia wewnętrznego spokoju i witalności. Po naciśnięciu przycisku serwis – wykonany ręcznie z najwyższej jakości porcelany – znika w konsoli, pod elektrycznie przesuwaną pokrywą ze lśniącym wykończeniem w kolorze czarnym.

Doświadczenia z podróży na najwyższym poziomie

Również doświadczenie użytkownika Mercedes-Benz odpowiada oczekiwaniom wobec luksusowego samochodu marzeń. Prototyp został od początku do końca zaprojektowany w środowisku graficznym 3D w czasie rzeczywistym. Podobnie jak kamerdyner, Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury działa z wyprzedzeniem – zamiast raczyć użytkownika długimi menu, odtwarza muzykę odpowiadającą aktualnemu nastrojowi, zna kalendarz spotkań i odpowiednio planuje trasy. Podróżującym z tyłu proponuje różne rodzaje herbaty oraz programy relaksacyjne, zależnie od tego, kto akurat usiądzie w fotelu. Znana już z Klasy S kontrola komfortu ENERGIZING łączy funkcje takie jak masaż, rozpylacz zapachów, nastrojowe oświetlenie oraz nagłośnienie, aby wspomóc regenerację i wzmocnić koncentrację pasażerów. Ten holistyczny system komfortu i rozrywki może być indywidualnie programowany w celu dostosowania do każdego ze światowych rynków. Główną składową doświadczenia Mercedes-Benz w przypadku Vision Mercedes Maybach Ultimate Luxury jest wszechstronna, intuicyjna koncepcja sterowania – połączenie ekranu dotykowego, panelu dotykowego na konsoli środkowej oraz przycisków Touch Control na kierownicy. Obejmuje ona trzy poziomy z rosnącą ilością informacji: ekran główny, ekran podstawowy oraz podmenu. Obsługa głosowa dostosowuje się do głosu użytkownika i jego słownictwa oraz języka. Jej działanie nie ogranicza się do stereotypowych odpowiedzi, ale wykorzystuje interaktywną odmianę słów.

Najnowocześniejsze rozwiązania w układzie przeniesienia napędu i zawieszeniu

W założeniu Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury powstał jako samochód elektryczny. Dzięki czterem kompaktowym silnikom synchronicznym z magnesami trwałymi oferuje w pełni aktywny napęd na wszystkie koła. Moc maksymalna układu napędowego wynosi 550 kW (750 KM). Płaski, zabudowany pod podłogą akumulator ma pojemność około 80 kWh, co daje zasięg powyżej 500 kilometrów (w cyklu NEDC; według EPA: ponad 200 mil/322 km). Maksymalna prędkość została elektronicznie ograniczona do 250 km/h. Dodatkową wygodę zapewnia funkcja szybkiego ładowania: dzięki ładowaniu prądem stałym w oparciu o standard CCS system pozwala na ładowanie z mocą do 350 kW. W ciągu zaledwie 5 minut można uzyskać wystarczającą ilość energii, aby pokonać zasięg około 100 kilometrów. Akumulator można ładować za pomocą kabla, na publicznych stacjach ładowania lub z konwencjonalnego domowego gniazdka, albo indukcyjnie.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora