Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Porsche skupia się na klasie GT i zamierza wystawić w Le Mans cztery maszyny w fabrycznych barwach

| | Komentarze:
Zobacz więcej zdjęć (3)

Porsche GT Team: Michael Christensen, Kevin Estre

fot. Porsche

Podczas „Nocy Mistrzów” – gali sportów motorowych w Weissach – Porsche uczciło światowe osiągnięcia zespołów i kierowców w sezonie 2017. Z tej okazji ogłoszono znaczącą ekspansję światowego programu wyścigów GT.

Największa w historii fabryczna misja GT w Le Mans

W przyszłorocznej, 86. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans firma Porsche planuje wystawić cztery samochody w fabrycznych barwach. Każdy z dwóch zespołów GT Porsche – z mistrzostw FIA WEC oraz IMSA Weathertech Championship – wystawi po dwie 510-konne wyścigowe maszyny z Weissach. Kokpit wozu #91 podzielą: Gianmaria Bruni, Richard Lietz oraz Frédéric Makowiecki. Auto numer 92 poprowadzą na spółkę: Kévin Estre, Michael Christensen i Laurens Vanthoor. Patrick Pilet, Nick Tandy oraz Earl Bamber mają zasiąść za kierownicą samochodu numer 93, a dla Timo Bernharda, Romaina Dumasa i Svena Müllera zarezerwowano Porsche 911 RSR #94. Łącznie w barwach fabrycznej ekipy Porsche będzie rywalizować czterech triumfatorów Le Mans: Bamber, Bernhard, Dumas oraz Tandy.

W 2018 roku Porsche ponownie zawalczy o mistrzostwo świata

W sezonie 2018/2019 Porsche po raz kolejny wystawi swój fabryczny zespół GT w klasie GTE-Pro Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC). Do zmagań o mistrzostwo świata przystąpią: Gianmaria Bruni i Richard Lietz (Porsche 911 RSR #91) oraz Michael Christensen i Kévin Estre (egzemplarz numer 92). Swój akces o miejsca startowe w klasie GTE-Am złożyło kilka prywatnych zespołów klientów rywalizujących za kierownicą 911 RSR w specyfikacji 2017. Nabywcom startującym w mistrzostwach WEC, 24-godzinnym wyścigu Le Mans oraz europejskiej serii wyścigów długodystansowych European Le Mans Series firma Porsche sprzedała łącznie siedem egzemplarzy 911 RSR.

Silne zaangażowanie w USA

W przyszłorocznych mistrzostwach IMSA Weathertech Championship swoje siły ponownie połączą najlepsze pary kierowców. Podobnie jak w ich zwycięskim sezonie 2015, Nick Tandy i Patrick Pilet podzielą kokpit 911 RSR z numerem startowym 911. W bliźniaczym wozie #912 światowej klasy duet stworzą Earl Bamber, dwukrotny triumfator klasyfikacji generalnej Le Mans, oraz Laurens Vanthoor, mistrz serii Intercontinental GT Challenge i Blancpain Series.

911 GT3 R – samochód wyścigowy dla prywatnych klientów – po modernizacji
911 GT3 R, odnoszący sukcesy samochód wyścigowy dla prywatnych nabywców, przechodzi aktualizację na potrzeby przyszłego sezonu GT3. Zestaw części, który można wykorzystać do modernizacji wszystkich egzemplarzy z roczników 2016 i 2017, obejmuje m.in. nową przednią pokrywę, zaprojektowaną dla optymalizacji zarządzania termiką, oraz poprawiające balans aerodynamiczny boczne prowadnice powietrza.

Wzmożona aktywność w światowym sporcie GT3

W każdej z rund Intercontinental GT Challenge firma Porsche udzieli swojego wsparcia przynajmniej jednemu z lokalnych zespołów startujących w klasie pro za kierownicą 911 GT3. Fabryczni kierowcy: Dirk Werner, Romain Dumas oraz Frédéric Makowiecki wezmą udział we wszystkich wyścigach w kalendarzu i zawalczą o mistrzostwo kierowców. Ta sama trójka podzieli kokpit 911 GT3 R, które przez cały sezon będzie ścigać się w serii Blancpain GT Series Endurance Cup, w barwach zespołu Manthey Racing. Inżynierowie i kierowcy Porsche będą wspierać prywatne zespoły klientów również w wielu innych międzynarodowych i krajowych seriach GT, takich jak European Le Mans Series, Pirelli World Challenge, Japanese Super GT czy mistrzostwa Nürburgring Long Distance Championship.

Światowy mistrz Timo Bernhard wystartuje w ADAC GT Masters

Timo Bernhard, aktualny mistrz świata FIA WEC, zwycięzca Le Mans oraz właściciel zespołu wyścigowego, w sezonie 2018 wraca do rywalizacji w stawce GT. Wspólnie z Kévinem Estre wystartuje w serii ADAC GT Masters w barwach swojej własnej ekipy Team 75 Bernhard.

Dziewięć Porsche 911 GT3 R w 24-godzinnym wyścigu na Nürburgringu

Do rywalizacji w 24-godzinnym wyścigu ADAC na Nürburgringu ma przystąpić dziewięć egzemplarzy Porsche 911 GT3 R. Pięć z nich wystartuje w barwach prywatnych zespołów w klasie pro, a cztery – w stawce amatorów. Manthey Racing wystawi dwa auta prowadzone przez fabrycznych kierowców: w kokpicie Porsche 911 GT3 R #911 zasiądą Earl Bamber, Laurens Vanthoor, Kévin Estre i Patrick Pilet, a #912 – Romain Dumas, Richard Lietz, Frédéric Makowiecki oraz Nick Tandy. 12 i 13 maja w maratonie w górach Eifel łącznie weźmie udział 13 fabrycznych zawodników Porsche oraz czterech Młodych Profesjonalistów.

Porsche kontynuuje program rozwoju młodzieży

W sezonie 2018 czterech zdolnych, młodych kierowców będzie rywalizować w wyścigach na całym świecie jako Młodzi Profesjonaliści Porsche. Po sukcesach w markowych pucharach Porsche Dennis Olsen i Matt Campbell stawiają kolejny krok w swojej wyścigowej karierze. Matteo Cairoli i Mathieu Jaminet mają już za sobą jeden udany sezon jako młodzi profesjonaliści w wyścigach GT, a w przyszłym roku będą kontynuować występy ze wsparciem producenta. W przyszłym roku sprawdzony system wsparcia zostanie po raz pierwszy wzbogacony o zawodników Porsche Selected Drivers. Porsche zapewni im treningi, w tym możliwość odbywania prób sprawnościowych. Pierwszym kierowcą z tego grona jest Christina Nielsen z Danii. Także zwycięzca niemieckich mistrzostw E-Kart (DEKM), po raz pierwszy organizowanych w 2018 r., będzie mógł skorzystać z wielu programów treningowych, które ewoluowały w ramach programu rozwoju młodzieży Porsche. Oddział Porsche Motorsport będzie partnerem innowacyjnych i szczególnie przystępnych cenowo mistrzostw DEKM już od pierwszej rundy. Karty, zdolne rozpędzać się do prędkości 130 km/h, zostaną umiejscowione centralnie, aby zapewnić równe szanse zawodnikom i uniknąć nieprzewidzianych kosztów.

911 GT3 Cup ustanawia nowy rekord

Nowe 911 GT3 Cup, które swoją premierę świętowało podczas tegorocznych pucharów Porsche Mobil 1 Supercup i Carrera Cup Deutschland, a także w Ameryce Północnej, w 2018 r. zostanie wystawione w większości z 21 markowych serii wyścigowych Porsche na całym świecie. Do wiosny przyszłego roku z taśmy produkcyjnej głównych zakładów Porsche w Stuttgarcie-Zuffenhausen zjedzie łącznie 339 egzemplarzy tego 485-konnego samochodu wyścigowego, zbudowanego z myślą o rywalizacji w markowych pucharach. Nigdy dotąd nie wyprodukowano jeszcze tylu wyścigowych aut na potrzeby jednego sezonu. W rezultacie Porsche 911 GT3 Cup pozostaje najlepiej sprzedającym się samochodem wyścigowym na świecie.

919 Hybrid udaje się w globalną trasę pożegnalną

W 2018 r. zespół LMP Porsche skoncentruje się na swojej nowej misji: udanym debiucie w Formule E. Start nastąpi w jej szóstym sezonie, rozpoczynającym się pod koniec 2019 r. Do tego czasu ekipa zaprojektuje, zbuduje i przetestuje całkiem nowy układ napędowy. Pierwsze kroki podjęto już w tym roku, a konkretne wdrożenie koncepcji zaplanowano na rok przyszły. Pierwsze jazdy testowe ukończonym bolidem Formuły E od Porsche odbędą się na początku 2019 r. Drugim polem aktywności będzie operacyjna realizacja trasy pożegnalnej prototypu, który ma na koncie trzy zwycięstwa w Le Mans – Porsche 919 Hybrid. Pomijając imprezy Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC), a więc regulacje dotyczące ilości zużywanej energii, innowacyjny samochód wyścigowy będzie wystawiany w wielu pojedynczych imprezach w ciągu całego roku. Dokładny program zostanie ogłoszony na początku 2018 r. Pod koniec przyszłego roku epoka około 900-konnego hybrydowego prototypu dobiegnie końca. 919 uda się wówczas w swoją ostatnią podróż, do Porsche Museum.

Porsche Cup: Christian Ried najlepszym prywatnym kierowcą 2017 roku

Tegorocznym zdobywcą Porsche Cup, trofeum dla najlepszego na świecie prywatnego kierowcy Porsche, jest 38-letni Christian Ried. Ten kierowca wyścigowy i właściciel zespołu Dempsey Proton Racing odebrał upragnioną nagrodę z rąk doktora Wolfganga Porsche, przewodniczącego rady nadzorczej Porsche AG. Ponadto Ried otrzymał samochód Porsche o wartości 120 tysięcy euro. Dzięki swoim sukcesom w mistrzostwach FIA WEC oraz w serii European Le Mans Series, przez cały miniony sezon za kierownicą Porsche 911 RSR zdobył 8700 punktów. Drugi w stawce Robert Renauer, ubiegłoroczny zwycięzca Porsche Cup, otrzymał nagrodę pieniężną o wartości 30 tys. euro, a na trzecim miejscu uplasował się Szwajcar Daniel Allemann, który wygrał 25 tys. euro. Trofeum Porsche Cup jest przyznawane od 1970 r. zgodnie z ideą Ferry'ego Porsche.

Kierowcy fabryczni: sezon 2018
Earl Bamber (27), Nowa Zelandia
Jörg Bergmeister (41), Niemcy
Timo Bernhard (36), Niemcy
Gianmaria Bruni (36), Włochy
Michael Christensen (27), Dania
Romain Dumas (39), Francja
Kévin Estre (29), Francja
Brendon Hartley (28), Nowa Zelandia
Neel Jani (34), Szwajcaria
Richard Lietz (33), Austria
Patrick Long (36), USA
André Lotterer (36), Niemcy
Frédéric Makowiecki (37), Francja
Sven Müller (25), Niemcy
Patrick Pilet (36), Francja
Nick Tandy (33), Wielka Brytania
Laurens Vanthoor (26), Belgia
Dirk Werner (36), Niemcy

Młodzi Profesjonaliści
Matteo Cairoli (21), Włochy
Matt Campbell (22), Australia
Mathieu Jaminet (23), Francja
Dennis Olsen (21), Norwegia

Juniorzy
Julien Andlauer (18), Francja
Thomas Preining (19), Austria

Porsche Selected Driver 2018
Christina Nielsen (25), Dania

Przegląd serii wyścigowych
Długodystansowe Mistrzostwa Świata FIA
911 RSR #91
Gianmaria Bruni
Richard Lietz

911 RSR #92
Michael Christensen
Kévin Estre

24-godzinny wyścig Le Mans
911 RSR #91
Gianmaria Bruni
Richard Lietz
Frédéric Makowiecki

911 RSR #92
Michael Christensen
Kévin Estre
Laurens Vanthoor

911 RSR #93
Earl Bamber
Patrick Pilet
Nick Tandy

911 RSR #94
Timo Bernhard
Romain Dumas
Sven Müller

IMSA Weathertech Championship
911 RSR #911
Patrick Pilet
Nick Tandy
Frédéric Makowiecki (tylko North American Endurance Cup)

911 RSR #912
Earl Bamber
Laurens Vanthoor
Gianmaria Bruni (tylko North American Endurance Cup)

Intercontinental GT Challenge
911 GT3 R #911
Romain Dumas
Frédéric Makowiecki
Dirk Werner

Blancpain GT Series Endurance Cup
911 GT3 R #911
Romain Dumas
Frédéric Makowiecki
Dirk Werner

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora