Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Nowe Porsche Cayenne teraz dostępne jako hybryda plug-in

| | Komentarze:
Zobacz więcej zdjęć (4)

Cayenne E-Hybrid

fot. Porsche

Porsche po raz kolejny poszerza gamę swoich hybryd: nowe Cayenne E-Hybrid łączy najlepszą dynamikę jazdy w segmencie z maksymalną efektywnością. Jego 3-litrowy silnik V6 (250 kW/340 KM) współpracuje z jednostką elektryczną (100 kW/136 KM), generując moc systemową 340 kW (462 KM). Maksymalny moment obrotowy o wartości 700 Nm dostępny jest tuż powyżej prędkości obrotowej biegu jałowego: strategia doładowania (tzw. funkcja boost) odpowiada tej z supersamochodu 918 Spyder.

Cayenne z hybrydowym napędem plug-in przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5 s, a jego prędkość maksymalna wynosi 253 km/h. W trybie całkowicie elektrycznym model może pokonać do 44 km2) i rozpędzić się do prędkości 135 km/h. Średnie zużycie na 100 km w cyklu NEDC, zależnie od rodzaju zastosowanego ogumienia, wynosi 3,2-3,4 l paliwa oraz 20,6-20,9 kWh energii. Równolegle do premiery Cayenne E-Hybrid Porsche poszerza ofertę wyposażenia zwiększającego komfort oraz systemów wspomagających dla całej gamy Cayenne o dodatkowe opcje, takie jak wyświetlacz head-up, fotele z masażem czy 22-calowe obręcze z lekkich stopów.

Moc systemowa 462 KM, koncepcja doładowania z 918 Spyder

Cayenne E-Hybrid to kolejny etap podróży Porsche w kierunku elektromobilności. Podczas gdy jego silnik spalinowy jest niewiele mocniejszy niż w poprzedniku (generuje 250 kW/340 KM, czyli o 5 kW/7 KM więcej), moc jednostki elektrycznej wzrosła aż o 43%, do 100 kW (136 KM). Łącznie daje to moc systemową 340 kW (462 KM). Dodatkową nowością jest strategia doładowania (tzw. funkcja boost) pochodząca z supersportowego 918 Spyder. Dzięki niej motor elektryczny może być wykorzystywany do zwiększenia osiągów we wszystkich standardowych trybach jazdy pakietu Sport Chrono. Oznacza to, że maksymalny systemowy moment obrotowy dostępny jest tuż po wciśnięciu pedału gazu. Zależnie od sytuacji na drodze i wymagań w zakresie wydajności kierowca może korzystać z dodatkowej siły napędowej w całym zakresie prędkości. Efekt: jeszcze bardziej spontaniczne reakcje i wyśmienite wrażenia z jazdy. Stopień wsparcia ze strony silnika elektrycznego oraz tempo ładowania akumulatora podczas jazdy zależą od wybranego trybu jazdy. W zorientowanych na osiągi programach Sport i Sport Plus praktycznie całą energię zgromadzoną w akumulatorze można wykorzystać na doładowanie. W trybie Sport bateria ładowana jest w zakresie niezbędnym dla bieżącego działania funkcji boost, a w Sport Plus – tak szybko, jak to tylko możliwe. Dwa pozostałe ustawienia służą zapewnieniu maksymalnej efektywności.

Ładowanie z wykorzystaniem aplikacji Porsche Connect i usługa Porsche Charging

W nowym Cayenne E-Hybrid znacznie zwiększono pojemność akumulatora – a co za tym idzie, także zasięg w trybie elektrycznym i rezerwy dla funkcji boost. W porównaniu z poprzednikiem pojemność baterii wzrosła z 10,8 do 14,1 kWh, czyli o około 30%. Chłodzony cieczą akumulator, przechowywany pod podłogą tylnej części pojazdu, składa się z ośmiu modułów ogniw – każdy z 13 pryzmatycznymi ogniwami litowo-jonowymi. Naładowanie go z gniazdka 230 V (10 A) zajmuje 7,8 godziny. Jeśli zamiast standardowej ładowarki 3,6 kW zastosowana zostanie opcjonalna, pokładowa ładowarka o mocy 7,2 kW, „tankowanie” z gniazdka 230 V (32 A) potrwa jedynie 2,3 godziny. Procesem ładowania można sterować i monitorować go za pośrednictwem systemu Porsche Communication Management (PCM) oraz zdalnie, przy użyciu aplikacji Porsche Connect. Standardowe wyposażenie obejmuje niezależną wentylację, czyli ogrzewanie i klimatyzację dostępne po wyłączeniu zapłonu. Również tymi funkcjami można sterować zdalnie, za pomocą smartfona. Aplikacja Porsche Connect służy także do wyszukiwania i filtrowania stacji ładowania oraz ustawiania ich jako celu nawigacji. Nowa usługa Porsche Charging zapewnia dostęp do stacji ładowania różnych dostawców – i to bez potrzeby dodatkowej rejestracji. Rozliczanie odbywa się za pośrednictwem konta Porsche ID.

Nowy moduł hybrydowy i błyskawiczna praca przekładni Tiptronic S

Porsche przeprojektowało układ przeniesienia napędu Cayenne E-Hybrid. Moduł hybrydowy składa się ze zintegrowanego połączenia silnika elektrycznego i sprzęgła rozdzielającego. W przeciwieństwie do poprzedniego układu elektrohydraulicznego z siłownikiem wrzecionowym sprzęgło rozdzielające jest tu sterowane elektromechanicznie, co zapewnia jeszcze szybszy czas reakcji. Ponadto model otrzymał nową 8-stopniową przekładnię automatyczną Tiptronic S, opracowaną dla całej gamy Cayenne. Poza jeszcze bardziej komfortowym, płynniejszym ruszaniem z miejsca skrzynia odznacza się zdecydowanie szybszym załączeniem przełożeń. Równocześnie zredukowano przerwy w dostawie siły napędowej podczas zmiany biegów.

Aktywny napęd na wszystkie koła i uciąg przyczepy o masie 3,5 tony

Dzięki systemowi Porsche Traction Management (PTM) nowe Cayenne E-Hybrid dysponuje aktywnym napędem na wszystkie koła, wykorzystującym elektronicznie sterowane sprzęgło wielopłytkowe. Szeroki zakres dystrybucji momentu obrotowego zapewnia zdecydowane korzyści pod względem dynamiki jazdy, zwinności, kontroli trakcji i możliwości terenowych. Zupełnie nowe podwozie sprawia, że Cayenne E-Hybrid oferuje dynamikę prowadzenia typową dla aut sportowych – podobnie jak wszystkie modele Cayenne nowej generacji. Standardowe wyposażenie obejmuje zawieszenie Porsche Active Suspension Managing (PASM), a na życzenie dostępny jest elektryczny system stabilizacji przechyłów Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC) oraz hak holowniczy dla przyczep o masie do 3,5 tony.

Nowe opcje: wyświetlacz head-up i 22-calowe koła z lekkimi obręczami

Wraz z wprowadzeniem Cayenne E-Hybrid Porsche poszerza ofertę systemów wspomagających i wyposażenia opcjonalnego dostępnego dla całej serii modelowej Cayenne o szereg innowacyjnych rozwiązań. Po raz pierwszy w Porsche dostępny jest wyświetlacz head-up, który prezentuje wszystkie istotne informacje dotyczące jazdy bezpośrednio w polu widzenia kierowcy, w postaci kolorowej grafiki. Lista nowości obejmuje również fotele z funkcją masażu, podgrzewaną przednią szybę, niezależne ogrzewanie ze zdalnym sterowaniem oraz 22-calowe koła z felgami z lekkich stopów.

Premiera rynkowa i ceny

Nowe Cayenne E-Hybrid jest już dostępne w Niemczech, w cenie prawie 90 tys. euro (z uwzględnieniem podatku VAT i lokalnej specyfikacji). Na pozostałych rynkach model zadebiutuje pod koniec maja.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora