Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Jak i czym wyprać tapicerkę w aucie. Najlepsze domowe sposoby

| | Komentarze:

Tapicerka auta to swego rodzaju wizytówka całego samochodu. Warto zadbać o jej regularne odkurzenie i odświeżenie. Po to, aby służyła Ci jak najdłużej i sprawiała, że będziesz czuć się komfortowo podczas każdego przejazdu własnym autem. Niestety często wiele osób nie ma na to czasu i nie wie jakich środków użyć. Dodatkowo zapomina się o sprawdzonych domowych sposobach – czy znasz je wszystkie?

Pranie tapicerki w domu – mierz siły na zamiary

Proces  czyszczenia tapicerki w domu jest czasochłonny i wymaga zaangażowania.  Często też wyczyszczone fragmenty materiałów odznaczają się od części niewyczyszczonej. Dlatego warto liczyć siły na zamiary i zdecydować, czy  zrobić to samemu, czy w przypadku większych zabrudzeń, warto jednak  skorzystać z miejsc, które oferują profesjonalne czyszczenie. Wówczas  zapłacimy, ale odbierzemy samochód z czyściutkim i suchym wnętrzem. Jeżeli mimo to nadal chcesz samodzielnie wyczyścić tapicerkę, skorzystaj z naszych porad.

Czyszczenie tapicerki samochodowej sodą – to skuteczne?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem? Oto nasze podpowiedzi! Do produktów, które mają bardzo dużo zastosowań, nie tylko tych kulinarnych, należy popularna i łatwo dostępna soda oczyszczona.

Wykorzystujemy ją między innymi podczas prania białych tekstyliów, np. pościeli czy firan. Jak się okazuje, jest to także skuteczny środek do osiągnięcia celu, jakim jest czysta tapicerka. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że redukuje kwaśny odczyn, a do tego znakomicie pochłania. Do jej zalet należy także to, że nie jest toksyczna, czego nie można powiedzieć o wielu profesjonalnych środkach do czyszczenia tapicerki. Poza tym jest to preparat bardzo tani, to także przemawia na jego korzyść. Dodatkowo działa skutecznie i bardzo delikatnie, przez co nadaje się także do materiałów takich jak zamsz, który wymaga specjalnego traktowania.

Jak zastosować sodę podczas czyszczenia foteli samochodowych? Można to zrobić na kilka sposobów. Niekiedy wystarczy tylko rozsypać ten środek i pozostawić go na kilka godzin. Ostatni etap to odkurzanie. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, skrapia się tapicerkę wodą z dodatkiem soku z cytryny, który dodatkowo zdezynfekuje materiał, usunie roztocza oraz bakterie.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie, kiedy jest ze skóry?

Tutaj także możemy zastosować domowe metody. Pamiętaj jednak, aby przed przystąpieniem do tych czynności sprawdzić na malutkim kawałku tapicerki, jak reaguje na zastosowane środki. Pierwszym krokiem będzie tutaj odkurzenie skórzanej kanapy. Następnie należy przetrzeć ją szmatką, która zwilżona jest przygotowanym wcześniej płynem. Aby go przygotować, potrzeba wymieszać litr wody z pól szklanki octu. Po wyschnięciu przecieramy tapicerkę ściereczką zwilżoną olejkiem eukaliptusowym albo z drzewa herbacianego. Przyczyni się to do zneutralizowania roztoczy. Oto skuteczny płyn do czyszczenia kanapy!

Czym prać tapicerkę w samochodzie? Inne metody i środki

Oprócz wspomnianej wyżej sody i octu można posłużyć się innymi środkami dostępnymi zarówno w kuchni, jak i w łazience. Co do nich należy? Jest to między innymi kwaśny pogromca plam, czyli kwasek cytrynowy. To bardzo dobry sposób na plamy po kawie i tłustych sosach. Do tego celu wykonujemy jego 5% lub 10% roztwór. A jeżeli plamę ciągle trudno usunąć, wówczas do takiej mikstury dodajemy odrobinę rozpuszczalnika lub alkoholu. A kiedy taka plama nadal nie będzie chciała zejść, wówczas resztki zabrudzenia doczyszcza się proszkiem do prania rozpuszczonym w ciepłej wodzie.

A co z innymi zabrudzeniami? Jeżeli zastanawiasz się, czym wyprać tapicerkę w aucie, która jest poplamiona winem? Postaw na mieszankę wody z amoniakiem. A plamy na tapicerce z wosku, kredek lub ołówka usuń odrobiną alkoholu, lub acetonu.

Pranie tapicerki samochodowej domowym sposobem – ważne zasady!

Jak wyprać tapicerkę samochodową? Oprócz odpowiednich środków warto trzymać się kilku zasad związanych z samą czynnością prania i czyszczenia. Przede wszystkim nie robimy tego z użyciem dużej siły, tutaj liczy się precyzja i delikatność. W przeciwnym razie możemy jeszcze bardziej wetrzeć zabrudzenia, a w konsekwencji sprawić, że będzie je jeszcze trudniej usunąć. Plamy czyścimy tylko w ich obrębie, kierując swoje ruchy ku środkowi. Nie dojdzie wówczas do ich jeszcze większego roztarcia.

Nie wolno też dopuścić do przemoczenia tapicerki. Używamy wody tylko tyle, ile potrzeba. Ponadto suszymy tekstylia znajdujące się w aucie, warto przewietrzyć taki samochód. Możesz też zdecydować się na szczotkowanie takiej powierzchni, wtedy kiedy jest pokryta materiałem z włosiem, np. welurem.

Co, kiedy plama i zabrudzenia nie chcą zejść?

Nie zawsze domowe sposoby pomagają przy tego typu problemach. Wówczas należy sięgnąć po profesjonalne środki. Produkty przeznaczone do prania tapicerki, a także do usuwania plam działają dzięki zawartym w nich składnikom aktywnym. Warto mieć jednak na uwadze to, aby były one odpowiednie dla wszystkich pasażerów, zwłaszcza małych dzieci, jak i alergików. A jeżeli cena nie jest dla Ciebie kwestią najważniejszą, a liczy się to, aby efekt był trwały, zadowalający, skorzystaj z usług profesjonalnego salonu samochodowego. Oszczędzisz czas i zyskasz pewność, że pranie tapicerki w aucie zostanie przeprowadzone szybko i dokładnie.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora