Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

911 GT2 RS najszybszym Porsche 911 wszech czasów!

| | Komentarze:

GT2 RS, czyli najszybsze Porsche 911 wszech czasów

fot. Porsche

20 września Porsche 911 GT2 RS ustanowiło nowy rekord świata wśród dopuszczonych do ruchu aut sportowych. Liczącą 20,6 km długości Północną Pętlę toru Nürburgring pokonało w czasie 6 minut i 47,3 sekundy. Przejazd odbył się w obecności notariusza, a uzyskany wynik przekroczył oczekiwania samych przedstawicieli marki. Frank-Steffen Walliser, wiceprezes oddziału Motorsport i sekcji modeli GT, powiedział, że „w momencie rozpoczynania prac nad GT2 RS, zespół wyznaczył sobie cel okrążenia toru w czasie poniżej 7 minut i 5 sekund, a więc ustanowiony 20 września wynik pozwala oficjalnie stwierdzić, że GT2 RS to nie tylko najmocniejsze, ale i najszybsze 911 wszech czasów”.

GT2 RS odtwarza rekordy raz po raz

Co ciekawe, rekord nie był wyczynem jednorazowym, bowiem Lars Kern (30 lat) z Niemiec i Nick Tandy (32 lata) z Wielkiej Brytanii już w swojej pierwszej próbie pobili poprzedni najlepszy wynik dla dopuszczonych do ruchu aut sportowych (6 minut 52,01 sekundy) i pięć okrążeń z rzędu przejechali w czasie poniżej 6 minut i 50 sekund. Andreas Preuninger, szef linii modeli GT, przyznał, że „klasę 911 GT2 RS potwierdza nie tylko rekordowy czas przejazdu, ale i konsekwencja jego osiągów notowanych na każdym okrążeniu” oraz, że firma "szczególnie dumna jest z faktu, że takie wyniki udało się uzyskać na dwóch różnych samochodach prowadzonych przez dwóch różnych kierowców, co podkreśla zdolność GT2 RS do odtwarzania tego rekordu raz po raz”.

Rekordowe okrążenie rozpoczęło się o godzinie 19:11

Fabryczny kierowca Porsche Nick Tandy przyleciał do Niemiec prosto z 6-godzinnego wyścigu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC) w Austin w Teksasie i w imponującym stylu przesiadł się z prototypu Le Mans 919 Hybrid do 700-konnego 911 GT2 RS z oponami Michelin Pilot Cup 2. Rekordowy czas okrążenia „wykręcił” Lars Kern, profesjonalny testowy kierowca Porsche i pasjonat wyścigów. Poza udziałem w australijskiej edycji Carrera Cup Kern regularnie startuje w mistrzostwach VLN Endurance Championship na Nürburgringu, zna więc Północną Pętlę „na wylot”. Rekordowe okrążenie rozpoczęło się o godzinie 19:11 i zakończyło 6 minut i 47,3 sekundy później, w idealnych warunkach pogodowych. Zwyczajowo dla rekordowych przejazdów czas okrążenia zmierzono dla odcinka liczącego 20,6 km długości. Średnia prędkość samochodu wyniosła 184,11 km/h.

GT2 RS to najszybszy model Porsche 

GT2 RS to - jak twierdzi sam producent - najszybsza i najmocniejsza zatwierdzona do ruchu drogowego „911” w historii. Swoją globalną premierę świętowała pod koniec czerwca, podczas Festiwalu Prędkości w brytyjskim Goodwood. Jej sercem jest 6-cylindrowy silnik biturbo typu bokser, rozwijający moc 515 kW (700 KM) i 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Tylnonapędowe, dwuosobowe Coupé z pełnym zbiornikiem paliwa waży zaledwie 1470 kg i rozpędza się od 0 do 100 km/h w ciągu 2,8 s. Prędkość maksymalna samochodu wynosi 340 km/h. Dysponując układem napędowym wykorzystującym rozwiązania spokrewnione ze światem motorsportu, nowe 911 GT2 RS góruje nad swoim 3,6-litrowym poprzednikiem o 59 kW (80 KM) oraz o 50 Nm.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora