Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Zacznij planowanie wakacji: co sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?

| | Komentarze:

W okresie wiosenno-letnim wiele osób nabiera ochoty do odbywania samochodowych wędrówek w różne, często nieznane zakątki. Bez względu na to, czy plan podróży przewiduje jedno- czy wielodniowy pobyt poza domem, już teraz dowiedz się, jak przygotować swój samochód na tego rodzaju wypad.

Jak przygotować samochód do długiej podróży?

Zdecydowanie opracuj plan działania. W pierwszej kolejności zastanów się, jak zapewnić bezpieczeństwo sobie, współpasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego w przygotowaniach uwzględnij przegląd techniczny samochodu w serwisie, o którym więcej powiemy w kolejnym paragrafie. Do tego, jeśli planujesz wyjazdy z dziećmi, sprawdź kondycje fotelików oraz przygotuj zestaw gadżetów, które umilą im długie wojaże (np. rozważ wmontowanie tabletu na tył przedniego siedzenia lub powieszenie na oparciu organizera z zestawem zabawek). Zobacz, czy masz nieprzeterminowaną gaśnicę, koło na zmianę oraz potrzebne narzędzia do ewentualnych napraw na trasie.

Warto wziąć też pod uwagę swój komfort i zastanowić się nad zakupem praktycznych akcesoriów samochodowych, takich jak np. bagażnik do przetransportowania rowerów czy wygodny uchwyt na telefon.

Warto inwestować w bezpieczeństwo

Jeżeli wybieramy się swoim autem w długą trasę, wówczas warto udać się do dobrego serwisu, takiego jak Autoreduta, po to, by sprawdzić, czy wszystko na pewno działa w nim tak, jak powinno. Nawet jeżeli nie widzimy żadnych oznak psucia się części w samochodzie – warto je kontrolować. Gdyby nagle podczas jazdy autostradą zepsuły nam się np. przewody hamulcowe, mogłoby to doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Właśnie dlatego, oprócz hamulców, należy sprawdzić stan ogumienia w aucie, wycieraczek, ilość płynów eksploatacyjnych w zbiornikach (a w tym m.in. płyn chłodniczy, hamulcowy, do spryskiwaczy, wspomagania kierownicy). Koniecznie należy zweryfikować poziom oleju silnikowego – powinien być zgodny ze specyfikacją podaną w książce serwisowej.

Przygotuj też komplet zapasowych żarówek. Kupisz je za niewielkie pieniądze, a w razie wypalenia jednej z nich, nie będziesz musiał zastanawiać się w czasie wyjazdu, gdzie można je kupić. Wcześniej jednak upewnij się, jaki typ pasuje do reflektorów twojego modelu samochodu.

Jeśli nie masz głowy lub czasu na tego rodzaju rzeczy oraz chciałbyś mieć pewność, że Twój pojazd jest gotowy na długą podróż, zabierz go na przegląd techniczny do Autoreduty.

Atrakcyjna promocja w Autoreducie

Odpowiedzialny kierowca, któremu zależy na bezpiecznej jeździe, powinien poświęcić odrobinę czasu i pieniędzy na badanie techniczne pojazdu. Cennik odrobinę zmienia się w czasie, ze względu na występujące w danym okresie promocje. Należy jednak zaznaczyć, że obecnie w Autoreducie możesz wykonać pełen przedwakacyjny przegląd auta za darmo, a dodatkowo skorzystać z promocji -50% na dezynfekcję klimatyzacji. To bardzo korzystna oferta, dzięki której nie tylko zwiększysz swoje bezpieczeństwo podczas urlopu, ale także poprawisz jakość powietrza w kabinie.  

Poznaj zasady bezpiecznej jazdy latem

Jak wskazują najnowsze statystyki przeprowadzone przez polską Policję[1], najwięcej wypadków w naszym kraju w 2018 roku miało miejsce właśnie latem oraz wczesną jesienią. Z tego względu, jeśli jesteś kierowcą, pamiętaj, aby zastosować się do kilku podstawowych zasad przydatnych szczególnie podczas długich podróży.

Przede wszystkim zadbaj o swoje skupienie na drodze. W tym celu zaplanuj postoje mniej więcej co 2-3 godziny, wychodź z auta, a jeśli chcesz pobudzić krążenie – zrób kilka skłonów i przysiadów. Pamiętaj też o nawadnianiu organizmu – ten błahy nawyk często jest bagatelizowany przez kierowców, którzy zapominają o piciu wody, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia, szczególnie podczas upałów. Jeśli planujesz jazdę nocą, to zadbaj o to, by wyruszyć z domu wypoczęty. Na trasie pij kawę i zapewnij sobie rozrywkę w postaci audiobooka lub podcastów, które będziesz mógł słuchać przez słuchawki, by nie obudzić współpasażerów.  

Do tego w trakcie jazdy postaraj się „wczuć się w maszynę”. Zwróć uwagę, że samochód na co dzień używany do podróży do pracy czy na zakupy, będzie inaczej zachowywał się, gdy znajdzie się w nim więcej bagaży i pasażerów. Z pewnością może zmienić się czas hamowania, zwiększy się bezwładność auta oraz zauważysz różnicę podczas wykonywania manewrów. Z tego powodu powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wyprzedzanie innych uczestników ruchu.

Czy wiesz już, co sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą oraz jak przygotować się do tego rodzaju wyjazdu? To świetnie! Dzięki temu Twoje wakacje będą bezpieczne i wrócisz z nich naprawdę wypoczęty.

 

[1] Ĺšródło: http://statystyka.policja.pl/download/20/308515/Wypadki2018.pdf , str. 13.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora