Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Wyjeżdżasz na majówkę lub wakacje? Sprawdź, jak przygotować auto do podróży

| | Komentarze:

Wybierasz się na dłuższy samochodowy wyjazd? Twoje wakacje, urlop czy weekend będą udane, jeżeli odpowiednio przygotujesz do tego własne auto. Ustrzeżesz się wówczas przed awarią, a nawet kolizją spowodowaną złym stanem technicznym pojazdu. Nie pozwól, aby wyjazd został przerwany. Ciesz się wypoczynkiem i miej poczucie bezpieczeństwa. Oto najważniejsze czynności, o których należy pamiętać.

Jak przygotować auto do podróży? Zacznijmy od płynów

Twój samochód będzie miał długą trasę do pokonania, musisz go przygotować. Nie czekaj na następną wizytę przewidzianą przez serwisanta pojazdu. Wykonaj kontrolę, która wykryje wszelkie usterki i niedociągnięcia oraz pozwoli na bezpieczny, spokojny wyjazd.

Przede wszystkim zadbaj o prawidłowy poziom oleju silnikowego. Zadanie takie nie należy do skomplikowanych i nie wymaga specjalnych zdolności technicznych. Uczymy się tego już podczas kursu na prawo jazdy. Tak naprawdę cały proces trwa zaledwie kilka chwil. Pozwala ustrzec się przed różnymi konsekwencjami, m.in. zniszczeniem panewek i innych elementów układu korbowo-tłokowego, a nawet zatarciem się silnika. Dlatego trzeba działać profilaktycznie, czyli:

  • zaparkować na równej powierzchni,
  • wyłączyć silnik i odczekać około 15 (olej spłynie do miski olejowej),
  • wyciągnąć miarkę oleju i przetrzeć ją do sucha np. ręcznikiem papierowym, chusteczką,
  • włożyć czystą miarkę do końca, a następnie znowu wyciągnąć.

Z prawidłowym poziomem oleju mamy do czynienia wtedy, kiedy ślad na miarce znajduje się pomiędzy liniami „min” i „max”. Zwróć także uwagę na kolor oleju. Jeżeli jest czarny, wtedy także trzeba go wymienić. Podobnie jak filtr oleju. Ważna wskazówka: dolewany olej powinien być identyczny z tym, który był uzupełniany podczas ostatniej kontroli.

Długa podróż samochodem – pamiętaj o ciśnieniu w oponach!

Oprócz oleju oceniamy poziom ciśnienia w oponach. Dlaczego należy to zrobić? Ponieważ nieodpowiedni wskaźnik może doprowadzić do zdecydowanie większego zużycia paliwa podczas jazdy (nawet o 20 proc.). Przy pokonywaniu dłuższych tras jest to szczególnie widoczne. Dodatkowo dochodzi do większego zużycia opon, a w konsekwencji do obniżenia poziomu bezpieczeństwa. Droga hamowania staje się znacznie dłuższa, trudniej jest także manewrować pojazdem podczas jazdy.

Trzeba także zerknąć na stan kół – przetarty bieżnik lub pęknięcia powinny być sygnałem alarmowym. Dokładna ocena ogumienia będzie możliwa zwłaszcza wtedy, kiedy udasz się do warsztatu samochodowego i skorzystasz ze specjalnego podnośnika. Co jeszcze sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?

Sprawny akumulator – również latem

Zazwyczaj dbamy o niego zimą, wtedy, kiedy temperatura spada poniżej zera. W tym okresie najczęściej dochodzi do kłopotów z rozruchem auta.

Warto wiedzieć, że w czasie letnich upałów akumulator również jest bardzo eksploatowany, zwłaszcza jeżeli korzystamy z klimatyzacji. Sprawdź poziom naładowania akumulatora, a w razie potrzeby zdecyduj się na zupełnie nowy.

Zatroszcz się o dobrą widoczność

Tutaj ogromną rolę odgrywają wycieraczki. Jeżeli auto nie stoi w garażu i przez cały rok narażone jest m.in. na działanie deszczu i mrozu, obniża się ich wytrzymałość. W efekcie mogą nie pracować tak, jak należy, szczególnie podczas intensywnych letnich burz. Podobnie bardzo ważne jest, aby główna szyba nie miała żadnych pęknięć i rys. Nawet niewielki defekt może przyczynić się nie tylko do otrzymania mandatu, ale też do istotnego ograniczenia widoczności w czasie jazdy.

Filtr kabinowy i klimatyzacja

Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ma sam komfort podróży. Mowa szczególnie o wygodzie kierowcy, który powinien być wypoczęty i zrelaksowany. Szczególnie kiedy ma do pokonania kilkaset kilometrów.

Filtr kabinowy jest elementem, o którym kierowcy zapominają najczęściej. A to przecież od niego zależy jakość powietrza wewnątrz auta. Jeżeli nie jest zużyty i uszkodzony, minimalizuje przedostawanie się do wewnątrz kurzu, pyłków roślin itd.

Zapewne nie wyobrażasz sobie długiej podróży bez klimatyzacji. Udaj się do specjalisty, aby ocenił jej sprawność i szczelność. To bardzo istotne, zwłaszcza kiedy podróżować samochodem będą małe dzieci. Będziesz mieć pewność, że system chłodzenia powietrza nie zawiedzie.

Co zabrać w długą podróż samochodem?

Oczywiście ważne jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. Składa się na niego gaśnica typu ABC. Powinna mieć aktualne badanie techniczne i znak homologacji. Niezbędny jest jednocześnie trójkąt ostrzegawczy. Przepisy regulujące tę kwestię znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 31 grudnia 2002 roku.

W długą wakacyjną podróż warto zapakować również: zapasowe żarówki i bezpieczniki, linkę holowniczą, koło zapasowe, kable rozruchowe, zestaw podstawowych narzędzi naprawczych, kamizelki odblaskowe oraz apteczkę pierwszej pomocy.

Co jeszcze jest ważne? Nie tylko warunki techniczne!

Twoje auto spełnia wszystkie wymogi techniczne. Jest po dokładnym przeglądzie i wiesz, że nie powinno cię zawieść. Pamiętaj, że nie tylko to gwarantuje bezpieczną podróż.

Liczy się jednocześnie szczególna ostrożność podczas kierowania pojazdem. Niestety wakacje są czasem, w którym dochodzi do bardzo dużej ilości wypadków. W roku 2019 od 18 czerwca do 1 września na polskich drogach miało miejsce blisko 600 takich zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym. Średnio około 7-8 dziennie.[1]

Przezorność i pamięć o podstawowych zasadach może pomóc zapobiec tragedii. Z tego względu ważne jest, aby:

  • ograniczyć do minimum rozmowy telefoniczne,
  • sygnalizować manewry wykonywane w czasie jazdy,
  • dostosować prędkość do warunków atmosferycznych,
  • zwalniać przed przejściami dla pieszych,
  • zatroszczyć się o wypoczynek przed dłuższą podróżą.

Przezorność, przestrzeganie przepisów, odpowiedni stan techniczny pojazdu są gwarancją udanej podróży. Zatroszcz się o siebie i swoich bliskich.

 

[1] https://polskatimes.pl/wypadki-wakacje-2019-tragiczny-bilans-na-polskich-drogach-niemal-600-smiertelnych-wypadkow/ar/c16-14394183

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora