Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

W jaki sposób zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Poznaj najlepsze metody

| | Komentarze:

Kradzieże samochodów, choć rzadziej niż przed latami, wciąż się zdarzają. W latach 90. Polskę zalała fala złodziejskich incydentów, które wpędziły w panikę miliony ludzi. O ile niegdyś zabezpieczenia auta polegały głównie na mechanicznych blokadach kolejnych elementów. Te czasy odeszły w zapomnienie. Dzisiaj kradzieże nie polegają już na rozbijaniu szyb lub wyłamywaniu zamków. Złodzieje są dużo subtelniejsi, a metody włamań nowocześniejsze. Nie uświadczymy łomu, a raczej przypominające hakerskie tricki rozwiązania. Współczesny rabuś działa bezszelestnie. A to wywołuje kolejne pytania o to, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą.

Jak skutecznie zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Większość współczesnych samochodowych włamywaczy już dawno odłożyła na półkę wytrychy i łomy. Dzisiaj sięgają raczej po kostki OBD, jammery i inne hakerskie metody. OBD, czyli On-Board Diagnostics daje możliwość uzyskania dostępu do danych na temat kolejnych układów pojazdu. Odczytujemy dzięki niemu kody błędów zapisanych w pamięci. A dla złodzieja to doskonały sposób na ominięcie ochrony czterokołowca. Kradzieże odbywają się też za pośrednictwem urządzeń, które same uruchamiają silnik. Tutaj niezbędne będą zarówno klasyczne, jak i nietypowe zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą, które są w stanie uchronić nas przed nowoczesnymi technologiami stosowanymi przez współczesnych złodziei. Żeby skutecznie odstraszyć złoczyńców, musimy zaopatrzyć się w różnego rodzaju blokady – zapłonu, kierownicy, skrzyni biegów. Mechaniczne systemy ochrony są zaskoczeniem dla złodziei i skutecznie odstraszają ich przed próbą włamania się.

Jak nas okradają?

Warto jednak pamiętać, że każdy włam jest inny. Dlatego na pytanie o to, jak skutecznie zabezpieczyć auto przed kradzieżą, jest przynajmniej kilka odpowiedzi.

  • Kradzież kluczyków

Wiele przykrych niespodzianek zaczyna się od tego, że ktoś niepostrzeżenie podbierze nam kluczyki do auta. Zdolny manualnie i zaopatrzony w specjalne narzędzia złodziej działa wszędzie tam, gdzie choćby na chwilę tracimy czujność. Łapką z magnesem elegancko i bezszelestnie zabiera naszą własność i, jak gdyby nigdy nic, odjeżdża samochodem, który zaparkowaliśmy na parkingu. Żeby uchronić się przed taką kradzieżą, przechowujmy kluczyk w zamkniętej torebce lub wewnętrznej kieszeni. Nie zostawiajmy go w kurtkach na wieszakach czy w przebieralniach. Nośmy przedmiot przy sobie lub umieszczajmy w zamkniętych szafkach.

  • Klasyczny włam

To opowieść jakich wiele. Włamywacz wchodzi do naszego domu, kiedy śpimy i zabiera kluczyki oraz dokumenty, które często kładziemy na półkach przy samym wejściu. Domowe sposoby zabezpieczenia samochodu będą tutaj polegać na skrzętnym ukrywaniu tych akcesoriów w nietypowych miejscach. Nie zostawiajmy ich w kurtce wiszącej nieopodal drzwi ani na szafce w korytarzu. Zawsze zamykajmy drzwi, bramę wjazdową i garaż. To podstawy chronienia swojego majątku.

  • Na sygnał

Co ciekawe, najbardziej nowoczesne pojazdy, a więc te z bezkluczykowym dostępem, są dla złodziei największą gratką i najłatwiejszym łupem. Na czarnym rynku bez problemu można zakupić odpowiedni do takich przestępstw sprzęt. Cały trick polega na tym, by wyłapać sygnał wysyłany przez kluczyk do pojazdu. Czarnorynkowe gadżety doskonale sobie z tym radzą. Następnie wzmacniają to, co przechwyciły i wysyłają do kolejnego urządzenia, które z kolei doskonale imituje sygnał potrzebny do bezkluczykowego otwierania samochodu. Drugi złodziej stoi przy czterokołowcu z odbiornikiem, szybko otwiera drzwi i… odjeżdża. Cała akcja trwa kilka sekund, przebiega bezszelestnie i bez większego ryzyka. Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą tego typu? Przydadzą się mechaniczne blokady oraz rozsądek. Nigdy nie trzymajmy kluczyka zbyt blisko drzwi wejściowych, przez które przestępca może przechwycić ten impuls.

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

W każdym momencie warto mieć w pamięci, że dzisiejsi złodzieje są dużo lepiej przygotowani i wyposażeni niż ci, którzy działali przed laty. Nie robią hałasu i działają szybko, by zminimalizować ryzyko schwytania. Właściciel właściwie nie ma szansy zareagować ani wezwać na czas policji. Dlatego tak istotne jest, byśmy rozsądnie podchodzili do stosowania systemów ochronnych. Stawiajmy na tradycyjne mechaniczne blokady, z rozsądkiem podchodźmy do przechowywania kluczyków i dokumentów i pamiętajmy, by nigdy nie zostawiać ich w dostępnych miejscach. Trzeźwy umysł i stałe zwracanie uwagi na pojazd może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora