Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Jak dbać o szyby w aucie? Sposoby na częste problemy

| | Komentarze:

Zaparowane, zamarznięte lub brudne szyby to prawdziwa zmora kierowców. Poniżej kilka sposobów na walkę z tymi problemami. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czy nie popełniasz jednych z najpopularniejszych błędów.

Mycie szyb w samochodzie – co robisz dobrze, a co źle?

Bardzo dużo zależy tu od odpowiedniego środka do czyszczenia takich powierzchni. Warto, aby był to produkt do tego dedykowany. Taki, który nie zniszczy tapicerki, a oprócz tego nie pozostawi nieestetycznych smug, które mogą utrudniać prawidłowe prowadzenie auta.

Istnieje pokusa posłużenia się płynem do mycia okien, który wykorzystujemy w domu. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zazwyczaj bowiem w produktach tego typu znajduje się amoniak, który:

  • może uszkodzić elementy znajdujące się dookoła (wykonane z gumy lub skóry),
  • ma nieprzyjemny zapach i jest niezdrowy,
  • źle wpływa na przyciemniane szyby oraz wycieraczki.

Podobny efekt może przynieść stosowanie płynów zawierających alkohol. Dodatkowo zadbaj o zdezynfekowanie klimatyzacji, a także wymianę filtrów kabinowych. Zminimalizuje to znacznie obecność pyłków i smug.

Bardzo ważne jest regularne czyszczenie wycieraczek samochodowych. Zwłaszcza podczas zimy powinniśmy robić to minimum dwa razy w tygodniu, a najlepiej każdego dnia. Wystarczy tu przetarcie szmatką lub kawałkiem papieru. Szyb nie czyścimy ściereczką bawełnianą, ponieważ pozostawia ona smugi oraz maleńkie włókna tkaniny, sprawdzą się za to ścierki z mikrofibry. Do tego celu nie używamy ściereczek z irchy, nadają się one tylko do przecierania zaparowanych miejsc.

Zaparowane szyby w samochodzie – jak walczyć z tym problemem?

Szyba może być zaparowana także wtedy, kiedy dojdzie do zapchania filtra kabinowego. Dlatego tak ważna jest jego regularna wymiana. Robimy to w zależności od zalecenia producenta albo częściej, zwłaszcza wtedy, kiedy jeździmy po drogach polnych.

Poza tym zaparowane szyby to efekt obecności wilgoci w pojeździe. Powstaje ona zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy wchodzimy do auta z mokrymi lub ośnieżonymi butami. Dochodzi wówczas do przemoczenia materiałowych dywaników samochodowych. Dobrym zwyczajem jest chowanie do bagażnika wilgotnego okrycia wierzchniego i parasola, a także otrzepywanie śniegu z butów przed wejściem do pojazdu. Oprócz tego korzystnie jest ustawić nawiew na nogi, pomoże on osuszyć podłogę.

Niekiedy zaparowane okna to efekt awarii radiatora nagrzewnicy. Towarzyszy mu charakterystyczny zapach, a naprawa może być wydatkiem wynoszącym nawet kilkaset złotych. Taki problem z szybami wywołuje także nieodpowiednie ustawienie nawiewów. Prawidłowo powietrze powinno być pobierane z zewnątrz. Nieodpowiednia sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy krąży ono w samochodzie i finalnie prowadzi do zaparowania okna.

Parujące szyby w samochodzie – jaki nawiew?

Sposobem na ten problem jest po prostu odpowiednie ustawienie nawiewu w aucie. Chodzi o to, aby był on skierowany zarówno na szyby boczne, jak i na tę czołową. Prawidłowe wykonanie tych czynności powinno rozwiązać ten problem, para znika po kilku minutach. Kiedy nie ma klimatyzacji w samochodzie, wtedy należy się posłużyć ciepłym nawiewem, który także kierujemy na przednią szybę. Dodatkowo w takiej sytuacji uchylamy jedno z okien, aby pozbyć się takiej wilgoci.

Kluczowa jest tu także temperatura nawiewu, na początku powinna być ona maksymalnie ciepła. Uruchamiamy go dopiero po kilku minutach od włączenia auta, dopiero wtedy nagrzewnica będzie miała wyprodukowaną dostateczną ilość ciepła. Parowanie szyb w aucie zostanie skutecznie zminimalizowane!

Co zrobić, żeby nie zamarzały szyby w samochodzie? Zadbaj skutecznie o swoje auto!

Zamarznięte szyby w samochodzie to po części także efekt wilgoci panującej w aucie. Dochodzi do zamarznięcia skraplającej się pary. To kolejny powód, aby z nią walczyć. Oprócz wspomnianych powyżej sposobów cenne jest wietrzenie auta po każdej podróży. Na kilka chwil otwieramy drzwi i bagażnik, aby wyrównać temperaturę powietrza otoczenia i wnętrza kabiny. Nie robimy tego jednak podczas intensywnych opadów deszczu czy śniegu, wówczas do wnętrza dostanie się jeszcze większa ilość wilgoci. Dodatkowym wsparciem może być pochłaniacz wilgoci – sprawdzi się tu także ten domowy.

Szyby zamarzają oczywiście także od zewnątrz. Kiedy są ciepłe, powodują topnienie śniegu, w dalszej kolejności dochodzi do zamarzania kropelek wody. Dlatego tak istotne jest wychłodzenie auta przed pozostawieniem go na parkingu. Dodatkowo możesz zasłonić okno specjalną matą, którą można przycisnąć wycieraczkami. Kiedy będzie dobrze przylegać, nie dostanie się pod nią lód.

Naprawa pękniętej szyby w samochodzie to spory wydatek, który dodatkowo może wiązać się z niepotrzebnym stresem i stratą czasu. Dlatego nie odmrażaj zamarzniętej szyby gorącą wodą. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do pęknięcia, z tego względu używaj tylko letniej cieczy. Inną opcją jest przygotowanie własnej mikstury. Do butelki ze spryskiwaczem wlej 70 proc. alkohol izopropylowy, a do niego dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń – to powinno wystarczyć.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora