Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Przygotuj auto do sezonu jesienno-zimowego. Akumulator i inne ważne kwestie

| | Komentarze:

Okres chłodnych miesięcy jesienno-zimowych nie jest dobrym czasem dla naszych aut. Niskie temperatury i szkodliwe warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na pojazdy, zwłaszcza wtedy, kiedy nie są one garażowane. Na czym powinno polegać prawidłowe przygotowanie samochodu do zimy? Odpowiadamy!

Nadchodzi zima – jak sprawdzić akumulator?

Przede wszystkim chodzi tu o okresowe sprawdzanie poziomu elektrolitu, a także wartości naładowania. To ważne, ponieważ, kiedy nadejdą mrozy, jego pojemność zmniejszy się jeszcze bardziej. A dodatkowo właśnie podczas tej pory roku rozrusznik pobiera trochę więcej prądu z akumulatora. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Poziom elektrolitu sprawdzamy po dłuższym postoju auta. Kiedy jest on za niski, po prostu dolewamy wody destylowanej. A gdy dojdzie do większych braków w ładowaniu, wtedy potrzebne jest wyciągnięcie akumulatora i podłączenie go do prostownika. Ważna uwaga: zawsze odkręcamy koreczki na czas wykonywania takiej czynności.

Dodatkowo dbamy o klemy, które powinny być nasmarowane wazeliną techniczną. Kiedy akumulator jest już stary, trzeba rozważyć zakup nowej baterii. Dodatkowo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w kable rozruchowe. Dzięki nim w sytuacji awarii można wówczas podłączyć się do innego auta.

Jak przygotować samochód do zimy? Pamiętaj o płynach

Przy silnikach benzynowych i tych zasilanych gazem liczy się to, aby tankowane było paliwo dobrej jakości i z zaufanego źródła. Warto wybierać paliwa premium, wykazują one odporność na niskie temperatury.

Do tego dochodzi konieczność przeglądu płynów eksploatacyjnych. Zwłaszcza tego w układzie chłodzenia. Ważna jest tu odpowiednia jego ilość i jakość. Taka, która nie doprowadzi do zamarznięcia, a w konsekwencji do uszkodzenia chłodnicy i silnika. Warto dodatkowo sprawdzić temperaturę krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia. Czynności takie wykonują pracownicy warsztatów samochodowych i nie jest to związane z dużym wydatkiem.

Zabezpiecz nadwozie i uszczelki auta – chroń je przed korozją!

Bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć wszelkie odpryski i rysy, po to, by nie pojawiła się na nich rdza. Można ponadto zadbać o nawoskowanie nadwozia. W efekcie o wiele łatwiej utrzymuje się taką powierzchnię w czystości. A do tego jest ona jeszcze bardziej chroniona np. przed solą drogową.

Nie smarujemy wkładów zamków. Za to zabezpieczamy wszelkie uszczelki specjalnymi silikonami. Sprawi to, że drzwi będą przymarzać w mniejszym stopniu, a może wcale do tego nie dojdzie. Jak zabezpieczyć uszczelki przed zimą? Zrób to przy pomocy profesjonalnych produktów. Nie traktuj ich żadnym domowym tłuszczem. A odmrażacz do zamków trzymaj zawsze poza samochodem.

Zgromadź specjalne, zimowe wyposażenie

Warto, aby każdy kierowca zgromadził specjalny zestaw. Taki, który pomoże mu wyjść z wielu kłopotliwych sytuacji. Oprócz wspomnianego odmrażacza dobrze jest zaopatrzyć się w skrobaczkę i zmiotkę. Dodatkowo bardzo potrzebne mogą być: linki holownicze, łopatki do odśnieżania i przewody zapłonowe.

Poza tym korzystnie jest wymienić dywaniki znajdujące się w aucie na te gumowe z krawędziami. Zatrzymają one wodę i śnieg. A przy okazji zminimalizują ryzyko pojawienia się wilgoci w pojeździe. Dużym plusem jest tu niski koszt takiego rozwiązania. Opłaca się zadbać o taką zimową ochronę podłogi.

Opony, czyli podstawa skutecznego hamowania

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak przygotować samochód do zimy, to nie możesz zapomnieć o zmianie opon. Modele letnie wymień na zimówki. Na te mające odpowiedni bieżnik, czyli taki, który ma minimum 4 mm. Przy tej okazji oceń stan koła zapasowego i tego, czy sprawne są wszystkie narzędzia potrzebne do jego założenia. Przeczytaj także jak dobrać opony do felg.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora