Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Jak dobrać opony do felg? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku

| | Komentarze:

Zadajesz sobie pytanie – jakie opony na felgi? Wbrew pozorom nie należy to do łatwych zadań. Trzeba trzymać się ściśle zaleceń związanych z szerokością felg i opon. Każdy, kto chce samodzielnie przeprowadzić taką wymianę, musi też orientować się, co oznaczają liczby i symbole znajdujące się zarówno na feldze, jak i na oponie. Oto najważniejsze informacje dotyczące tego tematu.

Kluczowe informacje, poznaj oznaczenia na feldze

Aby odpowiednio wykonać te czynności, warto dowiedzieć się w pierwszej kolejności, co kryje się pod oznaczeniami znajdującymi się na felgach. Gdzie ich szukać? Wystarczy, że spojrzysz na wewnętrzną stronę. To tam umieszczony został szereg liczb i cyfr.

Nie są to oznaczenia przypadkowe. Pierwsza cyfra to szerokość felgi. Wartość ta wyrażona jest standardowo w calach. Dalej powinna znajdować się literka „J” – chodzi o profil kołnierza zastosowany w samochodach osobowych albo „JJ” – w samochodach terenowych. Następna liczba odnosi się do średnicy felgi w calach.

Dalej mamy informację o profilu przekroju felgi i o odległości powierzchni montażowej felg od jej osi symetrii. Jeżeli decydujesz się na samodzielną zmianę, wówczas wskazanie o tych parametrach będzie dla Ciebie kluczowe. Rozmiar felgi to informacja wyjściowa.

Szerokość opony do felgi – jaka jest prawidłowa zależność?

Dobór średnicy opony do felgi koła jest bardzo ważną kwestią i nie ma tu miejsca na przypadek. Wszystko powinno być bardzo dokładnie wyliczone. Nowa średnica koła w stosunku do oryginału nie może być większa o maksymalnie 2 proc. Zbyt duży rozmiar nie działa korzystnie na funkcjonowanie samochodu. Może bowiem prowadzić do silniejszego oporu toczenia i spalania.

Na jednej feldze można zamontować opony o różnej szerokości. Ważne jest, aby podczas wykonywania tych czynności mieć na uwadze komfort jazy i  bezpieczeństwo podróżujących. Nowa opona powinna zmieścić się w nadkolu, nie może dojść do ocierania się o karoserię lub zawieszenie.

Szerokość opony (mm)

Zalecana szerokość felgi

Zakres szerokości felgi przy danej szerokości opony

135

4.0

3.5 - 4.5

145

4.5

4.0 - 5.0

155

4.5

4.0 - 5.0

165

5.0

4.0 - 5.5

175

5.0

4.5 - 6.0

185

5.5

5.0 - 6.5

195

6.0

5.5 - 7.0

205

6.5

5.5 - 7.5

215

7.0

6.0 - 8.0

225

7.5

6.0 - 8.5

235

8.0

7.0 - 9.0

245

9.0

8.5 - 10.0

255

9.0

8.5 - 10.0

265

9.5

9.0 - 10.5

275

10.0

9.0 - 11.0

285

10.5

9.5 - 11.5

Powyższa tabela przedstawia właściwe proporcje. Zerknij na nią, kiedy będziesz zastanawiać się: jak dobrać felgi do opon? Sprawdź szerokość felgi, którymi dysponujesz i dobierz do nich odpowiednie opony. Informacją wyjściową może być też szerokość opon, do których dobierasz następnie felgi. Kiedy nadal będziesz mieć wątpliwości, możesz skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów zamienników.

Inną opcją jest poproszenie o pomoc fachowców. Specjaliści z salonu samochodowego, np. pracownicy Autoreduty, odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. I co ważne, mogą wykonać taką zmianę za Ciebie. Wówczas będziesz mieć pewność, że jest to zrobione dobrze i zgodnie z normami.

Wymiana felg – ważne parametry

Właściciele pojazdów dochodzą niekiedy do wniosku, że potrzebują zmiany felg w swoim aucie. Wówczas także konieczne jest zwrócenie uwagi na właściwy rozmiar. Kluczowa informacja to rozstaw i liczba śrub mocujących, a także średnica otworu centralnego. Oznacza to, że jeżeli jest jakiś model, który wydaje Ci się idealny dla Twojego auta, wcale nie musi być dla niego dobry. Kwestie wizualne to jeszcze nie wszystko!

Czy warto samodzielnie zmienić opony?

Samodzielne wykonanie tych czynności jest możliwe. Pod warunkiem, że dysponujesz właściwym zestawem narzędzi i maszyn. Jest to konieczne, ponieważ możesz narazić się na dodatkowe koszty związane z ryzykiem uszkodzenia opony lub felgi. Poza tym warto mieć na uwadze, że nawet wtedy, kiedy samodzielnie zmienisz opony, od czasu do czasu konieczna będzie wizyta w warsztacie wulkanizacyjnym. Po to, aby odpowiednio wyważyć koła.

 

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora