Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Numer VIN samochodu – kiedy i po co go sprawdzamy?

| | Komentarze:

Zastanawiasz się: jak sprawdzić VIN? I w jakich sytuacjach potrzebna jest taka informacja? Oto poradnik, który będzie odpowiedzią na Twoje pytania. Uniknij wielu niekomfortowych sytuacji, zabezpiecz się, zwłaszcza wtedy, kiedy planujesz zakup nowego pojazdu.

Numer VIN – co to takiego i jakie informacje zawiera?

Każde auto posiada VIN, czyli unikatowy numer identyfikujący konkretny egzemplarz samochodu. Taki, którego rozszyfrowanie pozwala na uzyskanie wielu cennych informacji. Podobnie jak PESEL nie może się powtórzyć, a jego kształt został ustanowiony w roku 1981, są to ogólne standardy światowe. Kod VIN zbudowany jest z 17 znaków, to nie tylko liczby, ale też litery (wszystkie poza Q, O, I). Mamy tu trzy sekcje:

  • VMI (znaki od 1 do 3) – identyfikacja producenta, dane dotyczące regionu, w którym został wyprodukowany i nazwy marki auta;
  • VDS (znaki od 4 do 9) – cechy konkretnego egzemplarza, np. informacje o konstrukcji i rodzaju nadwozia; kształt tej sekcji zależy od polityki przyjętej przez producenta;
  • VIS (znaki od 10 do 17) – unikatowy numer konkretnego egzemplarza pojazdu, ostatnie znaki są tu zazwyczaj cyframi.

Gdzie sprawdzić VIN? W jakim miejscu dokładnie znajduje się takie oznaczenie? Przy autach osobowych jest to zwykle: przegroda czołowa, podłoga w okolicy prawego fotela albo nadkole. Oprócz tego umieszcza się go na ramie nośnej, pod maską, pod przednimi dywanikami, albo na podłodze bagażnika. Poza tym powinien zostać umieszczony w dowodzie rejestracyjnym.

Jak rozkodować oznaczenie VIN?

Rozszyfrowanie takiego zbioru cyfr i liczb nie należy do prostych zadań. Trzeba bowiem odnieść się zarówno do standardów światowych, jak i ustaleń konkretnego producenta. Z pomocą przychodzą różne internetowe dekodery, które pomagają w odczytaniu takiego skrótu. Nie zawsze jednak o wszystkich informacjach zdobytych w ten sposób można powiedzieć, że są pewne.

Jak sprawdzić VIN za darmo? Godną polecenia stroną jest tymczasem historiapojazdu.gov.pl. Po wpisaniu numeru VIN, daty pierwszej rejestracji i numeru rejestracyjnego, można uzyskać m.in. dane na temat przeglądów technicznych, a także obecności instalacji gazowej i innych kwestii technicznych.

Dlaczego warto sprawdzić VIN? I kiedy można to zrobić?

Warto zdobyć taką informację zawsze wtedy, kiedy planujesz zakup używanego samochodu lub innego pojazdu. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób możesz skontrolować, czy auto posiada aktualne badanie techniczne. Oprócz tego uzyskasz wiedzę na temat stanu polisy OC, która jest obowiązkowa dla wszystkich zarejestrowanych samochodów.

Dodatkowo każdy, kto sięgnie po takie informacje, może sprawdzić, czy pojazd został wyrejestrowany. A to oznacza, że nie powinien poruszać się po drogach. Ponadto to tu mamy dane na temat tego, czy samochód nie widnieje w bazie pojazdów kradzionych. Warto mieć taką informację przede wszystkim po to, aby nie mieć po prostu problemów z prawem.

To jeszcze nie koniec plusów, w takim raporcie znajduje się jednocześnie lista danych technicznych, dotyczących pojemności i mocy silnika, a także rodzaju zużywanego przez auto paliwa. Są to informacje konkretne, które warto skonfrontować z przedstawioną ofertą sprzedaży auta. Można sprawdzić, czy takie dane są zgodne z prawdą, po to, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Z takiego raportu dowiemy się ponadto, ilu właścicieli miał taki samochód.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora