Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Jak przewozić dziecko w aucie? Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie swojej pociechy

| | Komentarze:

Bezpieczeństwo w samochodzie to podstawa, zwłaszcza jeśli chodzi o najmłodszych. Jako rodzice przywiązujemy do tego szczególną uwagę – nawet najbardziej niepozorne zabezpieczenie może się okazać znaczące w obliczu wypadku lub kolizji. Jak przygotować się do podróży z dziećmi i jakie rozwiązania warto zastosować w samochodzie?

Jak przewozić dziecko w aucie – czy wszyscy to wiedzą?

Gdybyśmy przeprowadzili ankietę z kierowcami i zapytali ich, jak przewozić dziecko w aucie, by zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa, to z pewnością najczęstsza odpowiedź brzmiałaby: zakup fotelika. Oczywiście trudno się z tym nie zgodzić. O obowiązku podróżowania w fotelikach mówi jasno kodeks drogowy:

Rozdział 5: Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach

Art. 39. 

(...)
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Problem polega jednak na tym, że robimy to w błędny sposób. Z badań przeprowadzonych przez Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w 2017 roku wynika, że aż w 70% przypadków fotelik jest zamontowany nieprawidłowo[1]. Wielu rodziców decyduje się na taki zakup w ciemno – bez uprzedniego sprawdzenia, czy zabezpieczenie pasuje do samochodu i czy dziecku jest w nim wygodnie i komfortowo.

Często popełnianym błędem jest także montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu. W przypadku kolizji i otworzenia się poduszek powietrznych takie rozwiązanie może mieć tragiczne skutki. Tę kwestię także znajdziemy w kodeksie drogowym:

Art. 45.
2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
(...)
4. przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
5. przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego;

Fotelik w aucie – jak go montować?

Jak w takim razie powinniśmy wybierać i montować fotelik dla dziecka w aucie? Przy zakupie odpowiedniego modelu zwróćmy uwagę na:

  • wagę dziecka i dopasowanie do fotelika – przy zakupie przyjrzyjmy się oznaczeniom dotyczącym kategorii wagowej. Odpowiednie modele nadają się dla dzieci w konkretnym przedziale wagowym np. 22-36 kg. Wraz z dorastaniem podopiecznego warto wymieniać także fotelik. Oczywiście zwróćmy uwagę na komfort podróżowania, jaki daje dany fotelik.
  • dopasowanie do samochodu – teoretycznie każdy fotelik zamontujemy w każdym modelu auta. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ten aspekt zignorować. Kupując fotelik, zwróćmy uwagę na ukształtowanie kanapy oraz układ pasów w pojeździe. Warto przymierzyć go także przed zakupem.
  • montaż fotelika – producenci oferują najczęściej dwa sposoby na zamontowanie zabezpieczenia. Możemy to zrobić przy pomocy pasów bezpieczeństwa lub systemu mocowań isofix. Za bezpieczniejszą uważa się tę drugą opcję, dzięki niej fotelik staje się niemalże integralną częścią konstrukcji pojazdu. Problem polega jednak na tym, że w zależności od samochodu, mocowania będą dostępne w różnych wariantach. Tym bardziej zakup powinniśmy poprzedzić sprawdzeniem, czy fotelik będzie pasować.   

Fotelik tyłem – większe bezpieczeństwo dziecka w aucie?   

Podczas wyboru odpowiedniego fotelika można natknąć się na te z oznaczeniem RWF. To skrót od angielskiego reaward facing i oznacza specjalne foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy. Czy warto sięgnąć po takie rozwiązanie? Zdecydowanie tak. W foteliku RWF podczas czołowego zderzenia siła kolizji wciska dziecko w fotelik. Chroni je tym samym przed uderzeniem w przednie siedzenie. Oczywiście możliwość zakupu takiego fotelika zależy od wieku dziecka.

Kiedy dziecko może siedzieć z przodu w aucie?   

Gdzie powinno siedzieć dziecko w aucie? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Przewożenie małoletnich na przednich siedzeniach jest możliwe, należy jednak spełnić odpowiednie warunki. Od ilu lat dziecko może siedzieć z przodu w aucie? Wiek nie odgrywa tu tak istotnej roli, jak wzrost. By móc swobodnie podróżować na przednim siedzeniu, pasażer musi mieć powyżej 150 cm wzrostu.

Z kolei w przypadku dzieci, które mają powyżej 135 cm, podróż na przednim siedzeniu jest możliwa, jednak wymaga zastosowania fotelika lub podstawki do siedzenia.

Do tego w wyjątkowych sytuacjach, jeśli z tyłu umieściliśmy już dwa foteliki, z przodu możemy zamontować trzeci. Pamiętajmy jednak, że w przypadku niemowląt podróżujących na przednim siedzeniu, poduszka powietrzna z przodu po stronie pasażera powinna być wyłączona.

Dziecko w aucie – czy naklejka jest potrzebna?

Zapewne wielu kierowców zastanawia się po dziś dzień – po co naklejka „dziecko w aucie”? Czy jej obecność wpływa na bezpieczeństwo podróżujących? Okazuje się, że tak. Bardzo często patrzymy na tego typu naklejki jako sposób zamanifestowania rodziców, że podróżują z maleństwem. Sama wlepka ma jednak o wiele ważniejszą funkcję. To bardzo ważne oznaczenie, zwłaszcza podczas wypadku. Dzięki niemu służby ratunkowe mogą szybko zorientować się, czy w którymś z pojazdów podróżowały dzieci. Oczywiście by naklejka jak najlepiej spełniała swoją funkcję, powinna być zdejmowana za każdym razem, gdy podróżujemy bez najmłodszych.

 

[1] https://fotelik.info/pl/news/ponad-70-procent-fotelikow-w-polsce-montowanych-jest-nieprawidlowo-statystyki,1021.html

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora