Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Ecodriving. Jak zadbać o ekologię, auto i swoje finanse?

| | Komentarze:

Posiadanie samochodu to wygoda, która związana jest z wieloma kosztami. Przekonało się o tym fakcie już wielu kierowców. Nie każdy jednak ma świadomość, że jednym z cennych sposobów na obniżenie wydatków związanych z eksploatacją auta jest ecodriving. Co dokładnie kryje się pod tym modnym hasłem? Co konkretnie można zyskać?

Ecodriving – wróćmy do początku

Zainteresowanie tym tematem zapoczątkowane zostało m.in. w Szwajcarii i Finlandii. Później zdobył on popularność dzięki Unii Europejskiej, która przystąpiła do wspierania takiej inicjatywy i zaczęła promować eco driving międzynarodowymi kampaniami, np. programem Ecodriving Europe z 2001 roku. Polska dołączyła do inicjatywy Ecodriven (2006-2008) oraz Ecowill (2010-2013).

Czego dokładnie dotyczy taki sposób prowadzenia auta?

Zasady eko jazdy to przede wszystkim umiejętne posługiwanie się gazem, hamulcem, sprzęgłem, a także skrzynią biegów. Podstawowe wskazówki brzmią:

  • hamuj silnikiem – zjeżdżaj ze wzniesienia na biegu z obrotami silnika powyżej tzw. zielonego pola;
  • utrzymuj obroty silnika w normie – w samochodach osobowych jest to około 1500-2500 RPM dla silników Diesla oraz 2500-3500 RPM dla silników benzynowych.

Poza tym nie staraj się zmieniać co rusz swojej prędkości, ponieważ podczas częstego przyspieszania i hamowania zbędnie zużywasz paliwo. Na oszczędności wpłynie również wyłączanie auta przy dłuższych przerwach w jeździe, a także niewciskanie pedału gazu podczas uruchamiania silnika, rozgrzewania go na postoju.

Dużo daje włączanie wysokiego biegu najszybciej jak to tylko możliwe. Liczy się również energiczne przyspieszanie, które polega na wciskaniu pedału gazu do poziomu 75 proc. Bezpieczeństwo oraz eko jazdę zagwarantuje Ci ponadto obserwowanie drogi przed sobą i szybkie reagowanie wtedy, kiedy pojawią się różne przeszkody.

Ecodriving. Miesiąc jazdy za darmo!

Jedną z największych korzyści jest po prostu oszczędność paliwa. Szacuje się, że już przy niewielkich zmianach wydatki mogą obniżyć się nawet o 8 proc., a przy stosowaniu się do większej ilości reguł może to być nawet 25 proc. Po zsumowaniu tych kwot nierzadko okazuje się, że istnieje szansa zaoszczędzenia pieniędzy, które wystarczą na jeden miesiąc darmowej jazdy.

To jeszcze nie wszystkie zalety ecodrivingu, poza tym można liczyć na obniżenie kosztów eksploatacji auta. Mniej wydasz za zużycie opon, klocków hamulcowych itd. Dodatkowo o wiele bardziej poprawia się płynność jazdy, co zdecydowanie wpływa na komfort podróżujących.

Eco driving ciężarówką – ograniczenie kosztów w transporcie

Także kierowcy dużych aut mogą stosować zasady ecodrivingu. Tutaj podobnie ogromne znaczenie ma: odpowiednia zmiana biegów, stałe utrzymywanie prędkości, styl jazdy oraz prawidłowe zaplanowanie trasy. Dodatkowo liczy się również aerodynamika pojazdu. Jest kilka sposobów na zredukowanie oporu powietrza. Są to między innymi: spoilery dachowe, owiewki, odchylacze odpływu, czy zabudowa międzysiodłowa.

Eko jazda – czy ma także wady?

Nie wszyscy są zwolennikami zasad ecodrivingu. Może on być problematyczny dla niedoświadczonych kierowców. Jazda na wysokim biegu przy prędkości 50 km/h, a także redukcja do dwójki przy skręcie nie zawsze jest prostym zadaniem. Oprócz tego panuje kilka mitów związanych z tym tematem, między innymi ten, że wysokie obroty silnika oznaczają przemęczenie samochodu. Mimo to ekologiczny sposób jazdy z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Czy Ty również stosujesz się do wymienionych powyżej zasad?

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora