Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Dowiedz się, jak uzyskać odszkodowanie od osoby, która nie wykupiła OC

| | Komentarze:

Po naszych drogach jeździ mnóstwo kierowców, którzy nie wykupili OC

fot. AUTO BLOG

Jeden z moich klientów przyszedł ostatnio do mnie z dylematem. Miał stłuczkę, a jej sprawca oświadczył mu, że nie posiada aktualnego OC. Od wielu lat pracuję w branży ubezpieczeniowej i jestem świadoma tego, że po naszych drogach jeździ mnóstwo kierowców bez wykupionego ubezpieczenia. Uspokoiłam jednak klienta, ponieważ fakt, że sprawca kolizji nie posiadał OC, nie ma wpływu na wypłatę odszkodowania. Trzeba tylko dopłenić kilku formalności... 

Oświadczenie sprawcy wypadku

W pierwszej kolejności należy spisać oświadczenie. Od razu uprzedzam, że jeśli w trakcie spisywania takiego oświadczenia pojawią się jakieś sporne kwestie, najlepiej wezwać policję, która je rozwiąże. Oświadczenie musi zawierać dane uczestników wypadku/kolizji: imię, nazwisko, PESEL oraz numery rejestracyjne pojazdów i numer polisy OC. W przypadku, gdy sprawca go nie posiada, należy spisać osobne oświadczenie, w którym potwierdza, że nie ma ważnego ubezpieczenia. Nie zawsze jednak wszystko idzie po naszej myśli, bo sprawca może przecież odmówić podpisania dokumentu. W takim wypadku należy zajrzeć na stronę UFG. Wpisując numer rejestracyjny, możemy szybko dowiedzieć się, czy ubezpieczenie posiada, a jeśli tak, to sam system poda nam numer polisy.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

W następnej kolejności należy zgłosić się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlaczego dowolnego? Bo każde towarzystwo ma obowiązek przyjąć takie zgłoszenie i przekazać je do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, które wypłaca poszkodowanym odszkodowania w przypadku gdy sprawca nie miał wykupionej polisy OC. Oprócz opisanych powyżej oświadczeń, należy złożyć również dowód rejestracyjny, polisę OC, oświadczenie o braku AC i rachunki z napraw. Z doświadczenia wiem, że pieniądze wpływają na konto w ciągu miesiąca, chyba że pojawią się kwestie wymagające dodatkowego wyjaśnienia. Co ciekawe, UFG nie odpowiada za szkody wyrządzone w mieniu, jeżeli poszkodowany może zaspokoić roszczenie na podstawie umowy ubezpieczenia dobrowolnego (np. posiada ubezpieczenia AC dla uszkodzonego pojazdu). Fundusz - co można przeczytać na jego stronie - wyrównuje szkodę w części niezaspokojonej przez ubezpieczenie dobrowolne (np. utracone zniżki składki za ubezpieczenie).

Kary za brak OC

Tymczasem sprawca zamieszania na pewno nie śpi spokojnie. Jeśli był kierowcą samochodu osobowego i brak OC był wynikiem zaniedbania, czyli jego polisa wygasła zaledwie 3 dni przed zdarzeniem, może liczyć na łagodniejszy wymiar kary, tj. mandat w wysokości 740 zł. Sprawa ma się gorzej, w przypadku gdy ubezpieczenie kierowcy nie było ważne od 4-14 dni, wtedy zapłaci już prawie 2 tys. zł. W przypadku, gdy sprawca raczej nie miał go już przynajmniej od 2 tygodni, zapłaci niebagatelną sumę prawie 4 tys. zł. Ale spokojnie, to nie koniec wydatków. UFG będzie domagał się od niego zwrotu kwoty wypłaconej poszkodowanemu. Tak więc, w przypadku, gdy sprawca nie posiada ważnej polisy OC, poszkodowany nie musi się martwić – koszty napraw na pewno zostaną pokryte i nie będzie musiał się martwić o pieniądze. 

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora