Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Automatyczna skrzynia biegów. Wszystko, co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu

| | Komentarze:

Automatyczna skrzynia biegów to jedno z popularniejszych rozwiązań na rynku motoryzacyjnym. Na wyposażone w nią samochody decydujemy się coraz chętniej – wygoda, prostota użytkowania i płynność ruchu na drodze, które gwarantuje, jest niezastąpiona. Najlepsza skrzynia automatyczna to gwarancja niezawodnej pracy przez wiele lat. Jednak jak o każdy inny system, tak o nią należy odpowiednio dbać. Solidny system i skrupulatna troska o niego to sposób na to, by cieszyć się komfortową jazdą i bezpieczeństwem na drodze.

Jak działa automatyczna skrzynia biegów?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak działa automatyczna skrzynia biegów. System ten – w przeciwieństwie do klasycznego rozwiązania – samoczynnie zmienia biegi zależnie od tego, jak obciążony jest silnik pojazdu. Użytkownik auta jest więc całkowicie zwolniony z uciążliwej czasami konieczności ręcznego kontrolowania drążka. Jazda z automatyczną skrzynią biegów przebiega płynnie, a system ten sam optymalizuje przełożenie w stosunku do działania silnika i wysokości obrotów. Jest on dzięki temu znacznie mniej obciążony, a sam pojazd potrafi osiągnąć znacznie większy przebieg.

Wszystko to można wytłumaczyć budową tej skrzyni, która różni się znacznie od tej tradycyjnej. Inna jest zarówno konstrukcja, jak i sposób przeniesienia napędu. Przede wszystkim, w aucie wyposażonym w automat nie znajdziemy klasycznego sprzęgła, służącego do łączenia i rozłączania wałów tak, by przekazywały moment obrotowy. Tutaj funkcjonuje zamiast niego sprzęgło hydrokinetyczne działające za pośrednictwem cieczy.

Typowa skrzynia automatyczna jest zbudowana z trzech zespołów: sprzęgła, zespołów przełożeń i zespołu sterowania. Te elementy sprawiają, że cały system sprawnie i bezproblemowo działa na drodze.

Automatyczna skrzynia biegów – jak jeździć?

Ludzie zastanawiający się nad zakupem takiego pojazdu powinni najpierw dowiedzieć się jak najwięcej o jego budowie, działaniu i dbaniu o maszynę. Jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów nie jest trudna, ale – jak wszystkiego – trzeba się jej nauczyć. Typowa skrzynia tego rodzaju jest wyposażona w dostępną kierowcy dźwignię, za pomocą której ustawia on odpowiedni tryb pracy. Najczęstsza ścieżka przekładu to P-R-N-D, co oznacza kolejno parking, reverse, neutral i drive. Często zastanawiamy się, jak odpalić samochód z automatyczną skrzynią biegów. Odpowiedź jest prosta. Najczęściej robi się to w punkcie P lub N – podobnie jak gaszenie silnika.

Każde z tych oznaczeń odpowiada za inny moment na drodze. P to oczywiście symbol parkowania. W tej pozycji auto jest w trybie neutralnym, czyli na tak zwanym luzie – dokładnie tak, jak w pozycji N. Dodatkowo jednak skrzynia jest mechaniczne blokowana od strony kół. W tym trybie zostawiamy maszynę po całkowitym zatrzymaniu się.

R, czyli reverse to bieg wsteczny, N – neutral oznacza z kolei luz, na którym skrzynia nie przenosi momentu od silnika. Jazda z automatyczną skrzynią biegów odbywa się z kolei na trybie D, czyli drive. To dzięki temu systemowi możemy się przemieszczać i to na nim samochód dobiera odpowiedni do prędkości, położenia pedału gazu oraz hamulca bieg.

Jaki olej do automatycznej skrzyni biegów? Dbamy o serwis

Samo działanie skrzyni to jeszcze nie wszystko. Jeśli planujemy zakup auta wyposażonego w ten system, musimy wiedzieć, jak o nie zadbać. Większość awarii jest bowiem efektem nie wad konstrukcyjnych, a nieprawidłowego użytkowania. Nic dziwnego, że właściciele pojazdów zastanawiają się, jak serwisować swoją maszynę czy jaki olej do skrzyni automatycznej wybrać. Złe dopasowanie substancji może się skończyć przegrzaniem skrzyni biegów. Wymiana oleju powinna się odbywać co około 30 tysięcy kilometrów. Dobry produkt powinien być stabilny i sprawdzać się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach oraz redukować temperaturę pracy przekładni. Do tego ma za zadanie zapewnić bezawaryjne działanie i poprawić komfort użytkowania.

Żeby dopasować olej do automatycznej skrzyni biegów, trzeba dokładnie znać dane techniczne naszego czterokołowca oraz typ samej skrzyni. W książce pojazdów powinniśmy znaleźć spis zalecanych olejów. W razie wątpliwości najlepiej wybrać się do profesjonalnego serwisu np. do warszawskiej Autoreduty. Zatrudnieni tutaj eksperci zbadają nasze auto i dobiorą najlepszy olej oraz przeprowadzą profesjonalny serwis. Bo odpowiednie dbanie o samochód to podstawa bezawaryjnego działania i maksymalnego komfortu dla kierowcy i pasażerów. 

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora