Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaletach regularnej wymiany oleju silnikowego!

| | Komentarze:

 

Znaczenie oleju silnikowego w jednostkach napędowych jest niezwykle istotne, gdyż to od niego zależy ich prawidłowe działanie oraz to, jak długo będziemy cieszyć się ich dobrym stanem technicznym. Olej przede wszystkim odpowiada za prawidłowe smarowanie silnika, ale również za odprowadzanie ciepła i czyszczenie elementów ruchomych motoru.

Wymiany oleju najczęściej przewidziane są w interwałach po przejechaniu określonej ilości kilometrów lub upłynięciu danego czasu od poprzedniej wymiany. Czas od wymiany do wymiany jest również uwarunkowany tym, w jaki sposób auto jest eksploatowane. Jeśli decydujesz się na bardziej sportową jazdę, powinieneś częściej wymieniać olej.

Co dzieje się z olejem w jednostce napędowej?

Olej wraz z upływem czasu traci swoje właściwości, które odpowiadają za jego prawidłowe działanie. Czynnikami, które szczególnie wpływają na obniżenie jego wydajnej pracy jest zmiana struktury oleju i redukcja składników, odpowiedzialnych za jego lepkość. Tym samym w naszej jednostce napędowej może dojść do odkładania się nagarów. Podczas pracy jednostki napędowej do oleju silnikowego dostają się również substancje powstające w procesie spalania. Jeśli poruszamy się wyłącznie na krótkich dystansach, olej będzie także bardziej rozrzedzony, za sprawą większej ilości paliwa, która do niego trafia.

Dlaczego olej powinien być dobrej jakości?

Od pewnego czasu producenci używają do swoich silników wyłącznie olejów syntetycznych. Dzięki temu co znajduje się w ich składzie, są one znacznie bardziej odporne na wysokie temperatury (choć w niskich spisują się również o wiele lepiej od olejów mineralnych). Ponadto, co dla samej pracy silnika jest najważniejsze, mają one wyższy współczynnik lepkości.
Oleje dobrej jakości cechują się dużą zawartością estrów. Za co są one odpowiedzialne? Za parametry określające jakość smarowania elementów ruchomych jednostki napędowej i współczynnik tarcia. Im jest ich więcej, tym jednostka napędowa znajdująca się pod maską jest lepiej chroniona przed zużywaniem się metalowych powierzchni w miarę pracy.

A na koniec kilka rad dotyczących oleju silnikowego:

  • Niezależnie od tego, czy przebieg Twojego samochodu to 3km, 30 000 czy 300 000 tysięcy kilometrów, jeśli zamierasz wybrać się w kilkusetkilometrową podróż, KONIECZNIE sprawdź poziom oleju silnikowego!
  • Jeśli liczy się dla Ciebie dobry stan techniczny silnika przez wiele lat, niech w nawyk wejdzie Ci regularne kontrolowanie poziomu oleju.
  • Niejednokrotnie interwały wymiany olejów przewidziane przez producentów są mocno zawyżone. W przypadku wielu aut częstsza wymiana oleju może przedłużyć żywot ich silnika.
Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora