Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Wiosna tuż,tuż. Czas szykować letnie opony!

| | Komentarze:

Tegoroczna zima wszystkich mocno zaskoczyła niskimi temperaturami i niespodziewanie dużymi opadami śniegu. Mamy jednak nadzieję, że kierujemy się teraz tylko ku ciepłej i słonecznej pogodzie. Tym samym wielkimi krokami nadchodzi czas na zmianę opon zimowych na letnie!

Jaka jest różnica między oponami zimowymi i letnimi?

Opony letnie i zimowe są zaprojektowane z myślą o różnych warunkach, a główną różnicą między nimi jest mieszanka gumy z jakiej są zbudowane. Opony zimowe zapewniają przyczepność na śniegu, ale szybciej się zużywają w temperaturze powyżej siedmiu stopni Celsjusza, ponieważ nagrzewają się szybciej niż ich letnie odpowiedniki. Ponadto ze względu na różnicę w bardziej złożonych nacięciach bieżnika (mają one dodatkowe „lamele”, czyli mniejsze rowki bieżnika) wydłużają dystans hamowania naszego auta. Opony letnie są zaprojektowane tak, by natomiast zapewniać lepsze prowadzenie, przyczepność i hamowanie zarówno na suchej i mokrej nawierzchni, natomiast ich przyczepność na śniegu jest fatalna, a w niskich temperaturach będą mniej elastyczne i twarde, za co odpowiada użyta mieszanka gumy.

Jakie opony wybrać?

Opony są jedynym bezpośrednim łącznikiem auta z nawierzchnią i muszą znosić wszystkie trudy podróży zarówno w mieście jak i na bezdrożach. By zachować bezpieczeństwo w różnych warunkach pogodowych, warto zaopatrzyć się w dwa komplety opon – zimowych i letnich. Nie masz letnich opon do swojego auta? Ilość marek, rozmiarów czy typów opon zniechęca Cię do poszukiwań? Odwiedź Autoredutę, a pomożemy Ci w znalezieniu optymalnego wyboru dla Twoich potrzeb! Ponadto przygotowaliśmy dla wszystkich chętnych 10% zniżkę na wszystkie opony letnie Michelin, Pirelli, Goodyear, Continental z homologacjami Audi, Land Rover i Jaguar. Zadzwoń do naszych doradców 22 622 90 42 i dowiedz się więcej.

Stan twoich felg Cię nie zadowala? Oferujemy profesjonalną usługę renowacji felg aluminiowych, która obejmuje lakierowanie systemowe i naprawę rantów oraz toczenie metodą CNC!

Kiedy zmienić opony na letnie?

Jak co roku wszyscy kierowcy stoją przed dylematem, kiedy jest najlepszy czas na zmianę opon? Wczesną wiosną zmagamy się z bardzo dynamicznymi zmianami pogody, a co najważniejsze w kontekście wymiany opon dużymi wahaniami temperatur. Nie umawiaj się na wymianę opon tuż po pierwszych ciepłych dniach, gdy poczujesz wiosnę. Zaczekaj, aż pogoda się ustabilizuje, dzięki temu żaden z zestawów opon się nadmiernie nie uszkodzi. Pamiętaj! Przed umówieniem się na wizytę w serwisie, warto sprawdzić, czy bieżnik opon z poprzedniego sezonu jest odpowiedni!

Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach!

Odpowiednie ciśnienie w oponach wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także na zużycie paliwa. Nadmierne napompowanie opon zmniejsza powierzchnię styku opony z nawierzchnią, co niebezpiecznie może wpłynąć na przyczepność auta. Zbyt niskie ciśnienie w oponach zwiększają opór toczenia pojazdu, zwiększając tym samym zużycie paliwa. Wpływa ono również na  podatność na przebicie. Prawidłowe ciśnienie w oponach, jakie powinno być w Twoim aucie znajdziesz oczywiście w instrukcji obsługi oraz na naklejce, która powinna znajdować się na karoserii przy drzwiach kierowcy.

Po wymianie opon, zarówno z zimowych na letnie jak i odwrotnie, sugerujemy i polecamy sprawdzenie geometrii zawieszenia auta. Tylko w marcu zapłacisz za nie 20% mniej!

 

 

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora