Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Wiosna się zbliża! Czas pomyśleć o zmianie opon!

| | Komentarze:

Tegoroczna zima nie obfitowała w skrajne temperatury i duże opady śniegu, jednak warunki podczas jej trwania nieustannie zmuszają nas do wymiany opon na zimowe. Miejmy nadzieję, że kierujemy się teraz tylko ku ciepłej i słonecznej pogodzie. Tym samym wielkimi krokami nadchodzi czas na zmianę opon z zimowych na letnie!


Jakie są główne róznice pomiędzy oponami zimowymi a letnimi?


Opony letnie i zimowe projektowane są z myślą o różnych warunkach. Najważniejszą różnicą jeśli chodzi o ich budowę jest skład mieszanki i wzór bieżnika, z których są wykonane. Opony zimowe zapewniają przyczepność na śniegu, ale szybciej się zużywają w temperaturze powyżej siedmiu stopni Celsjusza, ponieważ nagrzewają się szybciej niż ich letnie odpowiedniki a mieszanka jest o wiele bardziej "miękka". Ponadto ze względu na różnicę w bardziej złożonych nacięciach bieżnika (mają one dodatkowe „lamele”, czyli mniejsze rowki bieżnika) wydłużają dystans hamowania naszego auta. Opony letnie są natomiast zaprojektowane tak, by zapewniać lepsze prowadzenie, przyczepność i hamowanie zarówno na suchej i mokrej nawierzchni w dodatnich temperaturach, natomiast ich przyczepność na śniegu jest fatalna, a w niskich temperaturach będą mniej elastyczne i twarde, co bezpośrednio przekłada się na gorsze zachowanie auta na drodze.

Jakie opony wybrać?


Opony są jedynym bezpośrednim łącznikiem auta z nawierzchnią i muszą znosić wszystkie trudy podróży zarówno w mieście jak i na bezdrożach. By zachować bezpieczeństwo w różnych warunkach pogodowych, warto zaopatrzyć się w dwa komplety opon – zimowych i letnich. Przekrój rynku jest ogromny a producenci z roku na rok prześcigają się we wprowadzaniu nowych rozwiązań mających poprawić skuteczność swoich opon. Nie masz jeszcze letnich opon do swojego auta? Ilość marek, rozmiarów czy typów opon zniechęca Cię do poszukiwań? Odwiedź Autoredutę, a pomożemy Ci w znalezieniu optymalnego wyboru dla Twoich potrzeb!
Stan twoich felg Cię nie zadowala? Oferujemy profesjonalną usługę renowacji felg aluminiowych, która obejmuje lakierowanie systemowe i naprawę rantów oraz toczenie metodą CNC!

Kiedy zmienić opony na letnie?


Jak co roku wszyscy kierowcy stoją przed dylematem, kiedy jest najlepszy czas na zmianę opon? Wczesną wiosną zmagamy się z bardzo dynamicznymi zmianami pogody, a co najważniejsze w kontekście wymiany opon, dużymi wahaniami temperatur. Nie umawiaj się na wymianę opon tuż po pierwszych ciepłych dniach, gdy poczujesz wiosnę. Zaczekaj, aż pogoda się ustabilizuje, dzięki temu żaden z zestawów opon się nadmiernie nie uszkodzi, a Twoje auto pozostanie bezpieczne w prowadzeniu w razie nagłego załamania pogody. Na zachowanie opon wpływ ma również ich wiek, który odczytać możemy na bocznej ścianie ogumienia. Opona w miarę upływu lat traci swoje właściwości, co może skutkować obniżeniem jej parametrów, a w skrajnych przypadkach nawet nagłym wybuchem przy dużej prędkości!


Przechowywanie opon


Odpowiednie warunki przechowywania opon mają również duże znaczenie dla ich żywotności i utrzymania odpowiedniego stanu. Często nie mając odpowiedniego miejsca decydujemy się na przechowywanie opon na zewnątrz lub jedna na drugiej. Zmiany temperatur, mocna ekspozycja na słońce, czy ciągły nacisk na opony może w negatywny sposób wpłynąć na ich parametry a nawet je trwale uszkodzić. Polecamy skorzystać ze świadczonej przez nas usługi przechowywania opon, dzięki której masz pewność, że wraz z następnym sezonem ogumienie wróci do Ciebie w niezmienionym stanie, a Ty oszczędzisz sobie probemu z ich składowaniem.


Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach!


Odpowiednie ciśnienie w oponach wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także na zużycie paliwa. Nadmierne napompowanie opon zmniejsza powierzchnię styku opony z nawierzchnią, co niebezpiecznie może wpłynąć na przyczepność auta. Zbyt niskie ciśnienie w oponach zwiększają opór toczenia pojazdu, zwiększając tym samym zużycie paliwa. Wpływa ono również na podatność na przebicie. Prawidłowe ciśnienie w oponach, jakie powinno być w Twoim aucie znajdziesz oczywiście w instrukcji obsługi oraz na naklejce, która powinna znajdować się na karoserii przy drzwiach kierowcy.

Po wymianie opon, zarówno z zimowych na letnie jak i odwrotnie, sugerujemy i polecamy sprawdzenie geometrii zawieszenia auta. Tylko w marcu zapłacisz w naszym serwisie za tę usługę aż 20% mniej!

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora