Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Volvo Cars wzywa do stworzenia globalnego standardu komunikacji autonomicznych samochodów ze wszystkimi innymi użytkownikami dróg

fot. Volvo Cars

Swym autonomicznym konceptem 360c, Volvo Cars dotyka jednego z największych wyzwań związanych z wprowadzeniem technologii autonomicznych i wzywa do stworzenia nowego, globalnego standardu dotyczącego sposobów, w jakie autonomiczne samochody mogą się bezpiecznie komunikować ze wszystkimi innymi użytkownikami dróg.

Technologia autonomiczna raczej będzie wprowadzana stopniowo niż z dnia na dzień

W efekcie w pełni autonomiczne samochody pojawią się w ruchu miejskim o charakterze mieszanym, jako pojazdy bez kierowcy dzieląc się drogami z innego typu użytkownikami i pojazdami. W takiej sytuacji drogowej nie będzie możliwości nawiązania kontaktu wzrokowego i oceny intencji innego kierowcy w oparciu o obserwację jego mowy ciała, co jest wciąż jednym z głównych elementów interakcji w dzisiejszym ruchu drogowym. Częścią projektu 360c w VolvoCars było dla inżynierów zajmujących się bezpieczeństwem próbą odpowiedzi na wyzwanie, jak ustanowić bezpieczne sposoby komunikacji między samochodami w pełni autonomicznymi a innymi użytkownikami dróg. Ponadto skupiono się na zaprojektowaniu uniwersalnie stosowanego standardu, dzięki któremu inni użytkownicy dróg nie musieliby przejmować się rodzajem, marką czy producentem poszczególnych samochodów autonomicznych.

360c odpowiada na to wyzwanie systemem składającym się z zewnętrznych dźwięków, kolorów, wizualizacji, ruchów

Do tego także kombinacji tych narzędzi, służących do komunikowania swoich „zamiarów” innym użytkownikom dróg. Oznacza to zawsze pełną jasność co do tego, co samochód zaraz zrobi. Niezwykle ważne jest, że o ile taka koncepcja skupia się na jasnym zadeklarowaniu innym własnych „zamierzeń” przez samochód autonomiczny, nie wyśle on nigdy zaleceń czy instrukcji innym użytkownikom drogi. - Jesteśmy przekonani, że ta metoda komunikacji powinna się stać uniwersalnym standardem, by wszyscy użytkownicy dróg mogli się łatwo komunikować z każdym autem autonomicznym, niezależnie od tego, kto je zbudował – powiedziała Malin Ekholm, wiceprezes Volvo Cars Safety Centre. – Ale ważne jest to, że nie instruujemy innych, co mają zrobić, by uniknąć potencjalnych nieporozumień. Nasze badania pokazują, że to najbezpieczniejszy dla autonomicznych samochodów sposób komunikowania się z innymi użytkownikami dróg - dodała. 

360c to ilustracja wizji przyszłości podróżowania, która jest autonomiczna, elektryczna i bezpieczna

360c ukazuje cztery potencjalne zastosowania autonomicznych samochodów – sypialnię, ruchome biuro, salonik i przestrzeń rozrywkową – przy czym każde z nich od nowa definiuje sposób, w jaki ludzie podróżują. Wewnątrz sypialni inżynierowie zajmujący się w Volvo Cars bezpieczeństwem przyjrzeli się także przyszłości technologii ochronnych i kwestii, jak różne rozmieszczenia pasażerów mogą wpłynąć na bezpieczeństwo. Specjalny koc bezpieczeństwa w sypialni to wizja przyszłego systemu przypasującego pasażera, działającego niczym trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, ale dostosowanego do zabezpieczania ludzi leżących podczas podróży. 360c to również predykcja nowych potencjalnych grup klientowskich dla działalności przedsiębiorstwa, a także próba opisania możliwych implikacji dla przyszłości planistyki miast, infrastruktury i wpływu nowoczesnego społeczeństwa na środowisko naturalne. 

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora