Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Trendy technologiczne branży motoryzacyjnej w 2020 roku

| | Komentarze:

Trendy technologiczne branży motoryzacyjnej w 2020 roku

Rok 2020 jest jednym z najdziwniejszych lat w jakich przyszło nam żyć. Mimo różnych przeciwności, najlepsi inżynierowie przemysłu motoryzacyjnego w kolaboracji z specjalistami hi-tech prężnie działali nad rozwojem rozwiązań, które osiągają coraz mocniejszą pozycję na rynku. Przed Wami krótki przegląd najważniejszych trendów branży motoryzacyjnej 2020 roku. Zapraszamy do lektury!


Autonomiczne pojazdy


Choć dla wielu autonomiczne pojazdy to wciąż bardzo futurystyczna wizja, rodem z filmów, to już niedługo codziennie będziemy widywać, a nawet korzystać z tej technologii. Głównym zakresem działań, nad jakim pracują firmy branży motoryzacyjnej jest produkcja zaawansowanego technologicznie, a co najważniejsze w pełni działającego, autonomicznego pojazdu, który da sobie radę w miejskiej dżungli. Wozy samojezdne  mają za zadanie zminimalizować zapotrzebowanie na kierowców, ale także znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach. Dzięki nim ma zostać  zminimalizowana liczba wypadków, na które wpłynęły zaniedbania, bądź zmęczenie kierującego.


Wszystkie wyprodukowane pojazdy samojezdne mają być wyposażone w zaawansowane technologie, które pozwolą na wczesne rozpoznawanie i  identyfikację wszelkich przeszkód, jakie spotkają na drodze. W tej dziedzinie wyróżniają się szczególnie dwie firmy, działające w Stanach Zjednoczonych: Intvo oraz Udelv.


Pierwsza z nich postawiła sobie za cel opracowanie technologii, dzięki której systemy w jakie byłby wyposażone pojazdy autonomiczne przewidywałyby zachowania pieszych. Innowacja ta pozwalałaby na bardziej dokładnie niż dwu- i trzy- wymiarowe technologie wykrywanie obiektów. Prócz podstawowych parametrów takich jak ruch, system ma analizować pozycję głowy pieszego czy kontakt wzrokowy, ale także korelować te dane z panującymi warunkami pogodowymi. Rozwiązania te miałyby doprowadzić do zminimalizowania niepotrzebnych hamowań i zwiększenia bezpieczeństwa.


Udelv zajęło się opracowaniem autonomicznych pojazdów, które stanowią ostatnie ogniwo dostaw. Samochody dostawcze, jakie wyprodukował startup mają ładowność wynoszącą około 360 kilogramów, a ich prędkość maksymalna to 100km/h. Auta mają służyć głównie do transportu towarów ze sklepów spożywczych, które po dojechaniu pod wyznaczony adres, mają wysłać powiadomienie push do odbiorcy.


Współdzielona mobilność


Kolejnymi gałęziami branży motoryzacyjnej, jakie w ostatnim czasie zyskują niebywałą popularność jest współdzielona mobilność. Jej ideą jest ogólnodostępna możliwość korzystania z flot różnorodnych pojazdów - aut, skuterów, rowerów czy hulajnóg, umożlwiająca dostęp do możliwości szybkiego przemieszczania się. Współdzielona mobilność ma przyczynić się do ograniczenia niepotrzebnych podróży i posiadania własnych pojazdów, a największą korzyścią płynącą z tego rozwiązania mają być daleko idące skutki środowiskowe.

Przykładem tego rodzaju działalności jest InnogyGo lub hulajnogi  Lime, czyli oferowanie możliwości korzystania z pojazdu, bez obowiązków wynikających z ich posiadania. Użytkownicy korzystają z dedykowanej platformy, która zarządza rezerwacjami i zdalnym dostępem do pojazdów. Takie rozwiązania dają możliwość wygodnego przemieszczania się na krótkich dystansach, a w przypadku Lime regulują przepływ ruchu w miastach.  InnogyGo w branży carsharingowej ma jeszcze jednego asa w rękawie. Zelektryfikowana flota aut BMW i3 pozwala na korzystanie z wielu przywilejów np. jazdy po BUS-pasach, czy parkowania bez ponoszenia kosztów.


Elektromobilność

Tesla już od kilku lat jest najmocniejszym graczem na rynku elektrycznych aut, udowadniając wszystkim, że samochody elektryczne nie muszą być specyficzne, futurystyczne i brzydkie. Teraz pozycja Elona Muska może stanowczo się osłabić, ponieważ konkurencja nie śpi i szturmem wkracza na rynek aut elektrycznych. Niemal każdy z czołowych producentów branży motoryzacyjnej zdecydował się na wielomilionowe inwestycje w rozwijanie elektromobilności, by móc szczycić się pozycją lidera w tej dziedzinie. Rynek "elektryków" jest obecnie na tyle duży, że potencjalni klienci na prawdę mają w czym wybierać, zarówno wśród różnych segmentów, ale również, jeśli chodzi o osiągi samych wozów. Auta elektryczne to obecnie już nie tylko futurystyczne wizje takie jak BMW I ale przede wszystkim segment aut miejskich i małych SUV'ów. Tylko w tym roku swoją premierę miał Renault ZoeOpel Corsa-EHonda e, czy Volkswagen ID.3. Jesteśmy przekonani, że wszystkie wymienione powyżej auta są niezwykle elektryzujące, ale poniżej przybliżymy Wam, tą najciekawszą z perspektywy miłośników motoryzacji.


Najbardziej oczekiwaną premierą, która stanowi największą bezpośrednią konkurencję dla Tesli była oczywiście prezentacja Porsche Taycan'a,  pierwszego seryjnie produkowanego auta elektrycznego marki ze Stuttgartu. Samochód dostępny jest w trzech wersjach, a jak można było się tego spodziewać, niezwykle szybkie Turbo S po pierwszych dziennikarskich testach zostało okrzyknięte najlepszym elektrycznym wozem bijąc Teslę na głowę w wielu aspektach.


Choć najnowsze technologie coraz bardziej przenikają do naszego życia, tych którzy wciąż sympatyzują z konwencjonalną motoryzacją zapraszamy do korzystania z naszego serwisu aut premium. Zapraszamy do AUTOREDUTY!

Najnowsze informacje z AUTOREDUTY możecie śledzić na naszych instagramowych profilach:

www.instagram.com/autoreduta.pl,

www.instagram.com/autoredutalandrover,

www.instagram.com/autoredutamercedes.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora