Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Środki i metody stosowane podczas czyszczenia klimatyzacji w aucie. Wybraliśmy te najskuteczniejsze!

| | Komentarze:

Samochód z klimatyzacją aktualnie staje się standardem. Urządzenie to wpływa nie tylko na komfort podróżujących, ale też na ich bezpieczeństwo. Dlatego warto, aby było sprawne. Wysoka temperatura w pojeździe nierzadko przyczynia się do osłabienia uwagi kierowcy, a w konsekwencji do różnych kolizji. Oprócz tego nieczyszczona klimatyzacja może przyczynić się do gromadzenia drobnoustrojów, pleśni i grzybów w parowniku, które działają toksycznie i alergizująco na nasz organizm. W tekście wskażemy, dlaczego dochodzi do tego problemu, a także jak skutecznie z nim walczyć.

Klimatyzacja w aucie – kiedy i dlaczego należy ją czyścić?

Kiedy najlepiej wyczyścić klimatyzację w aucie? Najlepszą porą na wyczyszczenie tej części samochodu jest wiosna, czyli wtedy, zanim jeszcze zaczniemy z niej korzystać. Dzięki temu urządzenie będzie sprawne i gotowe do pracy, kiedy rozpocznie się sezon wysokich temperatur.

Jak często czyścić klimatyzację w aucie i wymieniać filtr? Podstawą jest trzymanie się zaleceń producenta, nie zaszkodzi jednak postawienie na większą częstotliwość. Zazwyczaj zaleca się przegląd co dwa lata. Niedopuszczalny jest jednak nieprzyjemny zapach, który świadczy o sporych zanieczyszczeniach.

Dlaczego czyścimy klimatyzację w samochodzie? Skąd ten kłopot?

Zastanawiasz się, jak czyścić klimatyzację w samochodzie, ale czy wiesz, dlaczego pojawia się ten problem? Chodzi tutaj o zanieczyszczenia, takie jak pyłki kurzu i różne drobnoustroje, które razem z powietrzem krążą od dmuchawy, poprzez filtr kabinowy i wymiennik ciepła. Osadzają się one na parowniku klimatyzacji, odpowiedzialnym za schłodzenie powietrza. To właśnie tam bardzo często znajduje się dużo wilgoci, co w efekcie prowadzi do powstania pleśni. Problem ten nawarstwiają łagodne i wilgotne zimy, które także sprzyjają osadzaniu się w grzybów w kanałach wentylacyjnych.

Jak wyczyścić klimatyzację w samochodzie? Zrób to samodzielnie!

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej samemu, podobnie jak jej czyszczenie jest możliwe. Trzeba jednak posłużyć się specjalnymi i dedykowanymi do tej czynności środkami. Poza tym konieczna jest wymiana filtra, tego zwykłego papierowego, albo nieco droższego i skuteczniejszego, czyli zawierającego węgiel aktywny.

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji krok po kroku

Poza wymianą filtra należy wyczyścić parownik dedykowanym do tego środkiem. Trzecią ważną kwestią jest przeczyszczenie odpływu klimatyzacji. Wężyk ten powinien być drożny, aby możliwe było prawidłowe odpływanie skroplonej wody.

Po wyciągnięciu filtra i wyczyszczeniu obudowy klimatyzacji za pomocą zwykłego pędzelka lub miotełki przechodzimy do oczyszczenia parownika. Należy tutaj posłużyć się specjalnym środkiem dedykowanym do odgrzybiania parownika, a nie jedynie do jego odświeżania. Powtarzamy tę czynność trzy razy, po tym zamykamy obudowę filtra i ustawiamy nawiew na poziom pierwszy. Czynność tę powtarzamy po kilku minutach. Na koniec pozostaje przetarcie ściereczką do sucha całej obudowy filtra i zamontowanie nowego filtra kabinowego.

Niestety samodzielne stosowanie pianek do odgrzybiania, mimo że stanowi metodę znacznie tańszą niż usługa w profesjonalnym salonie, nie zawsze przynosi pożądany skutek. Poza tym niektóre z preparatów do samodzielnego czyszczenia takie, jak np. pianki z detergentami, mogą uszkodzić elektronikę deski rozdzielczej. Wtedy, kiedy wykorzystana zostanie zbyt duża ilość tego środka.

Z tego względu warto skorzystać z usług profesjonalistów. Jedną z nich jest ozonowanie, które usunie drobnoustroje nie tylko w przewodach wentylacyjnych, ale też w całej kabinie auta. Można ponadto zdecydować się na ultradźwiękowe czyszczenie klimatyzacji. Czy już wiesz, jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie? Skorzystaj z naszej pomocy, my zrobimy to za Ciebie!

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora