Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Kilka ważnych rzeczy, o których powinien pamiętać każdy kierowca przed wyruszeniem w podróż

| | Komentarze:

Zbliżają się wakacje, a to czas małych i większych podróży. By mieć pewność, że Twoje auto Cię nie zawiedzie, musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Dobre opony to podstawa!

Opony są jedynym elementem auta, który łączy nas z drogą. Dlatego też ich stan jest niezwykle ważny dla naszego bezpieczeństwa. Ważny jest nie tylko bieżnik, ale też właściwy poziom ciśnienia czy ich wiek. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, jednak warto pamiętać, że im mniej go mamy, tym prawdopodobieństwo utraty przyczepności na mokrej nawierzchni wzrasta, ponadto zużyte opony są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Niewłaściwy poziom ciśnienia w oponach powoduje, że auto nie prowadzi się tak jak powinno, opony zużywają się szybciej, a w skrajnych przypadkach może to nawet doprowadzić do wybuchu opony. Wiek opony również wpływa na bezpieczeństwo na drodze, stara guma traci swoje właściwości! Opony, na których widać pęknięcia, nadają się tylko do wyrzucenia. Na starych oponach niestety często nie ma widocznych usterek, a mogą kryć one w sobie wiele niemiłych niespodzianek. Pamiętajcie, że wiek swoich opon możecie ocenić na podstawie czterech cyfr na boku opony, które odpowiadają kolejno tygodniowi i roku produkcji! Przed długą podróżą należy też sprawdzić stan koła zapasowego, lub upewnić się czy posiadamy zestaw naparawczy. Na desce rozdzielczej pojawiła się kontrolka ciśnienia w kołach? Oznacza to, że komputer Twojego pojazdu wykrył problem! Może być to błaha sprawa, lecz nie należy tego bagatelizować i należy jak najszybciej sprawdzić ciśnienie w oponach.

Stan wycieraczek i odpowiednie ustawienie dyszy spryskiwaczy

Pogoda bywa kapryśna, a ograniczona widoczność może doprowadzić do kolizji bądź wypadku! Nieoczekiwany deszcz przy słabym stanie wycieraczek może spowodować, że nie będą one w stanie skutecznie odprowadzić wody z szyby. Odpowiedni stan piór wycieraczek to gwarancja komfortowych podróży. Ważne jest także, by dysze spryskiwaczy były ustawione prawidłowo.

Hamulce i zawieszenie

Odpowiednia grubość warstwy ścieralnej klocków hamulcowych pozwala na bezpieczne hamowanie, podobnie jest z grubością tarcz, jeśli wyczuwalne są na nich ranty, należy pomyśleć nad ich wymianą. Zawieszenie to podzespół auta, który wpływa na jego stabilność na drodze. Jego odpowiedni stan jest gwarancją bezpieczeństwa i może mieć kluczowe znaczenie w nagłych sytuacjach drogowych.

Filtr kabinowy i klimatyzacja

Długie godziny spędzone w samochodzie? Warto zadbać o odpowiednią atmosferę. Szczególnie, jeśli wśród pasażerów znajdują się alergicy, odpowiednio działający filtr kabinowy może przynieść im ukojenie.

Odpowiedni poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych

Odpowiedni poziom oleju, a także innych płynów takich jak hamulcowy czy chłodniczy są podstawą odpowiedniej pracy naszych jednostek napędowych. Nieodpowiedni poziom oleju może doprowadzić do uszkodzenia silnika, a płyn hamulcowy odgrywa szczególnie ważną rolę, kiedy poruszamy się po autostradach z wysokimi prędkościami.
Podczas podróżowania po Polsce musicie pamiętać o obowiązku posiadania w aucie gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego, natomiast przed podróżą do innych krajów należy sprawdzić wymogi określone lokalnymi przepisami.

Wybierz AUTOREDUTĘ, a profesjonaliści zajmą się Twoim autem. Tylko w czerwcu czeka na Państwa wyjątkowa promocja – przegląd auta jedynie za 99 PLN! Podczas przeglądu wnikliwie sprawdzimy poprawność działania każdego z podzespołów kluczowych dla bezpieczeństwa na drodze.

Zadzwoń pod numer 22 718 49 45 i umów się już dziś!

 

 

 

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora