Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Kierowcy będą mogli zarabiać na danych wytwarzanych podczas… jazdy samochodem!

| | Komentarze:

Henri Pihkala, prezes Steamr

fot. YouTube/Streamr

Streamr, czyli platforma handlu danymi wytwarzanymi w czasie rzeczywistym, nawiązała właśnie współpracę z Hewlett Packard (HP). Dzięki tej współpracy rozwiązania Streamr zostaną zintegrowane z inteligentnymi samochodami, co w praktyce oznaczam że kierowcy będą mogli zarabiać pieniądze podczas jazdy autem!

Jak ma działać integracja auta z systemem Streamr?

Jak pisze Digital Assets, projekt przewiduje połączenie silnika Streamr i interface'u dostarczanego przez HP z technologią wybranego pojazdu. Ma to umożliwić przesył danych wytwarzanych przez samochód w czasie rzeczywistym na giełdę Streamr a następnie ich sprzedaż lub zakup (poniżej pokazuje cały proces sam prezes Steamr). Platforma pozwala na obrót informacjami przydatnymi lub niezbędnymi podczas jazdy dwuśladem, np. dotyczącymi zagęszczenia ruchu, cen prądu na pobliskich stacjach ładowania czy warunków pogodowych. Kontrahentami mogą być inni kierowcy, reklamodawcy, zainteresowani np. poziomem naładowania baterii czy lokalizacją samochodu, a w przyszłości również inteligentne miasta zbierające dane m.in. na temat sytuacji na drogach. Technologia HP przewiduje zbieranie kilkuset kategorii danych z czujników zainstalowanych w samochodzie. Jednostką rozliczeniową w tym środowisku jest token DATAcoin. 

Systemem Streamr pozwoli zarabiać bez udziału kierowcy

Najważniejsze jest to, że cały proces obrotu danymi jest zautomatyzowany i odbywa się bez udziału kierowcy. Ponadto rozwiązanie to ma - jak pisze Digital Assets - zdecentralizowany charakter, tj. właściciel pojazdu sam decyduje, jakie dane chce sprzedać lub kupić, a transakcja odbywa się w relacji peer-2-peer, z pominięciem globalnych pośredników. – To jeden z pierwszych na świecie modeli mechanizmu pozwalającego na monetyzację danych samochodowych typu real-time na publicznie dostępnej platformie. Jest on zarówno krokiem milowym na drodze naszego rozwoju, jak i przełomowym momentem w wyścigu innowacyjnym. W miastach przyszłości to właśnie dane wytwarzane w czasie rzeczywistym będą napędzać projekty smart cities – skomentował współpracę z HPE Henri Pihkala, prezes Streamr.

Ĺšródło: Digital Assets, streamr.com

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora