Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Jak wymienić płyn hamulcowy i kiedy to zrobić? Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

| | Komentarze:

Sprawne auto to auto, które ma regularnie wykonywane przeglądy. To również pojazd, w którym na bieżąco wymienia się żarówki, wycieraczki i klocki samochodowe. Istotne jest również właściwe uzupełnianie wszelkich płynów pojazdu. Bardzo ważna jest tu wymiana płynu hamulcowego. Poniżej odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania związane z tym tematem. Sprawdź odpowiedzi, zanim zdecydujesz się na jego samodzielną wymianę.

Płyn hamulcowy i jego istotna rola

Najprościej ujmując, jest to ciecz, której naczelnym zadaniem jest przeniesienie siły z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Inaczej mówiąc, jest to czynnik przenoszący ciśnienie hydrauliczne w układach hamulcowych. W skrócie – poprawia i umożliwia hamowanie.

Wśród ważnych parametrów technicznych tego produktu jest temperatura wrzenia płynu, chodzi tutaj o granicę termicznego obciążenia płynu hamulcowego. Oprócz tego zwracamy uwagę na jego lepkość i ściśliwość, powinna być jak najmniejsza. Niska lepkość właściwa jest dla systemów ABS, ESP i ASR.

Dodatkowo środek taki działa antykorozyjnie. Chodzi o to, aby metalowe części zastosowane w układach hamulcowych po prostu nie zardzewiały i aby nie doszło do wycieków z gumowych przewodów do uszczelnień. Ważny jest także skład chemiczny tego produktu. Zazwyczaj znajduje się w nim glikol i olej mineralny.

Jakie inne właściwości płynu hamulcowego są istotne? Aby uniknąć częstych wymian, warto zdecydować się na płyn wysokiej jakości. Taki, który charakteryzuje się niską prężnością par, a do tego ma niski poziom odparowalności. Powinien mieć też dobre właściwości higroskopijne, wówczas zminimalizowane zostanie ryzyko zamarznięcia wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz będzie spadać poniżej zera. Jaki płyn hamulcowy wybrać? Właśnie taki!

Co ile wymieniać płyn hamulcowy? My znamy odpowiedź!

Bardzo ważne jest tutaj, aby właściciel pojazdu dbał o regularność. Trzymał się ściśle przyjętych założeń. Standardowo zaleca się wymianę płynu co 2-3 lata, a także wtedy, kiedy samochód przejedzie 40 000 kilometrów. Jest to jeszcze niepełna odpowiedź na pytanie – jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Trzeba tutaj bowiem uwzględnić także dodatkowo kwestie indywidualne pojazdu. Warto wsłuchać się w komunikaty, które wysyła do nas samochód. Sygnałem alarmowym powinna być niska skuteczność hamowania, mimo odpowiedniej ilości płynu w układzie.

Środek ten trzeba ponadto zmienić każdorazowo, gdy pojawi się korozja układu hamulcowego, albo gdy dostrzeżesz zanieczyszczenia w zbiorniczku płynu hamulcowego. Nowy płyn potrzebny jest także wtedy, kiedy upłynie jego termin ważności, albo w sytuacji zakupu samochodu używanego.

Jak sprawdzić stan i jakość płynu hamulcowego?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić płyn hamulcowy? Podczas takiej kontroli oceniamy jego jakość i ilość. Poziom możesz oszacować samodzielnie. Musi po prostu znajdować się między wskaźnikiem minimum i maksimum. Oceń także jego kolor. Nie powinien być ciemny, ponieważ świadczy to o zanieczyszczeniach pochodzących z rdzewiejących części. Świeży płyn jest przeźroczysty albo ma odcień żółty. Temperatura wrzenia i poziom wilgoci może zostać sprawdzony w profesjonalnym warsztacie. Już 3 proc. wody w tym płynie jest niedopuszczalne.

Jak wymienić płyn hamulcowy? Postaw na profesjonalny serwis

Możesz samodzielnie zakupić płyn hamulcowy albo skorzystać z wyposażenia serwisu, w którym będziesz przeprowadzać taką wymianę. Nie rób tego na własną rękę. W warsztacie cały układ hamulcowy zostanie poddany odpowietrzeniu. Mechanicy sprawdzą dodatkowo jego szczelność i ocenią stan klocków, tarcz oraz bębnów hamulcowych. Zaufaj im, zrobią to lepiej niż Ty!

Zmiana płynu hamulcowego to konieczność. Dlaczego trzeba o tym pamiętać?

Niewłaściwy płyn albo taki, który nie jest regularnie zmieniany, może doprowadzić do tego, że dojdzie do znacznego wydłużenia drogi hamowania. Może być też tak, że hamulce zupełnie przestaną działać. A to prowadzi już do powstania zagrożenia na drodze, dlatego tak ważna jest tu regularna kontrola.

Niestety badania świadomości kierowców pokazują, że 70 proc. samochodów poruszających się po drogach ma nadmiernie zużyty płyn hamulcowy. A aż 27 proc. pojazdów kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany płynu w układzie hamulcowym. Do tego aż 81 proc. warsztatów nie proponuje swoim klientom takiej wymiany.[1]

Jeżeli nie czujesz się pewnie i chcesz, aby zrobił to profesjonalny mechanik, skorzystaj z usług warsztatu. Specjalista taki doradzi Ci wybór odpowiedniego produktu, oceni aktualny stan i wymieni płyn za Ciebie. Możesz to zrobić w jednym z naszych serwisów Autoreduta.

 

[1] https://www.euromaster.pl/porady/wszystko-o-plynie-hamulcowym

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora