Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Dlaczego warto regularnie wymieniać olej?

| | Komentarze:

Regularna wymiana oleju w samochodzie jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania silnika. Jako serwis aut premium marek takich jak BMW, Audi czy Bentley, a także Autoryzowana Stacja Obsługi samochodów Mercedes-Benz postaramy się w łatwy sposób wyjaśnić Ci, czemu odgrywa to tak ważną rolę i czemu warto decydować się na wymianę oleju nawet częściej, niż zaleca producent.

Zacznijmy od podstaw! Olej jest płynną substancją, której skład to mieszanka oleju bazowego, pochodzącego z destylacji ropy naftowej i dodatków wzbogacających jego właściwości m.in przeciwkorozyjne, zwiększające smarność, czy przeciwutleniające. Olej silnikowy odpowiada za smarowanie silników spalinowych, a co za tym idzie, zapobiega zużyciu i uszkodzeniom ruchomych elementów jednostki napędowej. Funkcją oleju jest też usunięcie zanieczyszczeń i osadów, które mogą powodować poważne problemy z silnikiem. Nie wszyscy o tym pamiętają, ale olej silnikowy odpowiedzialny jest również za chłodzenie, przez odprowadzanie ciepła m.in.z tłoków czy zaworów.

Regularna wymiana oleju jest ważna dla efektywności paliwowej. Nowy olej ma lepsze właściwości i pozbawiony jest zanieczyszczeń, tym samym silnik będzie pracował lżej, co pozwala na mniejsze zużycie paliwa. Według dostępnych danych cykliczna wymiana oleju może wpłynąć w ok.2% na różnicę w zużyciu paliwa, co w może dać niemałe oszczędności w skali roku.

Utrzymywanie odpowiednich interwałów wymiany oleju to także istotna dla bezpieczeństwa sprawa. Stary, zanieczyszczony olej może powodować poważne problemy z silnikiem, które mogą prowadzić do awarii i groźnych sytuacji na drodze. Wraz z pokonaniem kolejnych kilometrów, zanieczyszczenia w oleju mogą doprowadzić do zatkania kanałów olejowych, zmniejszenia mocy, a nawet zmiany konsystencji, co może doprowadzić do zatarcia się jednostki napędowej.

Pamiętaj! Regularnie wymieniaj olej w swoim samochodzie. Pomaga to nie tylko w utrzymaniu silnika w dobrym stanie, ale również oszczędza paliwo i zwiększa bezpieczeństwo. Regularne przeglądy i wymiana oleju zapewni Ci długą i bezproblemową eksploatację Twojego auta premium. Umów się na wizytę serwisową w jednym z naszych serwisów aut premium AUTOREDUTA. Nasze oddziały znajdziesz na warszawskim Mokotowie na ulicy Ojcowskiej 2, gdzie serdecznie zapraszamy właścicieli pojazdów Mercedes-Benz, BMW czy MINI oraz na warszawskim Powiślu na Al.3 Maja 1 ukierunkowanym na samochody marek Land Rover, Jaguar, Bentley oraz Audi.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora