Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Kto zostanie zwolniony z akcyzy, a kto zapłaci więcej za zakup samochodu? Znamy odpowiedź

| | Komentarze:

Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Katarzyna Czerwińska/Wikipedia

We wtorek, 13 grudnia, Senat przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w naliczaniu akcyzy od aut osobowych. To dobra, czy zła wiadomość? Jak inforumuje portal wyborcza.biz, złe wieści będą dotyczyć jedynie tych, których nie stać na kupno nowych samochodów...

Jeśli postanowiliście na święta lub nowy rok komuś bliskiemu zakupić auto za granicą, myślę że to istotna informacja. Otóż, od nadchodzącego roku prawdopodobnie wejdą w życie zmiany dotyczące podatku akcyzowego. Im auto, które zdecydujecie się zakupić, będzie starsze a pojemność jego silnika większa - tym wyższa będzie kwota podatku do uiszczenia.

Co ma decydować o wysokości podatku?

Jak podał senator PiS, Grzegorz Peczkis, Ministerstwo Finansów wraz z Resortem Rozwoju stworzyli specjalny wzór na akcyzę, w którym głównymi czynnikami mają być rok produkcji, pojemność silnika, emisja spalin, a także współczynnik deprecjacji.

Kiedy zmiany w taryfikacji akcyzy?

Przewidywalnie ustawa wejdzie w życie już w lutym nadchodzącego roku, najpierw musi jednak przejść jeszcze przez Sejm. Co ciekawe, podatek od aut elektrycznych ma zostać całkowicie zniesiony. A dla aut nowych będzie on bardzo niski.

Jaka akcyza i kogo dotyczy?

Jeśli chodzi o podział tych kwot najwięcej zapłacą osoby, które będą chciały zakupić auto 12 letnie, potem 11-7 letnie, następnie 6 i poniżej do roku. Podział ten dotyczyć będzie także silników. Najwyższa kwota będzie dotyczyć: 2,5-2l, 1,5-1,2l i poniżej 1,2l. Aby uniknąć nieścisłości, wszystko ma być opisane w ogólnodostępnej tabeli. Jak donosi portal moto.pl, zmianie ma także ulec definicja auta ciężarowego.

Czemu ma służyć zmiana taryfikatora?

Według portalu tvn24bis.pl przede wszystkim ma za zadanie wesprzeć budżet, ale także ma ograniczyć sprowadzanie na teren Polski starych aut, emitujących większą ilość szkodliwych spalin. Natomiast powyższe ustalenia mają służyć temu, aby zaprzestano zaniżać wartość aut, a co za tym idzie - oszukiwać państwo, aby mniej wpadło do kieszeni prywatnej, a więcej do kieszeni publicznej. Jeśli zatem planujemy kupno nowego auta, może warto z tym poczekać do nowego roku?

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora