Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Auto detailing, czyli spa dla samochodów – na czym to polega?

| | Komentarze:

Każde auto od czasu do czasu potrzebuje solidnej pielęgnacji. O ile zwykle pamiętamy o tym, by regularnie dolewać wszystkie potrzebne płyny, wybrać się na przegląd czy zatankować paliwo, o tyle często zapominamy o zadbaniu o wygląd pojazdu. Tutaj naprzeciw wychodzi nam auto detailing, czyli samochodowe SPA, dzięki któremu nasz czterokołowiec odzyska blask. Czym dokładnie jest ta usługa, kiedy się na nią zdecydować i ile kosztuje? Sprawdzamy!

Co to jest detailing?

Detailing samochodu to proces, w ramach którego specjalista poddaje nasze auto kompleksowemu czyszczeniu, konserwacji oraz renowacji. Dotyczy zarówno wnętrza, jak i zewnętrznych jego części. A wszystko po to, by maszyna – nawet ta znacznie starsza – doskonale się prezentowała. Każdy kochający swój wóz kierowca powinien przynajmniej raz w roku oddać ją w ręce eksperta, którego zabiegi sprawią, że pojazd będzie wyglądać tak, jakby dopiero wyjechał z salonu. Dosłownie. Bo, jak się okazuje, nowe auta również są poddawane podobnym rytuałom. To właśnie detailing sprawia, że lakier lśni, tapicerka pachnie czystością, a całe wnętrze zaprasza przytulnością i elegancją.

Jeśli więc takie SPA dla samochodu jest serwowane nawet zupełnie nowym autom, to tym bardziej powinno być przeprowadzane również na tych, które swoje już przejeździły. Tutaj nie ma miejsca na półśrodki – dbanie o czterokołowiec to jedyna metoda na to, by służył nam długie lata, zawsze świetnie się prezentował i był dumną ozdobą i narzędziem do sprawnego i przyjemnego przemieszczania się z miejsca na miejsce.

Co to jest auto detailing? Liczy się wnętrze

Czyszczenie, regeneracja i konserwacja – tak z grubsza wygląda detailing wnętrza samochodu. Pielęgnacji poddaje się tutaj przestrzeń dla kierowcy i pasażerów oraz cały bagażnik, który – jak wszyscy wiemy – bywa mocno nadwyrężany. Prace, które odbywają się w środku pojazdu, polegają głównie na kompleksowym oczyszczeniu, odkurzeniu, wypraniu i zakonserwowaniu wszystkich znajdujących się tutaj elementów. Taka auto pielęgnacja skupia się na tapicerce, desce rozdzielczej, dywanikach oraz pozostałych częściach wyposażenia.

Doświadczony ekspert doskonale wie, gdzie musi zajrzeć i o co zadbać, by efekt zachwycał. Do kolejnych etapów czyszczenia używa specjalistycznych kosmetyków, do których dostęp mają tylko profesjonaliści. Dlatego też detailing wnętrza samochodu powinno się powierzać wyspecjalizowanym zakładom zajmującym się na co dzień takimi usługami. To jedyny sposób na zapewnienie sobie najwyższej jakości i długotrwałego rezultatu.

Niektóre elementy wyposażania wozu są skrzętnie ukryte i niedostępne dla zwykłego użytkownika. Ba, o niektórych nawet nie wiemy, że istnieją! Kompleksowa pielęgnacja wymaga skrupulatności, wiedzy i doświadczenia oraz ogromnej delikatności, które uchronią pojazd od stania się ofiarą nieprofesjonalnego zabiegu.

Auto detailing – co to jest i jak działa na zewnątrz?

SPA dla samochodu przeprowadza się jednak nie tylko w środku, ale również na zewnątrz. To przecież najbardziej reprezentatywna część auta – kiedy jedzie ulicą, uwagę zwraca nie tapicerka czy dywaniki, a lakier i inne zewnętrzne części. Zadaniem profesjonalnego detailera jest kompleksowe zatroszczenie się o stan pojazdu i jego estetykę. Tak, by nawet po dziesięciu latach przemieszczania się po drogach prezentował się bez zarzutu.

W trakcie przeprowadzania prac na zewnątrz ekspert skupia się na oczyszczeniu, regeneracji i konserwacji lakieru, kół, szyb i elementów chromowanych. Najpierw należy usunąć brud i wszelkie obce cząstki z karoserii. Używa się do tego odpowiednich środków chemicznych i specjalnej glinki. Detailing lakieru obejmuje także polerowanie przy użyciu past, padów lub maszyny polerskiej, dzięki czemu pozbywamy się rys, wżerów i reszty niedoskonałości szpecących nasz pojazd. Na koniec nakłada się wosk w mleczku lub paście, którego zadaniem jest stworzenie na lakierze ochronnej warstwy, która będzie zapobiegać powstawaniu uszkodzeń.

Ile kosztuje auto detailing?

Ceny takich zabiegów będą się różnić w zależności od miasta, konkretnego zakładu i zakresu prac, które należy przeprowadzić na konkretnym pojeździe. Najczęściej możemy wybierać spośród kilku usług lub pakietów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Ile kosztuje auto detailing? To zależy. Od kilkudziesięciu złotych za pielęgnację jednej, konkretnej części, aż do kilku tysięcy za złożone, skomplikowane, wieloetapowe zabiegi mające na celu przywrócenie maszynie estetycznego wyglądu rodem z salonu z luksusowymi pojazdami. Zwykle musimy się przygotować na koszt rzędu kilkuset złotych. W warszawskiej Autoreducie zapłacimy w promocji 860 zł brutto za profesjonalną korektę lakieru na aucie osobowym, a pakiet Mycie Premium, w którego skład wchodzi mycie i zabezpieczenie karoserii to koszt 499 zł brutto w promocji. Autoreduta oferuje też kompleksowe czyszczenie wnętrza. W promocyjnej cenie zapłacimy za nie 860 zł brutto. Taki wydatek pozwoli nam skorzystać z profesjonalnej usługi i sprawi, że samochód odzyska blask i klasę.

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora