Jesteś na Facebooku? Polub nasz fanpage
Przejdź na stronę AUTOREDUTA

Jak przeprowadza się komputerową diagnostykę? Czego dowiesz się o swoim aucie?

| | Komentarze:

Diagnostyka komputerowa to dzisiaj jeden z podstawowych zabiegów przeprowadzanych na samochodzie. Szybko i sprawnie pozwala wykryć błędy w funkcjonowaniu pojazdu, sprawdzić jego stan techniczny i wykryć potencjalne nieprawidłowości. Jak dokładnie działa i na czym polega?

Co to jest diagnostyka komputerowa samochodu?

Komputer pokładowy jeszcze niedawno był traktowany jako ciekawy dodatek w luksusowych pojazdach. Szybko jednak zyskał status obowiązkowego gadżetu i dzisiaj można go spotkać w każdym produkowanym przez koncerny motoryzacyjne pojeździe. Jego zadaniem jest bieżące pobieranie danych z czujników i analizowanie stanu auta. Mowa m.in. o takich danych jak temperatura powietrza, ciśnienie paliwa czy skład mieszanki paliwowo-powietrznej. Kolejne czujniki podpięte do komputera pokładowego wskazują ewentualne nieprawidłowości, a system wyświetla je nam w postaci ikonek i kodów na desce rozdzielczej. I tutaj właśnie do akcji wkracza diagnostyka komputerowa, czyli podpięcie komputera pod urządzenie zewnętrzne i sprawdzenie, co konkretnie dzieje się z pojazdem, w jakim jest stanie technicznym i ewentualnie co zakłóca jego prawidłowe działanie. Jeśli zastanawiamy się więc, co daje diagnostyka komputerowa samochodu, odpowiedzi jest kilka. I wszystkie one mają duże znaczenie dla zachowania sprawności auta.

Co to takiego diagnostyka komputerowa? Jest to zabieg, który – krótko mówiąc – pozwala zlokalizować usterki i nieprawidłowości w pojeździe. System podkładowy podłącza się do zewnętrznego laptopa i już po chwili na ekranie wyświetla się lista błędów. Na tym etapie fachowiec jest w stanie dowiedzieć się, co zakłóca działanie pojazdu. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu, energii i pieniędzy. Nie ma już konieczności rozkładania auta na części, by znaleźć przyczynę problemów. Przynajmniej w pierwszej chwili.

Diagnostyka samochodowa – co daje?

Nic dziwnego, że jednym z najczęściej wykonywanych dzisiaj zabiegów w serwisach i warsztatach jest właśnie diagnostyka samochodowa. Co daje taki proces? Przede wszystkim spore oszczędności, a poza tym pewność, że nikt nas nie oszuka, np. przy zakupie używanego auta. Zanim podpiszemy umowę ze sprzedawcą, udajmy się wraz z nim do serwisu, gdzie fachowiec podłączy pojazd pod komputer i na naszych oczach sprawdzi, czy nie ma żadnych błędów i usterek. To szybkie i wygodne rozwiązanie dla wszystkich ostrożnych.

Cały proces jest bardzo prosty i szybki. Udajemy się do odpowiedniego punktu, gdzie fachowcy podpinają swój sprzęt, który dokonuje porównania rzeczywistych parametrów konkretnej maszyny, z tymi określonymi przez producenta. Już po chwili widzą na ekranie kolejne wyniki, co pozwala na zauważenie ewentualnych problemów we wszystkich układach w aucie. W większości nowych pojazdów komputery mają wbudowane na stałe układy diagnostyczne, które – w przypadku odbiegania parametrów od normy – zapisują te dane w postaci kodu błędu. Wszystkie te kody pojawiają się na ekranie laptopa przeznaczonego do postawienia wstępnej diagnozy stanu samochodu.

Wszystko to pozwala na określenie parametrów błędów i, co za tym idzie, ułatwia dalszą pracę mechaników, którzy mają już ogólny obraz tego, co ich czeka w pracy. To właśnie odpowiedź na pytanie o to, co daje podłączenie samochodu pod komputer. Usprawnia pracę, ułatwia diagnostykę, pozwala zapobiegać groźnym awariom i niebezpieczeństwu na drodze. Ale żeby faktycznie tak się stało, musimy na bieżąco reagować na wszelkie odstępstwa od normy w działaniu naszego pojazdu. Jeśli tylko zauważymy jakąś kontrolkę, udajmy się do mechanika, który sprawdzi problem i przeanalizuje stan auta. Jeżeli mamy kłopot z odpaleniem, samochód traci moc, a kontrolki raz po raz alarmują, że dzieje się coś niepokojącego, takie komputerowe zbadanie podzespołów może bardzo pomóc. Im wcześniej wykryjemy usterki, tym lepiej.

Czym skasować błędy w samochodzie i po co?

Wiele osób zastanawia się, czym skasować błędy w samochodzie. Otóż lepiej w ogóle nie robić tego na własną rękę, a od razu udać się do profesjonalnego serwisu. Samodzielne podejmowanie takich kroków może doprowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji. Diagnostykę i kasowanie błędów zostawmy ekspertom, którzy dużo lepiej wiedzą, co robią. Samo kasowanie błędów nie rozwiąże problemu. Trzeba dotrzeć do przyczyny pojawienia się takiej informacji i to tam naprawiać problem. A tym może się zająć tylko specjalista. Dlatego też tak istotne jest wybranie solidnego, sprawdzonego serwisu, w którym zespół ekspertów ma doświadczenie, umiejętności i odpowiednie szkolenia. Ważna jest również jakość urządzeń, którymi dysponują serwisanci. W Autoreducie można znaleźć zarówno sprzęt z najwyższej półki, jak i spotkać się z profesjonalistami, którzy indywidualnie podchodzą do każdego pojazdu i są w stanie dokonać kompleksowej diagnozy oraz skutecznej naprawy samochodu. Tu nie ma miejsca na półśrodki – tylko solidny serwis jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo na drodze.

 

Polub fanpage AUTOREDUTY

Inne wpisy autora